Rząd federalny Niemiec w porozumieniu z władzami landów zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, kościołów i ogrodów zoologicznych, które zamknięto z powodu pandemii. Szef rządu Rosji Michaił Miszustin przekazał, że jest zakażony koronawirusem, a brytyjski premier Boris Johnson na pierwszej konferencji po powrocie do zdrowia ocenił, że Wielka Brytania minęła już szczyt epidemii. Jak Polska, Europa i świat walczą z COVID-19?
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Relacja odświeża się automatycznie
- 23:02
Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w piątek. Spokojnego wieczoru i dobranoc.
- 23:01
Portugalia: Rozgrywki ekstraklasy piłkarskiej powinny być wznowione przy pustych trybunach 30 maja, ale pod warunkiem dostosowania stadionów do nowych przepisów sanitarnych - ogłosił rząd w Lizbonie.
- 22:47
USA: Okręt-szpital amerykańskiej marynarki wojennej USS Comfort odpłynął w czwartek z Nowego Jorku. Jednostka, która przybyła na pomoc szpitalom przeciążonym z powodu pandemii COVID-19, udała się w drogę do macierzystego portu w Norfolk w stanie Wirginia.
USS Comfort z tysiącem łóżek, 12 salami operacyjnymi, laboratorium medycznym i 620 lekarzami nie musiał być - jak się okazało - w pełni wykorzystany. Z racji tego, że nie spełniły się najbardziej pesymistyczne prognozy przewidujące potrzebę przygotowania około 110 tys. łóżek dla pacjentów w Nowym Jorku, na pokładzie okrętu leczono tylko 182 chorych.
- 22:41
Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły kolejne 43 osoby, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1232 - poinformował resort zdrowia tego kraju.
- 22:17
Malezja: Rząd zamierza zezwolić na funkcjonowanie kolejnym firmom, zamkniętym w połowie marca na mocy regulacji mających spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19 - poinformował minister bezpieczeństwa i obronności Ismail Sabri Yaakob.
Od drugiej połowy kwietnia dzienna liczba nowych zakażeń utrzymuje się w Malezji na poziomie poniżej 100 przypadków. W czwartek miejscowe służby medyczne poinformowały o 57 nowych pacjentach.
Od 29 kwietnia malezyjskie przedsiębiorstwa, które otrzymały wcześniej rządowe pozwolenia na podjęcie pracy przez 12 godzin w ciągu doby, mogą działać bez ograniczeń czasowych. Yaakob zapowiedział, że rząd ogłosi wkrótce wytyczne, według których do funkcjonowania będzie mogło wrócić więcej małych i średnich firm.
- 22:09
Francja: Piłkarski klub Olympique Lyon, pozbawiony możliwości gry w europejskich pucharach, będzie się odwoływać od decyzji o przedwczesnym zakończeniu sezonu piłkarskiego we Francji, a na pewno żądać odszkodowania – zapowiedział prezes klubu Jean-Michel Aulas.
W czwartek zarządzającą rozgrywkami Zawodowa Liga Piłkarska ogłosiła, że mistrzem kraju został Paris Saint-Germain, a za klasyfikację końcową przyjęto tę po 28 kolejkach. W ten sposób klub z Lyonu zajął siódme miejsce i po raz pierwszy od ponad 20 lat nie zagra w europejskich pucharach.
- Zamierzamy dochodzić odszkodowania w wysokości kilkudziesięciu milionów euro – powiedział Aulas agencji AFP, dodając, że chce wykorzystać "liczne procedury", a na początek zwróci się w trybie pilnym do Sądu Administracyjnego "w celu zawieszenia decyzji (ligi)".
- 22:07
Hiszpania: Liczba osób, które mogły zachorować w kraju na COVID-19, może sięgać 1,2 mln – wynika z badania Fundacji Studiów Ekonomii Stosowanej (Fedea). Szacunki madryckiej instytucji są ponad pięciokrotnie wyższe od danych hiszpańskiego resortu zdrowia.
Z badania, które w czwartek udostępnił na Twitterze związek lekarzy wspólnoty autonomicznej Balearów wynika, że analitycy fundacji Fedea wzięli pod uwagę dane dotyczące zachorowań i zgonów przekazywane przez poszczególne regiony, ale uwzględnili też w swoich analizach wyraźny wzrost przypadków zgonów z marca i kwietnia 2020 roku, w porównaniu z poprzednimi latami.
- 21:38
Kanada: Premier Justin Trudeau poinformował, że już na początku stycznia naczelna lekarz kraju spotkała się z naczelnymi lekarzami prowincji w sprawie nowego wirusa zaobserwowanego w Chinach, a sprawę na bieżąco obserwował wywiad.
- 2 stycznia federalna naczelna lekarz kraju zorganizowała spotkanie z grupą naczelnych lekarzy kanadyjskich prowincji, aby uprzedzić, że są raporty o nowym wirusie w Chinach. Nasze służby wywiadowcze monitorowały problem i były jego świadome. Otrzymywaliśmy regularnie aktualizację informacji przez cały styczeń - powiedział Trudeau podczas swojej codziennej konferencji prasowej.
- 21:28
Pakistan: Władze kraju zabroniły eksportu żywności podczas epidemii COVID-19 w obawie przed brakami na lokalnym rynku. Specjalna komisja bada podejrzaną sprzedaż cukru i zboża do Afganistanu. Lekarze obawiają się wzrostu zachorowań w czasie ramadanu.
- 20:56
Niemcy: Decyzja o ewentualnym wznowieniu rozgrywek piłkarskiej Bundesligi, której spodziewano się w tym tygodniu, zostanie podjęta najwcześniej 6 maja - poinformowała kanclerz Angela Merkel.
Kluby oraz zarządzająca rozgrywkami Deutsche Fussball Liga (DFL) ponoszą ogromne straty finansowe w czasie przerwy, dlatego duża część piłkarskiego środowiska miała nadzieję, że mecze znów będą się odbywać przynajmniej od połowy maja.
Jednak w czwartek na konferencji prasowej Merkel poinformowała, że na decyzję w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać. - Jest absolutnie konieczne, abyśmy cały czas byli zdyscyplinowani i trzymali się zaleceń dotyczących zdrowia. Kwestiami sportowymi rząd zajmie się na spotkaniu w przyszłym tygodniu - powiedziała kanclerz Niemiec.
- 20:47
Portugalia: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 16 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi w kraju 989 – poinformowało ministerstwo zdrowia w Lizbonie.
Służby sanitarne Portugalii wskazały, że zanotowany od środy bilans nowych zgonów wskutek zakażenia SARS-CoV-2 jest najniższy od ponad pięciu tygodni. Podczas poprzedniej doby liczba osób zmarłych na COVID-19 wyniosła 25.
- 20:22
USA: Ponad 1000 pracowników miejskich w Nowym Jorku zostanie przydzielonych do patroli w parkach i innych miejscach publicznych, by sprawdzać, czy ludzie przestrzegają przepisów o dystansie społecznym. Rozdadzą też 275 tysięcy maseczek.
O zaplanowanej akcji powiadomił podczas konferencji prasowej burmistrz Bill de Blasio. Nowy Jork przygotowuje się do kolejnego etapu walki z pandemią w miesiącach letnich. Już w tym tygodniu w różnych miejscach publicznych tysiące masek rozdawanych jest bezpłatnie.
- 20:01
Francja: 289 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby, w tym 191 osób w szpitalach i 98 w zakładach opieki. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju wynosi obecnie 24 376 - poinformował resort zdrowia.
- 19:47
Wielka Brytania minęła już szczyt zgonów z powodu koronawirusa - powiedział premier Boris Johnson. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd oceni, czy można dokonać złagodzenia wprowadzonych ograniczeń.
"Mogę dziś potwierdzić po raz pierwszy, że minęliśmy szczyt tej choroby. Minęliśmy szczyt, znajdujemy się na krzywej spadkowej i mamy wiele powodów, by mieć nadzieję w dłuższej perspektywie czasowej." Boris Johnson
Była to pierwsza od ponad miesiąca konferencja z udziałem Johnsona - brytyjski premier dopiero w poniedziałek wrócił do pracy po pobycie w szpitalu spowodowanym ciężkim zakażeniem koronawirusem i późniejszą rekonwalescencją.
- 19:43
Niemcy: Rząd federalny w porozumieniu z władzami landów zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, kościołów i ogrodów zoologicznych, które zamknięto z powodu pandemii COVID-19 - poinformowała kanclerz Angela Merkel. Kolejne decyzje zapadną 6 maja.
Zgoda na otwarcie tych miejsc i placówek na terenie całego kraju to wynik czwartkowej rozmowy Merkel z premierami krajów związkowych.
- 19:42
USA: W więzieniach federalnych 71 procent przebadanych pod kątem koronawirusa osób jest zakażonych COVID-19 - poinformowała służba więzienna. Dziennik "Wall Street Journal" ostrzega, że epidemia może być w więzieniach bardziej rozpowszechniona niż przypuszczano.
W USA w więzieniach federalnych przebadano około 2,7 tys. osadzonych. Dotychczas zmarło 31 chorych na COVID-19, a blisko 130 wymaga hospitalizacji. Zakażone koronawirusem są też 343 osoby pracujące w federalnych zakładach karnych.
- 19:25
Włochy: 285 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowała Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 27 967. Padł nowy rekord liczby wyleczonych jednego dnia - ponad 4600 osób.
Dobowa liczba zmarłych we Włoszech spadła w porównaniu z dniem poprzednim, gdy było ich ponad 320.
- 19:20
Turcja: Potwierdzono 93 nowe zgony wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na COVID-19 zmarły 3174 osoby.
- 19:12
Rosja: Premier Michaił Miszustin powiadomił, że zdiagnozowano u niego koronawirusa. Szef rządu poinformował o tym prezydenta Władimira Putina i zaproponował, by jego obowiązki jako premiera przejął pierwszy wicepremier Rosji Andriej Biełousow.
Sam Miszustin pozostanie teraz w samoizolacji z powodu zakażenia.
- 18:22
Portugalia: Pomimo kończącego się 2 maja stanu wyjątkowego rząd nie planuje przed czerwcem otwierania niektórych placówek gastronomicznych z obawy przed kolejną falą zakażeń koronawirusem - poinformował minister gospodarki Pedro Siza Vieira.
Restauracje w Portugalii będą mogły być na nowo otwierane od 18 maja, ale nie dotyczy to barów, dyskotek i niektórych innych tego rodzaju placówek.
Organizacje branżowe obawiają się, że wraz z możliwym ponownym wzrostem zachorowań na COVID-19 rząd przywróci poprzednie obostrzenia i domagają się wsparcia finansowego dla sektora gastronomicznego.
- 18:08
Włochy: Papież Franciszek przez swego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego pomógł grupie transseksualnych prostytutek z Ameryki Południowej, mieszkających pod Rzymem, które w czasie epidemii pozostały bez środków do życia - poinformowały włoskie media.
Prasa przytacza słowa polskiego kardynała: "Te osoby to istoty ludzkie, które były głodne, wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi".
- 18:00
Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w dniach 1-3 maja dane o nowych zakażeniach będzie przekazywać raz na dobę.
- 17:47
Hiszpania: W związku z lekceważeniem zasad obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego w kraju służby wystawiły już ponad 805 tysięcy mandatów – poinformował hiszpański resort spraw wewnętrznych.
W oświadczeniu MSW przekazało, że do wtorku w całej Hiszpanii funkcjonariusze policji i żandarmerii zatrzymali łącznie 7183 osoby, które łamały przepisy nakazujące pozostanie w domach z powodu epidemii COVID-19.
Przepisy pozwalają jedynie na wyjście do pracy, na zakupy, udanie się do banku, a także wyjście na spacer z dzieckiem lub z psem.
- 17:36
Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 159 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 16 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.
- 17:29
Włochy: W opublikowanym komunikacie najwyższa liga piłkarska Serie A przekazała, że zastosuje się do decyzji władz państwowych, jeśli one zdecydują, żeby nie wznawiać już rozgrywek w sezonie 2019/20.
Liga i kluby wielokrotnie nalegały na rozegranie ostatnich kolejek, ale w środę minister sportu Vincenzo Spadafora oświadczył, że "droga do kontynuowania rozgrywek wydaje mu się coraz węższa" i że "należałoby pójść śladem Francji i Holandii, które odwołały resztę sezonu".
- Jeżeli będzie możliwe wznowienie sezonu przy respektowaniu norm i procedur sanitarnych, to dobrze. Jeżeli nie, zastosujemy się ściśle, tak jak zawsze, do decyzji rządowych – powiedział prezes Ligi Paolo Dal Pino.
- 17:10
Kanada: Dotychczasowy bilans pandemii w tym kraju to 52 056/3082 (wszystkie przypadki zakażenia koronawirusem/liczba ofiar śmiertelnych).
- 16:59
USA: Amerykański wywiad ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej. Nadal trwają badania, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w biuro dyrektora wywiadu USA.
"Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący COVID-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie."
Associated Press zwraca uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskich laboratoriach.
- 16:38
Europa: "Financial Times" napisał, że szybko podjęte i zdecydowane działania władz państw Europy Środkowo-Wschodniej przyczyniły się do tego, że liczba zgonów z powodu koronawirusa jest tam mniejsza niż w pozostałych częściach kontynentu.
Jak wskazuje dziennik, różnice są uderzające. Dotychczas Hiszpania odnotowała 517 zgonów na milion osób, Włochy - 453, Francja - 353, a Wielka Brytania - 325. Natomiast na Słowacji są to cztery zgony, w Polsce - 16, w Czechach - 21, a w Austrii - 65.
Tylko we wtorek Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania miały więcej ofiar śmiertelnych niż Czechy, Węgry czy Słowacja podczas całego kryzysu.
- 16:30
Świat: Liczba wyleczonych z choroby COVID-19 na świecie przekroczyła milion.
- 16:15
Włochy: We wszystkich regionach kraju wskaźnik zakaźności koronawirusem wynosi mniej niż 1 - poinformował szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Podkreślił, że krzywa zakażeń stale opada.
Tak zwany wskaźnik R, zwany też wskaźnikiem zakaźności, pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba z koronawirusem. Gdy wynosi on powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy, że powoli jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen średnio mniej niż jednej osobie.
- 16:01
Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą diagnostyki pod kątem koronawirusa.
- 16:00
Włochy: Rezerwacja miejsc w tramwajach wodnych - taki eksperyment rozpoczyna się od 4 maja w Wenecji w ramach przygotowań do złagodzenia we Włoszech restrykcji związanych z pandemią. Miejsce w głównym środku transportu w mieście można zarezerwować poprzez aplikację.
Propozycja ta skierowana jest przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy regularnie korzystają ze statków-tramwajów, by dotrzeć do pracy. Dzięki temu zapewnią sobie pierwszeństwo wejścia na pokład.
- 15:39
Belgia: 660 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. Odnotowano 111 kolejnych zgonów - poinformowała Federalna Publiczna Służba Zdrowia. Dotychczas w Belgii zarejestrowano 48 519 zakażeń.
Całkowita liczba przypadków obejmuje osoby zakażone i potwierdzone przypadki aktywne, a także pacjentów, którzy wyzdrowieli lub zmarli w związku z wirusem.
Liczby potwierdzają, że mimo znoszenia restrykcji i coraz luźniejszego podchodzenia do tych dalej obowiązujących, epidemia w Belgii ma coraz mniejszy zasięg.
- 15:37
USA: Od początku epidemii COVID-19 po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już około 30 milionów Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,8 mln takich osób - ogłosił amerykański resort pracy.
Jak komentuje Associated Press, tempo i skala zwolnień zdają się dowodzić, że zwolnienia objęły już sektory gospodarki, które nie były początkowo poszkodowane przez restrykcje związane z pandemią COVID-19.
- 15:16
Hiszpania: Z powodu epidemii COVID-19 produkt krajowy brutto Hiszpanii zmalał w pierwszym kwartale 2020 roku o 5,2 procent i jest to jeden z najwyższych spadków w ostatnich 100 latach – poinformował Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.
W zamieszczonym na stronie INE oświadczeniu władze hiszpańskiej instytucji wskazały, że decydujący wpływ na spadek PKB miały restrykcje dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej przez obywateli, wprowadzone w związku z ogłoszonym w połowie marca stanem zagrożenia epidemicznego.
- 15:02
Słowacja rozważy możliwość wcześniejszego otwarcia sklepów, ponieważ dzienna liczba zakażeń koronawirusem spadła do jednej cyfry, a liczba pacjentów, którzy wyzdrowieli, przewyższa liczbę nowych - powiedział premier Igor Matović w czwartek.
Kraj zaczął już łagodzić pewne ograniczenia - w zeszłym tygodniu zezwolono między innymi na ponowne otwarcie mniejszych sklepów i restauracji na wynos w pierwszym z czteroetapowego planu ożywienia gospodarki.
- 14:49
Włochy: Fryzjerzy z Neapolu domagali się w czwartek od rządu Włoch zgody na otwarcie ich salonów, zamkniętych z powodu pandemii od marca. Wcześniej zapowiedziano, że zakłady fryzjerskie mogą wznowić pracę 18 maja.
Akcja protestacyjna fryzjerów odbyła się na neapolitańskim Piazza Bovio przed siedzibą Izby Handlu i Usług. Reprezentanci tej grupy zawodowej ustawili tam krzesła i zorganizowali happening polegający na strzyżeniu pod gołym niebem.
Rozwiesili też transparent z hasłem: "Zaufanie do tych, którzy strzygą bezpiecznie, nie dla tych, którzy zarażają w ukryciu". W rozdanych ulotkach protestujący wyjaśnili, że to ostrzeżenie przed zjawiskiem nielegalnych usług fryzjerskich, które szerzą się w czasie zamknięcia salonów. - 14:22
Rosja: Otwarcie głównej cerkwi rosyjskich sił zbrojnych zostaje przełożone z powodu pandemii - podały w czwartek władze cerkiewne. W świątyni, która miała być otwarta 9 maja, powstają mozaiki z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina i Józefa Stalina.
- 14:05
Holandia: 514 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 39 316 przypadków od początku epidemii. W kraju zmarło 4795 osób zakażonych, z czego 84 w ostatniej dobie.
- 13:43
Białoruś: 846 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby, zmarło pięć osób - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła już 14 tysięcy.
"Zarejestrowano 14 027 osób z dodatnim testem, co stanowi 7,9 proc. wszystkich przeprowadzonych testów" – podało ministerstwo.
Przyrost dobowy wyniósł 846 przypadków. To mniej niż podano w statystyce za poprzednią dobę, kiedy liczba infekcji wzrosła o rekordowe 973 przypadki.
Według oficjalnych danych ogólna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 89. - 13:41
Brak środków ochrony osobistej to problem nie tylko rosyjskich lekarzy. Narzekają na to także funkcjonariusze służby, odpowiedzialnej za ochronę przedstawicieli rządu i prezydenta Władimira Putina. O sprawie poinformował niezależny portal Meduza, odnotowując przypadek śmieci 34-letniego oficera Aleksandra Fiłatowa, który zmarł z powodu COVID-19.
- 13:34
Rumunia: Rumuńska Cerkiew Prawosławna skrytykowała kampanię billboardową ukazującą lekarzy i pielęgniarki walczących z epidemią COVID-19 jako świętych z aureolami w kształcie wirusa. Rzecznik Cerkwi Vasile Banescu ocenił, że "bluźniercza kampania", stworzona przez międzynarodową agencję reklamową McCann Worldgroup we współpracy z lokalną artystką Wandą Hutirą, jest "wizualnym nadużyciem ikonografii chrześcijańskiej" - podaje agencja AP.
W odpowiedzi na krytykę przedstawiciele bukareszteńskich władz zapowiedzieli, że zwrócą się do inicjatorów kampanii o usunięcie plakatów. Plakaty są "odważnym wyborem artystycznym, ale pod żadnym względem nie mają celu politycznego, religijnego czy żadnego innego" - podał w oświadczeniu McCann Rumunia. - "To gest wdzięczności dla lekarzy" - dodano.
- 13:30
Chiny: Chińscy badacze ustalili, że koronawirus może wciąż ukrywać się głęboko w płucach pacjentów uznanych za wyleczonych i wypisywanych ze szpitali. Nie jest wtedy możliwy do wykrycia zwykłymi metodami – podał w czwartek dziennik "South China Morning Post".
- 12:59
Eksperci europejskiego oddziału WHO w czwartek sceptycznie odnieśli się do badań sugerujących, że dzieci w mniejszym stopniu przenoszą koronawirusa i rzadziej ulegają infekcjom. WHO apeluje też do krajów, by nie zaniedbywały szczepienia dzieci z powodu pandemii.
- 12:50
Węgry: Szkoły pozostaną zamknięte do końca maja, a do 15 sierpnia nie będzie można organizować wydarzeń z udziałem ponad 500 osób – poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.
Dodał, że od poniedziałku odbywać się będą matury, które w tym roku będą miały tylko formę pisemną. - 12:23
Tadżykistan: pierwsze 15 przypadków zakażenia koronawirusem w kraju.
- 12:21
- 12:09
Słowenia przygotowuje się do stopniowego wznowienia transportu publicznego od 11 maja - powiedział rzecznik rządu Jelko Kacin w czwartek, prawie dwa miesiące po zawieszeniu transportu w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Jak dotąd Słowenia potwierdziła 1429 przypadków zakażenia koronawirusem i 91 zgonów.
Ministerstwo edukacji oświadczyło w czwartek, że chociaż oczekuje się, że szkoły zostaną ponownie otwarte 18 maja, większość uczniów szkół podstawowych i średnich powróci dopiero na początku nowego roku szkolnego we wrześniu.
- 12:02
Iran: Zmarło 71 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, łącznie 6028. Łącznie wykryto 94 640 zakażeń koronawirusem.
- 11:59
Wielka Brytania: Brytyjski rząd może nie osiągnąć celu, jakim jest przeprowadzanie 100 tys. testów na obecność koronawirusa dziennie przed końcem kwietnia - przyznał w czwartek rano minister sprawiedliwości Robert Buckland.
Cel 100 tys. testów wyznaczył 2 kwietnia minister zdrowia Matt Hancock w odpowiedzi na krytykę, że w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych jest ich zbyt mało. W tym czasie robiono ok. 10 tys. testów dziennie. - 11:25
Chiny stanowczo sprzeciwiają się międzynarodowemu śledztwu w sprawie pandemii COVID-19, które z góry zakładałoby, że są one odpowiedzialne za jej wybuch – oświadczył wiceszef chińskiego MSZ Le Yucheng, cytowany w czwartek na stronie resortu.
Kwestia odpowiedzialności za wybuch pandemii stała się kolejnym punktem zapalnym w pogarszających się relacjach na linii Waszyngton-Pekin. Krytycy na arenie międzynarodowej, szczególnie w USA, zarzucają władzom Chin ukrywanie danych i spóźnioną reakcję na kryzys, który wybuchł pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. - Pociąganie Chin do odpowiedzialności za rozprzestrzenianie się COVID-19, a nawet żądanie od Chin odszkodowań, to niedorzeczna polityczna farsa. Nie ma żadnych podstaw prawnych - powiedział Le w NBC. - 11:23
Włochy: Premier Giuseppe Conte powiedział w czwartek, że stopniowo rozluźni ograniczenia związane z pandemią w kraju, biorąc pod uwagę różnice w poziomie zakażeń w różnych częściach kraju.
Ograniczenia nałożone 9 marca będą stopniowo znoszone od 4 maja i uzgodnione z lokalnymi władzami "biorąc pod uwagę regiony, w których sytuacja epidemiologiczna jest mniej dotkliwa" - powiedział Conte w parlamencie.
Premier ostrzegł jednak regiony, aby nie łagodziły ograniczeń jednostronnie, bez konsultacji.
- 11:17
Hiszpania: Zmarło kolejnych 268 osób zakażonych, co jest najniższym dziennym przyrostem zgonów w kraju od prawie sześciu tygodni. Łącznie w kraju zmarły 24 543 osoby. Wykryto 213 435 zakażeń.
- 11:04
Pekińskie Muzeum Pałacowe ogłosiło, że Zakazane Miasto, jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Chin, będzie od piątku otwarte dla odwiedzających po trzymiesięcznej przerwie wymuszonej epidemią COVID-19.
- 11:02
Indonezja: 347 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 10 118. Zmarło osiem kolejnych osób, łącznie zmarły 792 osoby zakażone, a 1522 wyzdrowiały.
- 10:56
Czechy: Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa zostało powstrzymane w Czechach, a rząd będzie nadal ostrożnie otwierać gospodarkę - powiedział minister zdrowia Adam Vojtech w czwartek.
W kraju dzienna liczba nowych przypadków utrzymuje się poniżej 100 od ośmiu dni, a liczba aktywnych przypadków zakażenia również spada.
Ministerstwo poinformowało, że współczynnik reprodukcji wirusa spadł do 0,7, co oznacza, że każda nowo zakażona osoba przekazuje infekcję mniej niż jednej innej osobie.
- 10:44
Malezja: 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 6002. Zmarły dwie kolejne osoby, łącznie w kraju od początku epidemii zmarły 102 osoby zakażone.
- 10:38
Francja: Wydatki gospodarstw domowych we Francji spadły w marcu o 17,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w następstwie ograniczeń wprowadzonych w walce z epidemią COVID-19 - podał w czwartek urząd statystyczny INSEE.
Jest to największy miesięczny spadek od początku prowadzenia takich statystyk w 1980 r. - wskazał urząd.
W porównaniu z marcem 2019 r. wydatki gospodarstw domowych we Francji spadły nawet o 18,9 proc. - 10:22
Filipiny: 276 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 10 kolejnych osób. Łącznie w kraju wykryto 8488 zakażeń i zmarło 568 osób. Wyzdrowiały 1043 osoby, z czego 20 w ostatniej dobie.
- 10:09
Polska: 141 nowych zakażeń koronawirusem, kolejne cztery osoby zmarły. Łącznie 12 781 przypadków i 628 ofiar śmiertelnych.
- 9:44
Rosja: 7099 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 106 498. W kraju zmarły łącznie 1073 osoby, z czego 101 w ostatniej dobie.
- 9:39
Singapur: 528 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 16169.
- 9:14
Korea Południowa: Władze nie zgłosiły dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w czasie wyborów parlamentarnych 15 kwietnia, określanych jako pierwsze w tym kraju ogólnonarodowe głosowanie w czasie poważnej epidemii – poinformowała w czwartek agencja Yonhap.
W czasie wyborów stosowano nadzwyczajne środki ostrożności. Lokale wyborcze były dezynfekowane, a wyborcy musieli nosić maseczki ochronne, poddawać się pomiarowi temperatury, odkażać ręce i zakładać plastikowe rękawiczki przed głosowaniem.
- 9:00
Na całym świecie odnotowano ponad milion przypadków wyzdrowień z COVID-19. Sprawdź, co jeszcze mówią statystyki.
- 8:58
Znana młoda szwedzka aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg przekazała UNICEF kwotę 100 tys. dolarów na rzecz ochrony dzieci przed pandemią COVID-19 - poinformowała w czwartek w komunikacie ta ONZ-owska agencja.
- 8:47
Cypr: Zarówno Republika Cypryjska (RC), jak i uznawana tylko przez Ankarę Turecka Republika Cypru Północnego (TRCP) ogłosiły stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.
W przemówieniu telewizyjnym w środę wieczorem prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Anastasiadis ogłosił, że łagodzenie ograniczeń nastąpi w dwóch fazach. Podkreślił, że sukces tego planu zależy od zachowania społeczeństwa.
Według ogłoszonego planu od 4 maja Grecy cypryjscy będą mogli między innymi wystąpić drogą elektroniczną o trzy zezwolenia na opuszczenie domu na dobę. Do tej pory mogli wychodzić z domu tylko raz dziennie.
- 8:38
Korea Południowa: Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, wszystkie dotyczą osób, które przybyły z zagranicy. Po raz pierwszy od 72 dni nie wykryto w ciągu doby żadnej nowej infekcji lokalnej – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.
W kraju potwierdzono już łącznie 10 765 przypadków koronawirusa. Zmarła również kolejna zakażona osoba, co podniosło łączny bilans zgonów do 247. - 8:34
Węgry: Dwanaście osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 48 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.
Liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła tym samym do 312, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2775. - 8:32
Ukraina: 10 406 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 261 osób. Rząd nałożył restrykcje do 11 maja i spodziewa się szczytu zakażeń na początku przyszłego miesiąca.
- 8:18
Węgry: Premier Viktor Orban zapowiedział częściowe rozluźnienie restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Nie podał terminu, ale wcześniej władze informowały, że nastąpi to po 3 maja.
- 8:15
Tajlandia: Siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie w kraju odnotowano 2954 przypadki zakażenia. W kraju zmarły 54 osoby od początku epidemii w styczniu. Od czterech dni w Tajlandii liczba nowych przypadków utrzymuje się poniżej dziesięciu dziennie.
- 8:12
Jemen: Dwie pierwsze ofiary śmiertelne pandemii COVID-19 w kraju.
- 8:11
Meksyk: 1047 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 163 kolejne osoby. Łącznie w kraju wykryto 17 799 zakażeń i zmarły 1732 osoby.
- 8:00
Włochy: W Kalabrii w czwartek zostaną otwarte bary, cukiernie, restauracje i pizzerie wyłącznie ze stolikami na zewnątrz. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała w środę przewodnicząca władz regionalnych Jole Santelli.
- 7:59
Kanada: Trwa dyskusja nad wykorzystaniem danych z telefonii komórkowej do analizowania sytuacji epidemiologicznej. Przy zbierania danych z telefonów komórkowych będzie zapewniona ochrona prywatności – zapewnił premier Kanady Justin Trudeau.
Liczba zakażonych w Kanadzie w środę przed południem wynosiła 50 373. Zmarły 2904 osoby – według danych resortu zdrowia. Częściej aktualizowana strona publicznego nadawcy CBC odnotowywała w środę po południu 51 231 przypadków zachorowań i 3055 zgonów. Tymczasem kolejne prowincje przedstawiają plany przywrócenia działalności gospodarczej w maju. - 7:57
USA: Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo podczas środowej konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie testów dla pracowników komunikacji miejskiej, którzy odpowiadają m.in. za przewóz personelu medycznego.
- 7:47
Włochy: 74 parlamentarzystów opozycyjnej włoskiej Ligi z jej liderem Matteo Salvinim rozpoczęło w nocy ze środy na czwartek okupację Izby Deputowanych i Senatu. Protestują przeciwko decyzjom rządu w związku w epidemią i żądają konkretnych odpowiedzi na potrzeby ludzi.
Powody protestu wyjaśnił Salvini na Twitterze. Jego ugrupowanie apeluje o otwarcie kraju, przywrócenie swobód obywatelskich i pomoc dla obywateli. Liga krytykuje stopniowe i tylko częściowe otwarcie kraju przy zachowaniu wielu ograniczeń w poruszaniu się, co ma nastąpić od 4 maja.
Salvini żąda "przywrócenia wolności, praw i demokracji". Twierdzi, że są one łamane w obecnym okresie narodowej kwarantanny. - 7:42
Wielka Brytania: Setne urodziny obchodzi w czwartek Tom Moore, weteran, który w publicznej zbiórce zebrał prawie 30 mln funtów na brytyjską publiczną służbę zdrowia. Dla Brytyjczyków stał się symbolem niezłomności i wiary w to, że epidemia COVID-19 się skończy i wrócą lepsze czasy.
- 7:37
Niemcy: Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał w czwartek, że w ciągu minionej doby przybyło 1478 nowych przypadków COVID-19 i zmarły 173 zakażone osoby. Łączny bilans epidemii to 159 119 wykrytych zakażeń i 6288 ofiar śmiertelnych.
- 7:23
Stany Zjednoczone: w ciągu ostatniej doby w USA na COVID-19 zmarło ponad 2,5 tysiąca ludzi. W związku z tym łączny bilans ofiar śmiertelnych tej choroby przekroczył 60 tysięcy - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
Od początku epidemii w USA najwięcej osób zmarło w stanie Nowy Jork (23 447). Następnie w New Jersey (6771), Michigan (3670) oraz Massachusetts (3405).
Autorka/Autor:ft, mart, pp
Źródło: CNN, PAP, Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu