Watykan wysyła maseczki ochronne do Chin

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Watykan wysłał 700 tysięcy maseczek ochronnych do Chin w związku z epidemią koronawirusa. Wcześniej sprzęt ochronny do Chin wysłały również państwa Unii Europejskiej.

W inicjatywę wysłania 700 tysięcy maseczek ochronnych do Chin przez Watykan był zaangażowany papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski wraz z watykańską apteką i wspólnotą chińskich chrześcijan. Operację koordynował pochodzący z Chin ksiądz Vincenzo Han Duo, wicerektor papieskiego kolegium z Rzymu, szkolącego misjonarzy. Podkreślił, że gest ten jest wyrazem zaniepokojenia Stolicy Apostolskiej.

Maseczki wysłane samolotem chińskich linii lotniczych pod koniec stycznia trafiły do trzech prowincji, między innymi Hubei, która jest epicentrum zachorowań.

Unijna pomoc

Wysłanie transportu maseczek to odpowiedź na apel władz Chin, które poprosiły Europę o pomoc i przekazanie sprzętu sanitarnego, by móc uporać się z epidemią. Premier ChRL Li Keqiang wyraził nadzieję, że UE pomoże Chinom w pilnym zakupie zaopatrzenia medycznego w związku z epidemią nowego koronawirusa – podały w sobotę chińskie media, opisując rozmowę telefoniczną Li z szefową KE Ursulą von der Leyen. Von der Leyen mówiła po rozmowie z premierem Chin, że UE jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy niezbędnej, aby wesprzeć Pekin w wysiłkach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Również w sobotę unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz poinformował, że państwa unijne zebrały 12 ton sprzętu ochronnego, który został wysłany do Chin, by pomóc temu krajowi w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po informacjach z Chin o potrzebie wyposażenia ochronnego unijne centrum koordynacji reagowania kryzysowego kontaktuje się ze wszystkimi państwami członkowskimi UE, aby ułatwić dostawę potrzebnego osobistego wyposażenia ochronnego - podała KE.

Koronawirus. Jak chronić się przed zakażeniem?

Epidemia koronawirusa

W Chinach kontynentalnych zakażenie koronawirusem potwierdzono już u ponad 17 tys. osób, a 362 chorych zmarło. Przypadki zakażeń wykryto także w innych krajach, w tym w Niemczech, Rosji, Francji i Włoszech. Odnotowano jak dotąd jeden zgon poza Chinami – na Filipinach.

30 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rozprzestrzenianie się wirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował jednocześnie, że organizacja jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: