Dramatyczne dane z Hiszpanii i USA, spowolnienie tempa zakażeń w Holandii, książę Karol zakażony. Co wydarzyło się w środę?

TVN24 | Świat

Autor:
tmw//bb
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Bardzo szybko rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii. Rząd w Madrycie poinformował m.in. o pozytywnym wyniku testu wicepremier Carmen Calvo. Zakażony jest również książę Karol - następca brytyjskiego tronu. Natomiast w Holandii zauważono spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się w środę?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu 24 godzin stwierdzono koronawirusa u 150 osób. Łącznie od 4 marca obecność wirusa potwierdzono u 1051 osób. Z oficjalnych komunikatów wynika, ze w ostatnich 24 godzinach w Polsce zmarły cztery osoby zakażone koronawirusem, a od początku epidemii - 14.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

 

1. WHO: dystans fizyczny nie oznacza dystansu społecznego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, by ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wykorzystać na wykrywanie i atakowanie koronawirusa SARS-CoV-2. Kraje muszą rozszerzyć, przeszkolić i odpowiednio rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku, oraz przyspieszyć wykonywanie testów.

- Proszenie ludzi, aby zostali w domu, i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii - powiedział w środę w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Apelujemy do wszystkich krajów, aby wykorzystały ten czas do ataku na wirusa - dodał. Mówił także, że chronione szczególnie przed wirusem powinny być osoby starsze, którym powinno zapewniać się zaspokojenie ich potrzeb, w tym interakcji z ludźmi. - Dystans fizyczny nie oznacza dystansu społecznego - podkreślał.

Koronawirus pojawił się w ponad 190 krajach. Do środy wieczorem potwierdzono ponad 460 tysięcy przypadków zakażenia, a ponad 20 tysięcy zainfekowanych zmarło.

2. Ponad 60 tysięcy przypadków koronawirusa w USA. Połowa w stanie Nowy Jork

W ostatnim dniu w stanie Nowy Jork odnotowano ponad pięć tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazał w środę gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo. Dodał, że obecnie w stanie jest ponad 30 tysięcy osób zakażonych. Jak zaznaczył, to 10 razy więcej niż w drugim najbardziej dotkniętym epidemią amerykańskim stanie - New Jersey.

W Stanach Zjednoczonych w bardzo szybkim tempie przybywa zakażonych SARS-CoV-2. Do środy koronawirusa wykryto u ponad 61 tysięcy osób, z czego połowę w stanie Nowy Jork.

3. Hiszpania: zakażona wicepremier, kraj zwraca się o pomoc do NATO

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób - najwięcej od początku epidemii. Ministerstwo obrony zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof o udzielenie pomocy humanitarnej. Zakażonych jest ponad 47 tysięcy osób, blisko 3,5 tysiąca zmarło - więcej ofiar śmiertelnych odnotowano jedynie we Włoszech. Zakażona koronawirusem jest wicepremier Carmen Calvo.

4. Holandia: według szacunków tempo zarażania spadło

W ciągu minionej doby w Holandii zdiagnozowano 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 80 osób. Środowy przyrost chorych jest jak dotąd najwyższym odnotowanym w ciągu jednej doby w tym kraju. Tempo przybywania nowych zakażonych spadło jednak do 15,3 procent z 17,1 procent we wtorek.

Szef Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w RIVM Jaap van Dissel zauważył, że tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa znacznie spowolniło w Holandii. Według szacunków Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska, jedna zarażona osoba statystycznie zaraża tylko jedną kolejną osobę albo nawet mniej.

5. Książę Karol zakażony koronawirusem

Książę Karol, następca brytyjskiego tronu i syn królowej Elżbiety II, ma koronawirusa. Pozytywny wynik testu na obecność patogenu SARS-CoV-2 potwierdził sekretariat księcia Walii.

Książę Karol zakażony koronawirusemTVN24

6. W osiem dni powstał nowy oddział intensywnej terapii

W Mediolanie powstał nowy oddział intensywnej terapii na terenie szpitala San Raffaele. W sumie ufundowało go 200 tysięcy osób za pośrednictwem internetowej zbiórki. Rozpoczęło ją małżeństwo celebrytów: Chiara Ferragni i Fedez.

Chiara Ferragni i Fedez shutterstock

POLECAMY>>> RAPORT TVN24.PL: Polacy pomagają w walce z epidemią

7. Stadiony, hale, centra wystawowe, wojsko w ruchu. Świat buduje szpitale polowe

Zakażonych koronawirusem na całym świecie gwałtownie przybywa, w wielu szpitalach zaczyna brakować miejsc, dlatego władze krajów, w których szerzy się pandemia COVID-19 decydują o tworzeniu tymczasowych centrów dla chorych. W szpitale polowe są zamieniane statki, stadiony, centra wystawiennicze i sportowe.

8. Polski respirator z drukarki 3D. Działa, ale jeszcze nie można go używać

Krakowscy inżynierowie zaprojektowali, wydrukowali i złożyli respirator. Impulsem do stworzenia tego projektu była rozwijająca się na świecie pandemia choroby wywoływanej przez koronawirusa. - Kilka dni temu przeczytaliśmy w prasie, że we Włoszech, czyli w kraju rozwiniętym, zabrakło sprzętu medycznego - mówi współtwórca projektu Szymon Chrupczalski.

Polscy naukowcy zaprojektowali respiratorTVN24

9. Komentatorzy sportowi opisują mycie rąk jak mecz

Jak ważne jest dokładne mycie rąk? Bardzo ważne – udowadnia redakcja ToTeraz, która "umyła" dłonie zieloną farbą według instrukcji wydanych przez Światową Organizację Zdrowia. Na nagraniu widać, jak każdy etap "namydlania" wpływa na dokładne zdezynfekowanie rąk. Teraz do akcji #ToTerazMyjRece– i walki z koronawirusem - włączyła się też redakcja Eurosportu, która poprosiła komentatorów sportowych o opisanie filmu w zabawny sposób, właściwy dla różnych dziedzin sportowych.

Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw//bb

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: