"Wraca życie społeczne". Francuski plan luzowania obostrzeń

Źródło:
PAP

Premier Francji Edouard Philippe przedstawił we wtorek Zgromadzeniu Narodowemu opierający się na trzech filarach plan luzowania restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Jak zapowiedział, stopniowe odchodzenie od restrykcji rozpocznie się 11 maja. 

Rządowy plan luzowania kwarantanny opiera się na trzech założeniach: izolacji, testowaniu oraz ochronie obywateli – zapewnił we wtorek Edouard Philippe. Jak mówił, pierwszy etap wychodzenia z izolacji jest zaplanowany na termin od 11 maja do 2 czerwca. Zastrzegł, że w przypadku złych wskaźników epidemicznych kwarantanna zostanie przedłużona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wraca życie społeczne"

Po 11 maja będzie można swobodnie wychodzić z domów bez pisemnych upoważnień, które obowiązują od 17 marca. - Wraca życie społeczne - podkreślił premier. Philippe poinformował, że po zniesieniu kwarantanny, społeczeństwo będzie zobowiązane do noszenia masek ochronnych, a służby medyczne będą przeprowadzać około 700 tysięcy testów tygodniowo. Obywatele z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa będą izolowani albo w domach, albo w specjalnych centrach sanitarnych.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Premier ocenił ryzyko wprowadzenia kolejnej izolacji w kraju, w przypadku wystąpienia drugiej fali epidemii COVID-19, jako "wysokie".

Po 11 maja otwarte zostaną we Francji także sklepy i targowiska, a firmy mogą wznowić swoją działalność, odchodząc stopniowo od systemu pracy zdalnej. Zamknięte pozostaną bary i restauracje oraz centra handlowe. Decyzja o ich ewentualnym otwarciu po 2 czerwca zostanie podjęta pod koniec maja. Kina, teatry, muzea również pozostaną zamknięte, a wyjątek uczyniono jedynie dla bibliotek i małych muzeów, które mogą być otwierane po 11 maja.

Utrzymany został zakaz organizowania ceremonii religijnych. Premier ogłosił ponadto, że zakaz organizowania wydarzeń, w których uczestniczy powyżej 5 tysięcy osób, obowiązuje do września. Nadal nie będzie można organizować zawodów sportowych ani uprawiać sportów kontaktowych.

Dzieci wrócą do szkół

Po 11 maja ograniczone zostanie przemieszczanie się między departamentami: do 100 km od domu i tylko w przypadku uzasadnionego powodu zawodowego lub rodzinnego. Przynajmniej do 1 czerwca pozostaną zamknięte plaże. Przewozy państwowego przewoźnika RATP zostaną ograniczone do 70 proc.

Szkoły będą otwierane stopniowo od 18 maja, począwszy od szkół podstawowych i gimnazjów. Decyzja o otwarciu liceów podjęta zostanie pod koniec maja. Rząd zdecydował również o otwarciu żłobków i przedszkoli pod warunkiem, że placówki wprowadzą środki sanitarne, a w grupach nie będzie więcej niż 15 dzieci.

Philippe zapewnił, że do 1 czerwca zostanie utrzymany mechanizm częściowego bezrobocia, który gwarantuje zatrudnionym utrzymanie miejsc pracy. Premier zachęcił też przedsiębiorców do wyposażania zatrudnionych pracowników w maski.

Philippe poinformował również, że przedstawi wkrótce parlamentowi ustawę, która "oprócz przedłużenia stanu wyjątkowego zagrożenia zdrowia do 23 lipca, pozwoli na wdrożenie środków niezbędnych (...) podczas wychodzenia z kwarantanny”. Projekt ustawy zostanie przedłożony Radzie Ministrów do rozpatrzenia w sobotę, a do parlamentu zostanie przesłany w przyszłym tygodniu.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: