Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kiriakidu oceniła, że "COVID-19 nie odejdzie, będziemy musieli się nauczyć z nim żyć". Zarząd Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotował ekspertyzę projektu ustawy o wyborach korespondencyjnych, w której ocenili, że ustawa nie zapewnia ochrony przed zakażeniem ani głosującym, ani osobom pracującym przy wyborach. Oktoberfest - jedno z najważniejszych świąt Bawarczyków - zostało odwołane. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że we wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u 263 osób. Łącznie w Polsce liczba odnotowanych zakażeń wzrosła do 9856. 20 kwietnia poinformowano o śmierci 21 osób. Łącznie zmarło w Polsce 401 osób. Ozdrowiało 1297 pacjentów.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Epidemiolodzy oceniają ustawę o wyborach korespondencyjnych
Ustawa wprowadzająca głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich w przedstawionej formie niesie ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2 - czytamy w opinii Zarządu Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotowanej dla Senatu. Według ekspertów, ustawa nie zapewnia ochrony przed zakażeniem ani głosującym, ani osobom pracującym przy wyborach. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej ocenił w rozmowie z TVN24, że "ta opinia jest miażdżąca".
2. W środku epidemii MSWiA likwiduje swój sanepid
Trwa likwidacja inspekcji sanitarnej resortu spraw wewnętrznych i administracji. Mundurowy sanepid, który nadzorował dotąd około pięciu tysięcy komend różnych służb, ostatecznie przestanie istnieć na początku lipca. – To kolosalna głupota, dla której nie znajduję cienia merytorycznego uzasadnienia – alarmuje prof. Krzysztof Chomiczewski, krajowy konsultant do spraw obronności w zakresie epidemiologii.
3. "COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć"
Jest ewidentne, że musimy pracować razem. COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć - oceniła we wtorek unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kiriakidu. - Jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest znalezienie skutecznej terapii i szczepionek - uznała. Przestrzegła przed zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.
4. Najwięcej zmarłych w Anglii i Walii od 20 lat
Niemal dwukrotny tygodniowy wzrost śmiertelności w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat odnotowano wśród mieszkańców Walii i Anglii - podała we wtorek BBC, powołując się na dane krajowego urzędu statystycznego (ONS). Liczba zmarłych jest najwyższa od 20 lat, kiedy panowała wyjątkowo ciężka epidemia grypy.
5. Apel wrocławskiego centrum krwiodawstwa
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje do wszystkich, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, by pomogli w leczeniu innych chorych na COVID-19. Jednak zaznacza: nie mogą to być osoby, które podejrzewają u siebie przebyte zakażenie, a wyłącznie te, u których zostało ono potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Pomóc ma ich osocze.
6. Reporter "Czarno na białym" w środku szpitala dla chorych na COVID-19
W potrójnych rękawiczkach i kombinezonie nawet najprostsze czynności trwają dwa razy dłużej niż zwykle. Codzienny obchód lekarski trwa dwie i pół godziny. Każdy dzień zaczyna się od zakładania kombinezonów, masek, butów, rękawic. Tak wygląda rzeczywistość szpitala przeznaczonego dla chorych na COVID-19, zwanego jednoimiennym.
7. Przepełnione szpitale, wsie odcięte od świata.
Na Ukrainie, gdzie liczba zarejestrowanych przypadków COVID-19 przekroczyła sześć tysięcy, trwa walka z epidemią. Władze zapowiadają, że restrykcje zostaną utrzymane. Szczytu epidemii oczekują na początku maja.
8. Rozwój wielkich miast zagrożony przez koronawirusa
"New York Times" ostrzega, że pandemia COVID-19 może doprowadzić do zmian znanych z science fiction, a rozwój amerykańskich miast jest zagrożony. Gazeta wspomina również o rosnącej popularności porodów domowych w związku z szerzeniem się koronawirusa.
9. Oktoberfest odwołany
Smutna informacja dla fanów piwa. Z powodu pandemii COVID-19 nie odbędzie się tegoroczny Oktoberfest. Odwołanie jednego z największych festynów ludowych na świecie pociągnie za sobą także poważne ekonomiczne konsekwencje. Ucierpią na tym między innymi hotelarze, restauratorzy i taksówkarze
10. Samolot ze sprzętem medycznym od WOŚP wylądował w Warszawie
Czekaliśmy na ten lot już od dawna - powiedział we wtorek Jerzy Owsiak. Kolejny samolot ze sprzętem medycznym zamówionym przez WOŚP wylądował w Warszawie. W środku: dziesiątki tysięcy kombinezonów i ponad milion masek ochronnych. Kolejna dostawa już za parę dni - zapowiedział szef fundacji.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Robert Perry