Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzega, że świat po koronawirusie nie będzie taki jak dawniej i nie wrócimy do tego, co było kiedyś. Szef Porozumienia i były wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie projektu zmiany konstytucji. Brytyjczycy chcą przeprowadzać nawet 100 tysięcy testów na koronawirusa dziennie. Co jeszcze wydarzyło się w środę?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że potwierdzono zakażenie u kolejnych 313 osób. Łącznie w Polsce liczba odnotowanych zakażeń wzrosła do 10 169. 22 kwietnia poinformowało o śmierci 25 osób. Łącznie zmarło w Polsce 426 osób.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
Spotkanie Jarosława Gowina z Andrzejem Dudą w sprawie zmiany konstytucji
Szef Porozumienia i były wicepremier Jarosław Gowin poinformował w "Kropce nad i" w TVN24, że spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie projektu zmiany konstytucji. - Pan prezydent bardzo uważnie wsłuchiwał się w moje argumenty, wypytywał się też o szczegóły ekspertyz, którymi dysponuję, bo nie wszystkie z tych ekspertyz są dostępne publicznie (...). Natomiast pan prezydent podkreślał, że oprócz moich ekspertyz, moich poglądów, styka się też z odmiennymi poglądami - relacjonował przebieg spotkania prezes Porozumienia.
Wojewodowie chcą, by samorządowcy przekazali spisy wyborców Poczcie Polskiej
Jak podała w środę "Gazeta Wyborcza", wojewodowie chcą, aby samorządowcy oddali spisy wyborców Poczcie Polskiej "celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych". Do sprawy na antenie TVN24 odniósł się Rafał Trzaskowski. - Jak ja mogę przekazywać wrażliwe dane Poczcie Polskiej bez żadnej podstawy prawnej? Przecież nie obowiązuje ustawa o wyborach korespondencyjnych. Na tej zasadzie każdy się może do mnie zgłosić i prosić o dane wrażliwe - powiedział prezydent Warszawy.
Karty do głosowania są już drukowane. "Ta decyzja narusza konstytucyjną zasadę legalizmu"
O tym, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych drukuje karty do głosowania, poinformował w środę w porannym programie TVN24 "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To jemu podlega Poczta Polska, której listonosze mają, zgodnie z uchwaloną przez Sejm i nierozpatrzoną jeszcze przez Senat ustawą o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym, dostarczyć do skrzynek pocztowych pakiety wyborcze.
Wydanie przez premiera polecenia druku kart do głosowania w wyborach prezydenckich to złamanie Kodeksu wyborczego i naruszenie ustawy o zwalczaniu pandemii COVID-19 – twierdzą prawnicy proszeni przez Konkret24 o opinię. Ta decyzja narusza ponadto konstytucyjną zasadę legalizmu mówiącą, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".
Światu grozi "pandemia głodu"
W tym roku świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią wirusa, ale i "pandemią głodu" - ostrzegł szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ONZ David Beasley. Jak dodał, skutki ekonomiczne pandemii mogą pochłonąć więcej ofiar niż sam wirus.
Rusza nowy program dla maturzystów
Telewizja Metro (Grupa Discovery TVN) rozpoczęła 22 kwietnia emisję programu "Korki.tv", czyli cyklu lekcji wspierających uczniów szkół średnich w przygotowaniach do matury. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest inicjatywa społeczna W.I.E.M. Projekt "Korki.tv" wystartował w środę 22 kwietnia. Od poniedziałku do piątku na antenie telewizji Metro będą emitowane ogólnodostępne dla uczniów szkół średnich lekcje. Wspólnie z programem maturzyści będą mogli przygotowywać się do egzaminu dojrzałości przez kolejne tygodnie.
Szef WHO: świat nie będzie taki sam
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia uważa, że świat po koronawirusie nie będzie taki jak dawniej i nie wrócimy do tego, co było kiedyś. - Nie popełnijmy błędu, mamy przed sobą jeszcze długą drogę - ostrzegał Tedros Adhanom Ghebreyesus, dodając, że wirus pozostanie z nami jeszcze na długi czas. Zdaniem ekspertów WHO epidemia COVID-19 w Europie Zachodniej wydaje się przebiegać stabilnie, a liczba zakażonych powoli zaczyna spadać. Jednak organizacja widzi niepokojące trendy w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Europie Wschodniej.
Protest Greenpeace. "Powrót do normalności = kryzys!"
Aktywiści i aktywistki Greenpeace zebrali się w środę rano przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, aby protestować przed "powrotem do normalności rozumianym jako niszczenie klimatu i przyrody oraz pogłębianie nierówności". Zdaniem aktywistów powrót do normalności oznacza kryzys. - Już w tej chwili trwa kryzys klimatyczny, a katastrofa naprawdę czeka za rogiem, jeśli nie zmienimy tego, jak działamy, jeśli politycy nie wezmą się poważnie do roboty. Bo kryzys związany z koronawirusem jest ogromnym problemem, ale jednocześnie jest dla nas szansą na to, że wracając do normalności, wrócimy do niej w inny sposób. To szansa na dobry - zielony rozwój, a nie taki, który polega na ciągłym podnoszeniu PKB - relacjonowała na żywo na Facebooku organizacji jedna z aktywistek.
Brytyjczycy chcą wykonywać 100 tysięcy testów dziennie
W ostatnich dniach liczba wykonywanych testów w Wielkiej Brytanii przekraczała 18 tysięcy, choć ministerstwo zdrowia zapewnia, iż obecne możliwości to około 40 tysięcy dziennie. Celem, o którym mówił minister spraw zagranicznych Dominic Raab, jest 100 tysięcy testów dziennie do końca kwietnia. - Uważam, że ważne jest, aby mieć cel i dążyć do niego - mówił na sesji Izby Gmin minister pełniący obowiązki premiera na czas choroby Borisa Johnsona.
W ciągu ostatniej doby o 759 wzrosła liczba ofiar epidemii w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od jej początku zmarło tam 18 100 osób - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia. Bilans obejmuje jednak jedynie zgony zarejestrowane w szpitalach. Dane przekazane w środę są nieco mniejsze niż we wtorek, gdy bilans wyniósł 823. Od początku pandemii na COVID-19 w Wielkiej Brytanii zachorowało już ponad 130 tysięcy osób.
Korea Południowa prezentuje zalecenia w czasie epidemii
Władze Korei Południowej ogłosiły projekt wytycznych "kwarantanny w życiu codziennym". Zaleca się w nim między innymi zwiększoną troskę o higienę oraz wyznaczenie osób odpowiedzialnych za prewencję w każdej instytucji. Projekt ma być kolejnym etapem walki z epidemią COVID-19 i zgodnie z nim każda społeczność, taka jak szkoła, placówka firmowa czy grupa hobbystyczna, powinna wyznaczyć osobę odpowiedzialną za stosowanie środków prewencji epidemicznej. Osoba ta będzie współpracować ze służbami medycznymi i na bieżąco monitorować stan zdrowia członków danej społeczności – podała agencja prasowa Yonhap.
Zmarła zakażona pielęgniarka. "Do załamania stanu zdrowia doszło podczas transportu do szpitala"
Nie żyje 59-letnia pielęgniarka pracująca na oddziale zakaźnym Szpitala Powiatowego w Kozienicach (woj. mazowieckie). Kobieta chorowała na COVID-19. Drastyczne załamanie jej stanu zdrowia nastąpiło podczas transportu do warszawskiego szpitala zakaźnego. Jej współpracownicy są w żałobie, a dyrekcja placówki przyznaje, że zagadką jest to, co stało się w karetce.
Pielęgniarka od kilku dni była leczona na oddziale wewnętrznym w szpitalu w Kozienicach. Według dyrekcji szpitala, trzykrotnie wykonano jej badania na obecność koronawirusa i dopiero ostatni wynik okazał się pozytywny. Zmarła w poniedziałek, tuż po przetransportowaniu karetką pogotowia z Kozienic do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Warszawie.
Lista osób w kwarantannie trafiła do sieci
Urząd Ochrony Danych Osobowych analizuje, kto miał dostęp do danych mieszkańców, którzy są w kwarantannie w powiecie gnieźnieńskim i dlaczego bezprawnie udostępnił ich adresy w internecie. UODO poprosiło gnieźnieński sanepid o wyjaśnienia. Inspekcja poinformowała, że przeprowadziła czynności wyjaśniające, z których wynika, że źródłem ujawnienia tych danych nie był sanepid. Wskazano także, że dane osób objętych kwarantanną przekazano: Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie, naczelnikowi Poczty Polskiej w Gnieźnie, miejskim i gminnym ośrodkom pomocy społecznej na terenie powiatu gnieźnieńskiego oraz komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24