Stadiony, hale, centra wystawowe, wojsko w ruchu. Świat buduje szpitale polowe

Autor:
tas,
adso,
akw
Źródło:
tvn24.pl

Zakażonych korowirusem na całym świecie gwałtownie przybywa, w szpitalach zaczyna brakować miejsc, dlatego władze krajów, w których szerzy się pandemia, decydują o tworzeniu tymczasowych centrów dla chorych. W szpitale polowe są zamieniane statki, stadiony, centra wystawiennicze i sportowe.  

Włochy

We Włoszech, gdzie odnotowano ponad 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, pacjenci są umieszczani już nie tylko na korytarzach szpitali publicznych, ale także w gabinetach lekarskich. Dlatego władze pilnie poszukują rozwiązań dotyczących dodatkowych miejsc leczenia.

Tymczasowo przekształcony w szpital został właśnie statek wycieczkowy Splendid, który cumuje w porcie w Genui. Grupa pierwszych 25 pacjentów została przetransportowana na jego pokład w poniedziałek. Docelowo liczba przyjętych może wzrosnąć do 400. Każda z osób dostaje oddzielną kajutę (salę) na pokładzie nr 7. Na statku znajduje się lądowisko dla helikopterów, a hangar w porcie zostanie prawdopodobnie przekształcony w oddział intensywnej terapii.

Szpital polowy w prowincji Cremona ma pomieścić 500 pacjentówFacebook/SamaritansPurse

W prowincji Cremona w Lombardii szpital polowy otworzyła organizacja charytatywna Samaritan's Purse. Placówka pomieści 500 chorych. "Pracownicy medyczni pracowali z ochotnikami i żołnierzami włoskich sił powietrznych, aby postawić w tym miejscu osiem namiotów" - pisze o nich stacja ABC News. 

W samym mieście Crema w Cremonie wkrótce zacznie się przyjmowanie chorych, którymi zajmą się specjaliści z Czerwonego Krzyża i lekarze z Kuby, którzy przypłynęli do Europy w ostatnich dniach. Obecnie przechodzą szkolenie i współpracują ze służbami na miejscu.

Hiszpania

W sobotę 21 marca po południu na terenie targów IFEMA w Madrycie otwarty został największy na kontynencie szpital polowy, który przyjął już pierwszych chorych. Oddział intensywnej terapii, w sumie - jeżeli będzie to potrzebne - pomieści aż 5500 osób.

Nowi pacjenci trafili do szpitala polowego na terenie targów IFEMAMadrid Regional Government

Organizacja Lekarze bez Granic przygotowuje na terenie kampusu uniwersytetu Alcala w Madrycie swój szpital polowy. Umieści w nim ponad 100 łóżek.

W Walencji na południowym wschodzie kraju powstaje szpital polowy mający pomagać 500 pacjentom. Zostanie zbudowany w sąsiedztwie szpitala La Fe. Planowana jest też budowa dwóch kolejnych szpitali polowych. W sumie te trzy tymczasowe centra mają zapewnić przestrzeń dla 1100 pacjentów.

W stolicy Hiszpanii żołnierze z korpusu medycznego Hiszpańskich Sił Powietrznych pomogli na przestrzeni targowej stworzyć szpital polowy.

W Segowii w środkowej Hiszpanii wojskowi pracują nad budową szpitala polowego zbudowanego z namiotów.

Francja

W Miluzie we wschodniej Francji żołnierze przeprowadzają treningi i tworzą szpital polowy wyposażony w oddzial intensywnej terapii.

Portugalia

Szpital polowy powstaje w miejscowości uzdrowiskowej Caldas da Rainha w dystrykcie Leiria, około 100 km na północ od Lizbony.

Szwecja

W rejonie szpitala Ostra Sjukhuset będącego częścią Szpitala Uniwersyteckiego w Goeteborgu powstaje wojskowy szpital polowy, który będzie miał m.in. 20 łóżek na oddziale intensywnej terapii.

W Sztokholmie szwedzka armia przeprowadza już ćwiczenia, tworząc w ich trakcie szpital wojskowy w centrum wystawienniczym Stockholmmassan. On również będzie miał oddział intensywnej terapii.

Szpital polowy powstaje także w hali wystawowej Stockholmsmassan w Alvsjo na południu kraju.

Brazylia

W Sao Paulo na stadionie Pacaembu 25 marca pracowano nad konstrukcją szpitala na murawie boiska piłkarskiego. Opiekę medyczną znajdzie tam 200 pacjentów chorych na COVID-19.

28 marca przekazano, że szpital w kwietniu będzie gotowy na przyjęcie pacjentów. W kilka dni szkielet zamienił się w niemal ukończoną bryłę.

Rekreacyjny teren wioski olimpijskiej w Rio de Janeiro także zamieni się w szpital polowy. Igrzyska w tym kraju odbyły się w 2016 roku.

Wielka Brytania

Londyńska hala wystawowa Excel Centre przekształcana jest w szpital, który pomieści do czterech tysięcy łóżek. Ma to być największa tego typu placówka w kraju.

Stany Zjednoczone

W Nowym Jorku, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, a władze miasta i stanu spodziewają się nawet ponad 100 tysięcy chorych w kolejnych tygodniach, zdecydowano o stworzeniu szpitala polowego w Jacob Javits Center na Manhattanie. Opiekę znajdzie tam co najmniej kilkaset osób.

Władze miasta Nowy Jork są na etapie planowania, które pozwoli na wyznaczenie i dostosowanie do kwarantanny nawet 10 tysięcy mieszkań.

W Shoreline w stanie Waszyngton szpital polowy zbudowano na boisku piłkarskim. Pomieści on do dwustu pacjentów.

Na kortach Flushing Meadows, gdzie zwykle rozgrywane były turnieje wielkoszlemowe powstanie szpital polowy.

Pakistan

W Pakistanie szpital polowy powstał w Lahaur na wschodzie kraju. Wewnątrz pomieści się 1000 łóżek. Bank Światowy i Azjatycki Bank Rozwoju przekażą władzom Pakistanu łącznie 588 milionów dolarów na zwalczanie koronawirusa i ekonomiczne konsekwencje epidemii.

Autor:tas, adso, akw

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP