TVN24 | Świat

Rządowe agencje w USA zalecają wstrzymanie stosowania szczepionki Johnson & Johnson. Jest oświadczenie firmy

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
Reuters, New York Times

Amerykańskie rządowe agencje zdrowia wydały we wtorek wspólne zalecenie o wstrzymaniu stosowania jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Johnson & Johnson. Jak donosi dziennik "New York Times", powodem takiej decyzji są stwierdzone, pojedyncze przypadki pojawienia się zakrzepów krwi u pacjentów, którzy otrzymali ten preparat. Koncern farmaceutyczny wydał oświadczenie w tej sprawie. Biały Dom zapewnił, że zalecenie nie wpłynie na proces szczepień w USA.

Sześć osób, u których pojawiły się niepokojące objawy w postaci zakrzepów krwi, a które wcześniej przyjęły szczepionkę Johnson & Johnson, to kobiety w przedziale wiekowym 18-48 lat. Jedna z nich zmarła, a inna znajduje się w stanie krytycznym na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Nebrasce - podaje dziennik "New York Times". 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) we wtorek wydały wspólne oświadczenie, w którym stwierdzają, że objawy niepożądane po podaniu szczepionki Johnson & Johnson wydają się bardzo rzadkie. Mimo to wydały zalecenie o tymczasowym wstrzymaniu stosowania preparatu. W środę ma odbyć się spotkanie doradcze amerykańskich agencji zdrowia w celu zbadania sprawy.

Oświadczenie firmy Johnson & Johnson

We wtorek firma Johnson & Johnson wydała oświadczenie, cytowane przez Agencję Reutera. Koncern poinformował, że ściśle współpracuje z amerykańskimi agencjami ds. zdrowia. Podkreślił jednocześnie, że nie potwierdzono na razie wyraźnego i bezpośredniego związku przyczynowego między podaniem szczepionki a pojawieniem się zakrzepów krwi u wspomnianych pacjentek. 

Jak podaje Reuters, do 12 kwietnia w Stanach Zjednoczonych podano ponad 6,8 miliona dawek szczepionki Johnson & Johnson. Agencja przypomina, że tydzień temu Europejska Agencja Leków poinformowała, że przygląda się doniesieniom o wystąpieniu zakrzepów krwi u czterech osób w USA, które otrzymały jedną dawkę preparatu amerykańskiej firmy.

Biały Dom: zalecenie nie wpłynie na proces szczepień w USA

Biały Dom zapewnił, że zalecenie FDA i CDC "nie będzie miało znaczącego wpływu" na proces szczepień w USA. Administracja zobowiązała się do wykonania ponad 200 milionów zastrzyków do końca kwietnia.

"Szczepionka Johnson & Johnson odpowiada za mniej niż 5 procent wszystkich zarejestrowanych do tej pory zastrzyków w Stanach Zjednoczonych" - przekazał w oświadczeniu Jeff Zients, prezydencki koordynator ds. pandemii. Doradca Joe Bidena zapewnił, że USA mają "zapewnioną wystarczającą liczbę dawek Pfizera i Moderny dla 300 milionów Amerykanów".

Zients dodał, że władze federalne pracują z lokalnymi i stanowymi, by zarejestrowanym na szczepienie Johnson & Johnson zapewnić możliwość zmiany preparatu na produkt Pfizera lub Moderny.

WHO czeka na wyniki analiz

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że zajmie stanowisko ws. szczepionki firmy Johnson & Johnson, gdy otrzyma informacje o wynikach analiz Europejskiej Agencji Leków (EMA) i amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dotyczących tego preparatu.

WHO przekazała w mailu do agencji Reutera, że monitoruje bazy danych na świecie, by wykryć ewentualne szkodliwe reakcje na podanie szczepionki Johnson & Johnson w związku z przypadkami występowania zakrzepów krwi u osób, które przyjęły szczepionki. Organizacja nie sprecyzowała, kiedy spodziewa się wydać stanowisko.

Czwarta szczepionka zatwierdzona przez UE

Szczepionka koncernu Johnson & Johnson była dotąd stosowana tylko w USA. W Unii Europejskiej została dopuszczona do obrotu 11 marca, jednak szczepienia z jej użyciem nie rozpoczęły się jeszcze w żadnym państwie unijnym. Miało to nastąpić w kwietniu.

UE złożyła zamówienie na 200 milionów dawek preparatu z opcją na dodatkowe 200 milionów dawek. W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że kraje unijne powinny otrzymać w drugim kwartale około 55 milionów dawek preparatu.

We wtorek, w związku z decyzją amerykańskich agencji ds. zdrowia, koncern oświadczył, że opóźnia wejście swej szczepionki na rynek unijny,

Preparat wyprodukowany przez firmę Johnson & Johnson to czwarta szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona w Unii Europejskiej. W odróżnieniu od trzech dotychczasowych szczepionek przeciwko COVID-19 (firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca) w przypadku Johnson & Johnson do uzyskania odporności powinna wystarczyć pojedyncza dawka. Nie musi też być przechowywana w zamrażarce – można ją trzymać w zwykłej lodówce.

Autor:momo//rzw

Źródło: Reuters, New York Times