Sto tysięcy testów dziennie. "Ważne jest, aby mieć cel i dążyć do niego"

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Uważam, że ważne jest, aby mieć cel i dążyć do niego - mówił na sesji Izby Gmin pełniący obowiązki premiera minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Celem tym, jak mówił, jest przeprowadzanie do końca kwietnia 100 tysięcy testów na obecność koronawirusa dziennie. Obecnie wykonuje się ich około 18 tysięcy. 

W środę odbyła się pierwsza, po wydłużonej z powodu koronawirusa przerwie wielkanocnej, cotygodniowa w założeniu sesja pytań członków Izby do premiera. Była ona historyczna z tego powodu, że po raz pierwszy w historii brytyjskiego parlamentu, częściowo odbywała się zdalnie - zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami na sali może przebywać maksymalnie 50 deputowanych, zachowujących przynajmniej 2-metrową odległość, zaś kolejnych 120 może brać udział w obradach poprzez aplikację. Była to także pierwsza sesja, w której w roli lidera opozycji wystąpił nowo wybrany przywódca Partii Pracy Keir Starmer.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Raab: naszym celem sto tysięcy testów dzienne

- Uważam, że ważne jest, aby mieć cel i dążyć do niego. Robimy duże postępy, jesteśmy pewni, że go osiągniemy - powiedział Raab. W ostatnich dniach liczba wykonywanych testów w Wielkiej Brytanii przekraczała 18 tysięcy, choć ministerstwo zdrowia zapewnia, iż obecne możliwości to około 40 tysięcy dziennie. Celem, o którym mówił Raab jest 100 tysięcy testów dziennie do końca kwietnia.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Raab powiedział też, że dotychczas z powodu koronawirusa zmarło 69 pracowników NHS, publicznej brytyjskiej służby zdrowia. Odparł natomiast, że nie jest w stanie podać obecnie liczby zmarłych pracowników domów opieki.

Szef dyplomacji odniósł się też do coraz częstszych zarzutów w stosunku do rządu Johnsona, że popełnił liczne błędy, zwłaszcza w początkowej fazie epidemii. - Muszę powiedzieć, że nie skorzystam z jego (Keira Starmera - red.) propozycji przeprowadzenia publicznego dochodzenia. Myślę, że zdecydowanie należy wyciągnąć wnioski, a kiedy przetrwamy ten kryzys, ważne będzie, abyśmy dokonali bilansu - mówił.

Hancock: brexit nie miał wpływu na przygotowanie kraju do pandemii

Podczas późniejszej debaty minister zdrowia Matt Hancock zapewnił, że brexit nie wpłynął w żaden sposób na stan przygotowania Wielkiej Brytanii do epidemii ani nie jest przyczyną braku pielęgniarek w szpitalach. - Brexit nie ma żadnego wpływu na naszą reakcję na koronawirusa, a dobrą wiadomością jest to, że od początku tego kryzysu tysiące pielęgniarek i lekarzy powróciło do pracy - przekonywał.

Dobrą wiadomością dla rządu jest też to, że w środę przed południem przyleciał do kraju samolot z 400 tysiącami ochronnych kombinezonów medycznych z Turcji, które - według pierwszych obietnic - miały być już w niedzielę. Sprawa niedoboru odzieży ochronnej dla personelu medycznego jest obecnie najpoważniejszym problemem w walce z epidemią, a zarazem powodem największej krytyki ze strony opozycji i mediów.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W ciągu ostatniej doby o 759 wzrosła liczba ofiar epidemii w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od jej początku zmarło tam 18 100 osób - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia. Bilans obejmuje jednak jedynie zgony zarejestrowane w szpitalach.

Dane przekazane w środę są nieco mniejsze niż we wtorek, gdy bilans wyniósł 823.

Od początku pandemii na COVID-19 w Wielkiej Brytanii zachorowało już ponad 130 tysięcy osób.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP