"Data 9 maja jest święta jak życie każdego człowieka. Ryzyko jest zbyt duże". Putin przekłada defiladę

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin zdecydował o przełożeniu na inny termin defilady na Placu Czerwonym z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja. Rosyjski przywódca nie wskazał dokładnej daty, kiedy obchody się odbędą. Święto miało mieć wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na przypadającą w tym roku 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Do święta pozostało mniej niż miesiąc. Data 9 maja jest święta jak życie każdego człowieka. Ryzyko jest zbyt duże. To nie daje mi prawa do rozpoczęcia przygotowań - powiedział Władimir Putin podczas posiedzenia krajowej Rady Bezpieczeństwa. Jego wystąpienie transmitowała telewizja Rossija 24.

Putin: szczyt epidemii w Rosji jeszcze nie nastąpił

Prezydent Rosji przekazał, że przygotowania do obchodów rozpoczęły się zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i w regionach. Wyjaśnił jednak, że szczyt epidemii COVID-19 w Rosji jeszcze nie nastąpił i ryzyko związane z epidemią jest bardzo wysokie. Polecił resortom siłowym i organom władzy "zmienić grafik i przełożyć przygotowania do defilady wojskowej na Placu Czerwonym i do defilad w regionach".

Putin nie wskazał dokładnej daty, kiedy obchody mogą się odbyć. Zapewnił jednak, że Rosja przeprowadzi zarówno defiladę, jak i organizowane zawsze 9 maja w całym kraju pochody o nazwie Nieśmiertelny Pułk.

Prośbę do prezydenta o przełożenie defilady na inny termin skierowały w środę organizacje kombatanckie. Zaapelowały o przeprowadzenie jej wtedy, gdy poprawi się sytuacja epidemiczna w kraju.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

W defiladzie miało wziąć udział 15 tysięcy żołnierzy

Obchody Dnia Zwycięstwa, świętowanego w Rosji 9 maja, w tym roku miały mieć wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na jubileuszową 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym miało wziąć udział 15 tysięcy żołnierzy.

Data 9 maja jest święta, tak samo jak życie każdego człowieka. Ryzyko jest zbyt duże. To nie daje mi prawa do rozpoczęcia przygotowań.

Koronawirus w Rosji

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 3448 nowych przypadków koronawirusa i łączna liczba infekcji sięgnęła 27938.

Zmarły dotąd 232 osoby, wyleczono 2304 pacjentów z COVID-19.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: