Pizze od Clintonów dla personelu medycznego. Hillary i Bill wysłali ponad 400 placków do szpitali

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24, tvn24.pl, BBC, CNN
Książę Karol zakażony koronawirusem
Książę Karol zakażony koronawirusemTVN24
wideo 2/22
"Idźcie do domu". Apel policji do mieszkańców wypoczywających na zewnątrzTwitter/Shepherds Bush Green

Czwartek to kolejny dzień, w którym napływają z całego świata informacje o potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. SARS-CoV-2 sprawia coraz więcej problemów w Stanach Zjednoczonych, bardzo trudna sytuacja panuje w krajach Europy Zachodniej. Jak Polska, Europa i świat walczą z patogenem?

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo
i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:22

    Dziękujemy za wspólną relację.

  • 22:09

    Czechy: Zakaz wychodzenia bez zasłoniętych ust i nosa w większości jest respektowany, bywa jednak łamany w mniejszych miejscowościach - informują lokalne władze. W Libercu straż miejska, policja oraz służby sanitarne dostają około 200 anonimowych informacji dziennie o łamaniu zakazu.

    Mniej jest interwencji związanych z pospolitą przestępczością lub ruchem drogowym, więcej tych związanych z ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa.

  • 21:55

    Finlandia: Premier Sanna Marin zachęciła helsińczyków, którzy w związku z epidemią koronawirusa tłumnie wyjeżdżają do swoich domków letniskowych, by wrócili do stolicy. Rozwoju epidemii na prowincji nie wytrzyma lokalna służba zdrowia - oceniła w czwartek Fińska Agencja Prasowa STT.

  • 21:35

    Stany Zjednoczone: W środowy wieczór, Hillary i Bill Clintonowie wysłali ponad 400 pizz do szpitali w hrabstwie Westchester. Rzeczniczka byłego prezydenta Angel Urena wyjaśniła, że jest to "wyraz uznania dla wszystkiego, co robią dla swojej społeczności".

    80 pizz trafiło do szpitala St. John's Riverside.

    "Dziękujemy za ochronę naszej społeczności. Od Billa i Hillary Clinton" - brzmiała informacja dołączona do posiłków.


    "Dzięki Clintonowie za dzisiejszą pizzę" - napisała Angela Cirilli jedna z pracownic szpitala St. John's Riverside. "Tacy liderzy jak wy, przeprowadzą nas przez to" - dodała.

  • 21:11

    Hiszpania: Karetki przewożące 28 starszych osób chorych na Covid-19 do nowego domu spokojnej starości w hiszpańskiej Andaluzji zostały obrzucone kamieniami - poinformowała w czwartek agencja EFE. W stronę policji, która interweniowała, rzucano materiałami wybuchowymi. Zatrzymano dwie osoby.

  • 21:00

    Polska: "Szanowni Państwo, mamy 58 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy, że potwierdzono śmierć dwóch osób w szpitalu w Warszawie. Zmarli to: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem. Oboje mieli choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1221/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - napisało wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

  • 20:06

    Hiszpania: Król Filip VI odwiedził w czwartek po południu chorych na Covid-19 przebywających w prowizorycznym szpitalu polowym wybudowanym przez wojsko na madryckich targach IFEMA. Monarcha, wyposażony w maskę i rękawiczki medyczne, pojawił się na terenie szpitala bez zapowiedzi.

  • 19:42

    Stany Zjednoczone: Supermarket w stanie Pensylwania wyrzucił żywność wartą 35 tysięcy dolarów po tym, jak jedna z klientek "w ramach chorego żartu" celowo na nią nakaszlała - poinformował w czwartek serwis NBC News.

  • 19:41

    Wielka Brytania: Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia poinformowali, że w ciągu doby zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem. To pierwszy bilans dzienny na Wyspach powyżej stu osób.

    Jak poinformowano, w Wielkiej Brytanii zmarło już 578 osób zakażonych koronawirusem. Liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła 11,5 tys.

  • 19:31

    Opustoszałe ulice Dubaju.

    Opustoszałe ulice Dubaju

  • 19:30

    Włochy: władze północnowłoskiego regionu Piemont oświadczyły, że w ostatniej dobie zmarło 50 osób zakażonych koronawirusem. Reuters zauważa, że ta informacja nie została ujęta w bilansie dobowym Włoch, opublikowanym przez Agencję Ochrony Cywilnej.

    Oznacza to, że w ciągu ostatnich 24 godzin we Włoszech zmarło 712 osób z koronawirusem, a nie jak informowano - 662. Od początku wybuchu epidemii COVID-19 we Włoszech zmarło 8215 osób zakażonych wirusem.

    Agencja Ochrony Cywilnej oświadczyła, że informacje z Piemontu spłynęły za późno by włączyć je do dziennego raportu i miały zostać włączone do bilansu piątkowego.

  • 19:14

    Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował w czwartek do grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia. - Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie - oświadczył.

  • 19:08

    Niemcy: - Mamy tak niewiele przypadków śmiertelnych, ponieważ przeprowadzamy ekstremalnie dużo testów laboratoryjnych - powiedział wirusolog Christian Drosten z berlińskiego szpitala Charite oraz doradca rządowy.

    Jak informuje Spiegel Online obecnie tygodniowo przeprowadza się w Niemczech pół miliona testów w kierunku obecności koronawirusa. Szef zarządu kliniki Charite Heyo Kroemer dodał, że w Niemczech rozpoczęto testy wcześniej niż w innych państwach dotkniętych pandemią. Było tak między innymi dlatego, że Niemcy miały więcej czasu, aby takie testy przygotować zanim liczba zakażonych zaczęła rosnąć.

  • 18:41

    Włochy: w ciągu doby zmarło 662 osoby z koronawirusem - poinformowały w czwartek władze. Łączna liczba zmarłych wzrosła do 8 165. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 62 tys. osób. Od początku kryzysu epidemicznego, trwającego ponad miesiąc, wyleczono 10 tys. chorych.

    Liczba potwierdzonych we Włoszech infekcji przekroczyła 80 tysięcy. W ciągu doby zakaziło się prawie 4,5 tys. osób, co oznacza wzrost w porównaniu z czterema poprzednimi dniami.

  • 18:35

    Borys Akunin, słynny rosyjski pisarz, przekazał, że wykryto u niego koronawirusa.

    "Złapałem modną chorobę. Gdy poczuję się trochę lepiej - podzielę się swoimi wrażeniami. Strach przed koronawirusem jest gorszy niż sam koronawirus. Bądźcie ostrożni, nie trzeba panikować" - napisał na Facebooku Akunin.

  • 18:31

    Stany Zjednoczone: 100 osób z koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Tym samym tylko w tym amerykańskim stanie liczba zmarłych zakażonych wirusem wzrosła do 386.

  • 18:23

    Honduras: ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci 60-letniego mężczyzny, zarażonego koronawirusem. To pierwszy śmiertelny przypadek wśród zainfekowanych, odnotowany w tym kraju.

  • 18:16

    Polska: najnowsze dane wskazują, że od środowego wieczoru przybyło 112 przypadków zakażenia koronawirusem.

  • 18:14

    Polska: "Mamy 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 10 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1163/14 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.


  • 17:57

    Według najnowszych danych na świecie odnotowano już 503 219 przypadków zakażenia koronawirusem. Serwis worldmeter informuje, że 121 227 osób wyzdrowiało a zmarło 22 340.

  • 17:48

    Chiny: Od soboty nie będą wpuszczani obcokrajowcy posiadający ważne chińskie wizy i pozwolenia na pobyt – poinformowało w czwartek chińskie MSZ, określając tę decyzję jako tymczasowy środek na rzecz przeciwdziałania epidemii koronawirusa.

    Zawieszone będą również programy ruchu bezwizowego, w tym możliwość pobytu turystycznego na wyspie Hajnan czy przyjazdu do niektórych chińskich miast na 24, 72 lub 144 godziny bez wizy.

  • 17:37

    Wielka Brytania: następca brytyjskiego tronu, 71-letni książę Walii Karol, u którego w środę potwierdzono obecność koronawirusa, podziękował za życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

    "Dziękujemy bardzo za wszystkie wasze wiadomości 'wracaj szybko do zdrowia', kierowane do Jego Królewskiej Wysokości. Jest ogromnie poruszony waszymi miłymi słowami" - czytamy na oficjalnym koncie Clarence House, oficjalnej siedziby księcia Walii i księżnej Kornwalii Kamilii.

  • 17:25

    Stany Zjednoczone: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że 40 tysięcy emerytowanych pracowników systemu ochrony zdrowia zgłosiło się do pomocy w walce z epidemią COVID-19.

    Coumo zanzaczył, że tylko jednego dnia swoją pomoc zadeklarowało 12 tysięcy osób. Dodał, że swoje wsparcie zadeklarowało także 8600 specjalistów zdrowia psychicznego.

  • 17:19

    Rosja: Urząd Rospotriebnadzor, odpowiedzialny za kwestie sanitarne, nie pozwolił, by wycieczkowiec Costa Neoromantica zawinął do portu we Władywostoku. Powodem są obawy przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Wycieczkowcem podróżuje około 500 osób.

  • 16:48

    Stany Zjednoczone: departament zdrowia poinformował, że zmarło dwoje byłych pasażerów wycieczkowca Grand Princess, zakażonych koronawirusem.

  • 16:40

    Armenia: biuro prasowe ministerstwa zdrowia tego kraju przekazało, że zmarła 72-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Erywaniu. Jest pierwszy śmiertelny przypadek wśród zakażonych w tym kraju.

  • 16:37

    Unia Europejska: W czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wzięli udział w nadzwyczajnej wideokonferencji przywódców G20 zwołanej przez Arabię Saudyjską, która obecnie sprawuje prezydencję G20.

    Szefowie instytucji podziękowali wszystkim przywódcom G20 za solidarność okazaną Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim najbardziej dotkniętym kryzysem.

    Podkreślili również, że Unia Europejska jest zaangażowana we współpracę międzynarodową w walce z pandemią i będzie nadal udzielać pomocy zagrożonym krajom i społecznościom na całym świecie, zwłaszcza w Afryce.

    Przewodniczący Rady i Komisji podkreślili, że bezprecedensowe wydarzenia wymagają bezprecedensowych działań oraz że szybkie, masowe i skoordynowane globalne działania są konieczne na frontach zdrowia i gospodarki, aby ratować życie i uniknąć dalszego kryzysu gospodarczego.

    Ich zdaniem G20 odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu takiej globalnej koordynacji.

  • 16:35

    W związku z pandemią koronawirusa państwa G20 zamierzają wesprzeć światową gospodarkę kwotą 5 bln dolarów - poinformowano we wspólnym oświadczeniu przywódcy państw G20.

  • 16:13

    Włochy: Czternastu zakonników ksawerianów zmarło w ostatnich dwóch tygodniach w klasztorze w Parmie, na północy Włoch, gdzie szerzy się koronawirus. Przypuszcza się, że to nim zostali zakażeni misjonarze, którzy wcześniej przebywali na różnych kontynentach i byli narażeni na różne choroby.

  • 15:59

    Hiszpania: stadion Realu Madryt tymczasowym magazynem środków medycznych. Władze klubu Real Madryt poinformowały, że we współpracy z Narodowym Komitetem Sportu zainicjowały akcję tymczasowego wykorzystania stadionu Santiago Bernabeu do walki z koronawirusem. Obiekt zostanie przekształcony w magazyn do przechowania środków medycznych oraz pełnić będzie rolę centrum dystrybucji tychże.

    Stadion Realu Madryt tymczasowym magazynem środków medycznych

  • 15:39

    Korea Południowa: Władze ogłosiły w czwartek zasadę "zero tolerancji" dla osób, łamiących obowiązek samoizolacji w związku z pandemią koronawirusa. Część osób powracających lub przybywających z zagranicy nie stosowała się do wytycznych.

    Obcokrajowcy, którzy bez zezwolenia opuszczą miejsce izolacji będą deportowani, a obywatele Korei Południowej nie otrzymają dodatku związanego z przerwą w pracy, który w przypadku czteroosobowej rodziny wynosi 1,23 mln wonów (ok. 4 tys. zł) – podała agencja Yonhap, powołując się na władze.

  • 15:36

    Izrael: 14 ortodoksyjnych rabinów zdecydowało, że rodziny mogą spotkać się na święto Paschy przez wideokonferencję - podały izraelskie media. Naczelny rabin aszkenazyjski określił orzeczenie jako "nieodpowiedzialne" i "absurdalne" - napisał portal The Times of Israel.

  • 15:34

    Stany Zjednoczone: W nowojorskich schroniskach dla zwierząt zaczyna brakować czworonogów do adopcji lub opieki zastępczej - poinformował portal Bloomberg. W związku z epidemią koronawirusa coraz więcej osób stara znaleźć sobie towarzyszy kwarantanny.

  • 15:23

    Francja: Już 200 tys. osób podpisało od soboty petycję złożoną w Trybunale Stanu Republiki Francuskiej przez grupę lekarzy o nazwie C19, która oskarża premiera Edouarda Philippe’a oraz byłą minister zdrowia Agnes Buzyn o brak odpowiedniej reakcji w sprawie koronawirusa.

    Lekarze zarzucają rządowi niedostateczne przygotowanie Francji do epidemii Covid-19 oraz narażenie obywateli na zagrożenie życia i zdrowia, mimo że – zdaniem medyków z grupy C19 – politycy byli świadomi ryzyka nadchodzącego kryzysu.

  • 15:17

    Holandia: W ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najwyższy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju. 78 kolejnych osób z wirusem zmarło.

    Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi w Holandii 7431. W całym kraju zmarły w sumie 434 osoby zakażone.

  • 15:15

    Szwajcaria: liczba ofiar śmiertelnych wśród zakażonych koronawirusem wzrosła od środy o 58 do 161, a łączna liczba zakażonych w kraju przekroczyła 10 tys. - poinformowało w czwartek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Armia zmobilizowała 8 tys. mężczyzn do pomocy w służbie zdrowia.

  • 15:13

    Niemcy: - Nikt nie może dokładnie powiedzieć, co wydarzy się w następnych tygodniach - oświadczył w czwartek minister zdrowia Niemiec Jens Spahn, wypowiadając się na temat koronawirusa. Dodał, że po Wielkanocy rząd i kraje związkowe będą decydować o "stopniowym powrocie do normalnego" życia publicznego.

  • 14:54

    Władze Francji zwróciły się o z prośbą do rządu niemieckiego, aby Bundeswehra wsparła francuski system ochrony zdrowia - informuje Spiegel Online, powołując się na swoje źródła. Prośba z Paryża miała zostać wysłana kilka dni temu przez kontakty dyplomatyczne. Chodzi między innymi o możliwość transportu helikopterami niemieckiej armii najbardziej potrzebujących pacjentów do regionów Francji, w których system ochrony zdrowia jest jeszcze wydolny.

  • 14:45

    Hiszpania: Szybkie testy na wykrycie koronawirusa, które hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach, są bezużyteczne, gdyż dają wyniki fałszywie negatywne - stwierdziło w raporcie hiszpańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC). O sprawie pisze dziennik "El Mundo".

    Zakupione testy są wadliwe z powodu ich niskiej czułości, poniżej 30 proc., podczas gdy wskaźnik ten powinien wynosić ponad 80 proc. To oznacza, że testy w znacznym stopniu nie rozpoznają zakażenia.

    Ambasada Chin w Madrycie wyjaśniła w czwartek na Twitterze, że testy zostały zakupione w firmie Shenzhen Bioeasy Biotechnology, która nie posiada oficjalnego zezwolenia na produkcję i sprzedaż tego typu testów.

    Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach 640 tys. szybkich testów od firmy bez licencji i rozpoczęło już ich dystrybucję do szpitali w całym kraju. Miały zostać wykorzystane do przebadania personelu medycznego. Jednak lokalne władze regionu stolicy zgłosiły bezużyteczność testów.

    Minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że dodatkowo zakupiono 1 mln testów. Nie wyjaśniono od jakich firm.

  • 14:43

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał, że instrukcje o utworzeniu w szpitalach specjalnych sal dla VIP-ów będą wycofane - ogłosił w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko. Dzień wcześniej media podały informację o tym, że w niektórych placówkach mają być sale dla "szczególnych pacjentów".

  • 14:17

    Białoruś: Nowa uchwała rządu w Mińsku wprowadza obowiązek 14-dniowej izolacji dla osób, które przybywają na Białoruś z krajów, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem.

  • 14:15

    Holandia: 1019 nowych przypadków koronawirusa, zmarło kolejnych 78 zakażonych osób. Łącznie wirusa w tym kraju wykryto u 7431 osób.

  • 14:14

    Singapur: 52 nowe przypadki koronawirusa, łącznie 683.

  • 14:05

    Polska: 35 nowych przypadków koronawirusa, łącznie 1120.

  • 14:01

    Bułgaria: minister zdrowia Kirił Ananiew przedłużył w czwartek do 12 kwietnia obowiązywanie wszystkich ograniczeń wprowadzonych w kraju w ramach walki z epidemią koronawirusa. Z powodu ograniczeń parlament postanowił przerwać posiedzenia.

  • 13:34

    Wielka Brytania: Brytyjski rząd wyjaśnił w czwartek, że następca tronu, książę Walii Karol nie przeskoczył kolejki do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa, bo jego objawy i ogólny stan zdrowia spełniają wymagane kryteria.

  • 13:19

    W Szwajcarii liczba osób zakażonych koronawirusem, które zmarły, wzrosła od środy o 58 do 161 - poinformowało w czwartek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Łączna liczba zakażonych w kraju przekroczyła 10 tys.

    Władze podały, że liczba zainfekowanych wzrosła od środy z 9765 do 10 714.

  • 13:08

    Zakaz podróżowania między miastami wprowadzony w obawie przed drugą falą zakażeń koronawirusem zaczął obowiązywać w czwartek w Iranie.

    Iranowi grozi druga fala zachorowań na COVID-19 - ostrzega rząd w Teheranie

  • 13:07

    Włochy: 101-letni mieszkaniec Rimini, na północy Włoch, został wyleczony z koronawirusa i wrócił do domu - ogłosiła w czwartek wiceburmistrz miasta Gloria Lisi. To najstarszy we Włoszech pacjent, który pokonał chorobę COVID-19.

    Sędziwy mężczyzna, u którego w zeszłym tygodniu stwierdzono zakażenie wirusem, trafił do szpitala w swoim mieście. Jego przypadek ze względu na wiek był bardzo skrupulatnie obserwowany przez włoskich lekarzy, którzy patrzyli z nadzieją na jego proces wychodzenia z choroby, atakującej przede wszystkim ludzi starszych.

    W środę wieczorem mężczyzna, urodzony w 1919 roku, opuścił szpital w Rimini i wrócił do rodzinnego domu. Wcześniej informowano o wyleczeniu 95-letniej kobiety w Modenie.

    Szpital w Rimini

  • 12:52

    Władze Węgier spodziewają się szczytu epidemii koronawirusa w czerwcu-lipcu – powiedział w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas. Dodał, że jest to prognoza obarczona dużą dozą niepewności.

    - Istnieją bardzo rozmaite szacunki, do tego obarczone dużą niepewnością, bo jest wiele czynników, które mogą je zmienić. Dziś możemy powiedzieć, że szczytu możemy się spodziewać w czerwcu-lipcu, ale nie jest to z mojej strony obietnica, z której można by mnie rozliczać, tylko prognoza oparta na obecnej opinii naukowców – powiedział Gulyas na konferencji prasowej online.

    Gulyas poinformował też, że Węgry wystąpią do Brukseli o zniesienie ceł na wszystkie sprowadzane spoza granic UE artykuły, które są używane do ochrony przed koronawirusem.

  • 12:51

    Ukraina: Krajowa służba zdrowia jest nieprzygotowana na walkę z koronawirusem, a jeśli pewne osoby nadal będą przeszkadzać w pracy ministerstwa ochrony zdrowia, to liczba ofiar COVID-19 na Ukrainie może być katastrofalna - ostrzegł szef tego resortu Illia Jemec.

    "Bazując na doświadczeniu chińskich lekarzy można wymienić trzy filary walki z infekcją i jej skutkami. Pierwszy to profilaktyka, czyli niewpuszczenie wirusa. Europa i Ukraina nie zdołała tego zrobić" - zaznaczył minister w opublikowanym w środę wieczorem przez resort zdrowia oświadczeniu w mediach społecznościowych.

    Według niego drugi filar to "zlokalizowanie katastrofy". "Teraz mamy jeszcze sposoby, by przy pomocy ostrych środków zlokalizować rozprzestrzenianie się infekcji" - ocenił Jemec.

    Trzeci etap to leczenie - dodał. "Niestety powinniśmy skonstatować, że system opieki zdrowotnej Ukrainy nie jest na niego gotowy z wielu przyczyn" - ocenił minister. Jego zdaniem ukraiński system opieki zdrowotnej był "niszczony latami".

    Jak zaznaczył, "pewne osoby" celowo przeszkadzają w pracy ministerstwa, kierując się swoimi osobistymi motywami. "Z całą odpowiedzialnością oświadczam: jeśli nadal będzie się nam przeszkadzać, liczba ofiar może być katastrofalna" - zaalarmował Jemec, który jest ministrem ochrony zdrowia od 22 dni.

    "Już niemożliwe jest ratowanie życia tylko maseczkami i środkami dezynfekującymi. Trzeba działać zdecydowanie, z chirurgiczną precyzją" - dodał. Wezwał do utworzenia przy resorcie sztabu operacyjnego do walki z koronawirusem.

  • 12:12

    Jak podaje japońska agencja Kyodo, król Malezji Abdullah i królowa Aziza poddali się w środę dobrowolnej 14-dniowej kwarantannie, mimo że testy nie wykryły w ich organizmach koronawirusa. Infekcję potwierdzono jednak u siedmiu członków dworu.

  • 12:08

    Arabia Saudyjska zwolniła 250 zagranicznych więźniów przetrzymywanych za pokojowe przestępstwa imigracyjne i związane z pobytem w ramach działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformowała wspierana przez państwo Komisja Praw Człowieka (HRC) w czwartek.

  • 12:06

    Rosja: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w czwartek, że w Rosji nie ma obecnie epidemii koronawirusa i wyraził nadzieję, że uda się jej uniknąć. Należy jednak - jak dodał - być przygotowanym na najgorszy scenariusz.

    - U nas de facto nie ma epidemii i mamy nadzieję, że jej nie będzie, że uda się jej uniknąć - powiedział Pieskow.

    Jednak - kontynuował - państwo powinno wychodzić z założenia, że "należy być przygotowanym na najgorszy scenariusz", bez względu na to, w jakim stopniu sytuacja w Rosji może być korzystna w porównaniu "z pierwszą linią frontu walki z koronawirusem".

    Pytany o to, w jakiej sytuacji ogłoszony może zostać w kraju stan wyjątkowy Pieskow odparł, że "takie dywagacje raczej nie są na miejscu" i podkreślił: "de facto sytuacja u nas jest o wiele lepsza niż w wielu krajach".

    Przedstawiciel Kremla zapewnił też, że państwo rosyjskie "ma wystarczające środki i możliwości, finansowe i techniczne", by pomóc obywatelom i firmom, które w wywołanej koronawirusem sytuacji gospodarczej wpadną w kłopoty.

    Rosja walczy z koronawirusem

  • 12:01

    Zaplanowane na początek kwietnia spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO odbędzie się w formie wideokonferencji - poinformował w czwartek szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Powodem jest pandemia COVID-19.

    "NATO organizuje swoją pierwszą ministerialną telekonferencję 2 kwietnia z udziałem ministrów spraw zagranicznych z całego Sojuszu. Wśród tematów COVID-19 i inne ważne tematy" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

  • 12:00

    Dwa kolejne miasta w Uzbekistanie, Namangan i Andiżan, zostaną zamknięte i poddane kwarantannie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kraju - poinformowały w czwartek władze tych ośrodków.

  • 12:00

    Belgia: Po kilku dniach spowolnienia dynamiki przyrostu chorych liczba nowych przypadków koronawirusa w Belgii podwoiła się przez minioną dobę. Jak poinformowało w czwartek federalne centrum kryzysowe, w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1298 infekcji oraz 42 zgony.

    Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi 6235. W całym kraju zmarło w sumie 220 osób zakażonych wirusem, w tym 42 w czwartek.

  • 11:38

    Hiszpania: łącznie zmarło 4089 osób zakażonych koronawirusem, z czego 655 w ostatniej dobie.

  • 11:37

    Hiszpania: łącznie 56 188 przypadków zakażenia koronawirusem

  • 11:07

    We Włoszech zmarło już 36 lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek ich krajowa federacja. Zakażonych jest ponad 6200 pracowników służby zdrowia w całym kraju.

    Od środowego wieczoru zmarło trzech lekarzy w Bergamo, ognisku epidemii.

    Według krajowego Instytutu Zdrowia zakażonych jest obecnie 9 procent pracowników służby zdrowia.

  • 11:07

    Europa jest wciąż epicentrum pandemii, ale już w czwartek w USA może być najwięcej zakażeń na świecie. Z danych WHO wynika, że w Stanach Zjednoczonych jest najwyższe tempo wzrostu nowych zachorowań - większe, niż we Włoszech i Hiszpanii.

  • 11:06

    Niemcy: Niemieccy lekarze przewidują, że w związku z koronawirusem w krótkim czasie może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Dlatego powstał katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie – pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

    Dziennik dotarł do dokumentu, który przygotowało i podpisało siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych, m.in. Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej oraz Akademia Etyki w Medycynie.

    Twórcy zaleceń przewidują, że w związku z postępującą pandemią na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć miejsc "dla wszystkich potrzebujących pacjentów". Jeśli nie będzie możliwe przyjęcie wszystkich ciężko chorych, to decyzję o podziale ograniczonych zasobów “trzeba podejmować analogicznie do systemu segregacji w medycynie ratunkowej”, tzw. triażu - cytuje te zalecenia "FAZ".

    Dokument stwierdza, że podejmowanie decyzji o tym, kogo przyjąć, a kogo nie, będzie "ogromnym wyzwaniem emocjonalnym dla zespołu leczącego”. Z tego powodu ważne jest wprowadzenie jasnych zasad – twierdzą autorzy.

    Sytuacja niedoboru miejsc i zasobów ma także prowadzić do sytuacji, w której trzeba będzie decydować, kiedy próby leczenia mają zostać wstrzymane. W takich sytuacjach stowarzyszenia lekarskie proponują "zasadę wielu oczu", która sprowadza się do wydania oceny przez "dwóch lekarzy z doświadczeniem w intensywnej terapii, członka personelu pielęgniarskiego i jeszcze jednego specjalisty".

    W dokumencie precyzuje się, że lekarze mogą zwolnić pacjenta, “jeśli zaczął się u niego proces umierania, jeśli leczenie jest bezcelowe, ponieważ nie można oczekiwać poprawy lub stabilizacji (pacjenta), lub jeśli przeżycie może być zapewnione tylko poprzez stały pobyt na intensywnej terapii”.

    Zalecenia powinny być stosowane przy wszystkich przypadkach, a nie tylko przy zakażeniach koronawirusem. Jako kryterium selekcji nie można stosować również wieku lub sytuacji społecznej pacjenta.

  • 10:52

    Rumunia: Minister zdrowia Victor Costache oświadczył w czwartek, że podał się do dymisji i że jego stanowisko obejmie jego dotychczasowy zastępca Nelu Tataru. Agencja Reutera zauważa, że do rezygnacji doszło w sytuacji epidemii COVID-19.

    Costache nie udzielił żadnych wyjaśnień.

    Władze Rumunii, w której potwierdzono do tej pory 906 zakażeń koronawirusem i 13 zgonów, 16 marca ogłosiły w kraju stan wyjątkowy w związku z epidemią.

    Jak zauważa Reuters, szpitale w całym kraju skarżą się na brak sprzętu ochronnego dla personelu.

    Od 16 marca rząd stopniowo wdrażał kolejne ograniczenia, mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od 19 marca obowiązuje prawo, zgodnie z którym 15 lat więzienia grozi za zachowanie przyczyniające się do śmierci innej osoby na COVID-19.

  • 10:50

    Iran poinformował o 157 nowych zgonach osób zakażonych koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin. Łącznie w Iranie zmarły 2234 osoby, a zakażonych jest 29 406 osób. W ostatniej dobie koronawirusa stwierdzono u 2389 osób.

  • 10:18

    Rząd Rosji polecił szefom federalnych organów władzy wykonawczej, by od 27 marca wprowadzili dla maksymalnej liczby swoich pracowników pracę zdalną, ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa - podał w czwartek dziennik "Kommiersant".

  • 10:05

    Malezja: 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 2031.

  • 9:55

    Wietnam wprowadza na dwa tygodnie zakaz zgromadzeń powyżej 20 osób.

  • 9:52

    Indonezja: 103 nowe przypadki koronawirusa, łącznie 893. Zmarło kolejnych 20 osób, łącznie zmarło 78 zakażonych. Wyzdrowiało 35 osób.

    Dezynfekcja meczetu w Indonezji

  • 9:51

    Przed ogłoszonym w Rosji wolnym tygodniem, który zacznie się wraz z najbliższym weekendem, władze Moskwy zapowiedziały zamknięcie na ten okres centrów handlowych, restauracji i barów, dużych parków oraz zawieszenie pracy wielu zakładów usługowych.

    Poinformował o tym w czwartek mer Moskwy Siergiej Sobianin. Siedem dni wolnych od pracy "to nie wakacje, a poważny krok podjęty w celu nierozprzestrzenienia COVID-19" - oświadczył mer w komunikacie dla obywateli.

    Zgodnie z tą decyzją w dniach 28 marca - 5 kwietnia w Moskwie nie będą działać restauracje, bary, jadłodajnie i inne placówki żywienia zbiorowego. Będzie można jedynie zamówić jedzenie z dostawą do domu.

    Handel detaliczny wstrzyma pracę, za wyjątkiem sklepów spożywczych i punktów sprzedaży niektórych towarów pierwszej potrzeby. Działać będą apteki.

    Największe moskiewskie parki i tereny rekreacyjne zostaną zamknięte. Władze apelują także, by nie odwiedzać miejsc kultu religijnego.

    W branży usługowej zawieszą działalność wszystkie te zakłady, w których pracę wykonuje człowiek (np. salony fryzjerskie). Pracować będą firmy z branży transportowej, telekomunikacyjnej, medycznej, bankowej i ubezpieczeniowej oraz zakłady pogrzebowe. Ograniczenia nie dotyczą usług świadczonych zdalnie i usług kurierskich.

  • 9:41

    W Rosji w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano zakażenie koronawirusem u 182 osób - poinformował w czwartek specjalny sztab powołany przez władze. Łączny bilans zakażeń wzrósł tym samym do 840. Sztab potwierdził też śmierć dwóch osób w Moskwie.

    Nowy bilans zachorowań oznacza najwyższy wzrost zakażeń koronawirusem odnotowany w Rosji w ciągu jednej doby.

    Od początku epidemii w Rosji wyleczono i wypisano ze szpitali 38 pacjentów z koronawirusem.

  • 9:38

    Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 156 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć zainfekowanych osób zmarło - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby odnotowano 43 nowe przypadki - dodał resort.

    Jeden zakażony jest uznany za wyleczonego i został już wypisany ze szpitala - przypomniano.

  • 9:28

    Francja wycofuje wszystkie wojska, które stacjonowały w Iraku do odwołania z powodu wybuchu koronawirusa - poinformowało w środę Ministerstwo Sił Zbrojnych.

    Armia zapowiedziała, że będzie kontynuować operacje lotnicze przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

  • 9:21

    Polska: 34 nowe przypadki koronawirusa. Zmarła czternasta osoba. Łącznie wirusa wykryto u 1085 osób.

  • 9:17

    Filipiny: zmarło kolejnych siedem osób zakażonych koronawirusem, łącznie zmarło 45. Wykryto też 71 nowych zakażeń koronawirusem.

  • 9:02

    W Niemczech zmarło do tej pory 198 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost o 49 zgonów w porównaniu ze środą oraz największy dotychczas wzrost dobowy.

    Według danych RKI w ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 4 995 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zainfekowanych to 36 508. Wyzdrowiało dotychczas 3 290 osób.

    Z danych zebranych przez dziennik "Die Welt" wynika, że najwięcej chorych jest w Monachium (1 312) oraz w Hamburgu (1 262), ale w żadnym z tych miast nie było dotąd ofiar śmiertelnych.

    Mimo rekordowej dziennej liczby zgonów w środę Niemcy nadal mają jeden z najniższych współczynników śmiertelności osób zakażonych koronawirusem.

  • 8:22

    W Iranie zaczął w czwartek obowiązywać zakaz podróżowania między miastami w obawie przed drugą falą zakażeń koronawirusem - przekazał w czwartek irański urzędnik na konferencji prasowej. Iran jest na Bliskim Wschodzie krajem najbardziej dotkniętym epidemią.

  • 8:21

    Rząd Rosji zalecił w czwartek liniom lotniczym wstrzymanie od piątku 27 marca wszystkich międzynarodowych połączeń lotniczych, regularnych i czarterowych, z powodu epidemii COVID-19. Wyjątkiem będą rejsy, którymi Rosjanie powracają do ojczyzny z zagranicy.

  • 8:15

    Bardzo szybko rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii. Rząd w Madrycie poinformował m.in. o pozytywnym wyniku testu wicepremier Carmen Calvo. Zakażony jest również książę Karol - następca brytyjskiego tronu. Natomiast w Holandii zauważono spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się w środę?

    W Hiszpanii dramatycznie rośnie liczba zmarłych osób z koronawirusem

  • 8:12

    Japonia: 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Tokio

  • 8:11

    USA: Władze protestanckiej Katedry Narodowej w Waszyngtonie przekazały w środę ponad 5 tys. maseczek ochronnych lokalnym szpitalom. Znaleziono je wcześniej w... krypcie tej neogotyckiej świątyni.

    Na wieść o epidemii koronawirusa o ukrytych maseczkach przypomniał sobie niedawno murarz Joe Alonso. Schowano je w katedralnej krypcie, gdzie pochowano ok. 200 osób, w tym Woodrow Wilsona, prezydenta USA w latach 1913-1921.

    Rzecznik katedry Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych Tony Franquiz poinformował, że środki ochronne na twarz zakupiono w 2006 roku dla duchownych.

    Maseczki okazały się bezpieczne do użytku. W środę przekazano je dwóm szpitalom w Waszyngtonie.

  • 8:10

    Zakażonych korowirusem na całym świecie gwałtownie przybywa, w szpitalach zaczyna brakować miejsc, dlatego władze krajów, w których szerzy się pandemia COVID-19 będącej wynikiem zakażenia patogenem SARS-CoV-2 decydują o tworzeniu tymczasowych centrów dla chorych. W szpitale polowe są zamieniane statki, stadiony, centra wystawiennicze i sportowe.

    Szpital polowy w Caldas da Rainha w Portugalii

  • 8:02

    Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził w środę miasto Miluza w regionie Grand Est, gdzie spotkał się z personelem szpitala, z którego wojsko ewakuuje pacjentów w ciężkim stanie samolotem oraz pociągiem TGV do innych regionów. - Naszą obsesją powinna być teraz jedność – powiedział.

    - Jesteśmy na wojnie, i to na jej początku – oświadczył prezydent, przemawiając na tle szpitala polowego w najbardziej dotkniętym epidemią regionie Francji.

  • 8:02

    Prezydent Angoli Joao Lourenco zapowiedział w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas potwierdzono tam trzy infekcje SARS-CoV-2.

  • 7:49

    W Tajlandii w ciągu minionej doby odnotowano 111 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek rząd tego kraju na Twitterze. Do 1045 wzrosła tym samym liczba osób zainfekowanych od początku epidemii.

    Dotąd w kraju odnotowano cztery przypadki śmiertelne.

  • 7:49

    Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych. USA stały się tym samym szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca osób zmarłych, które były zakażone SARS-CoV-2.

  • 7:48

    Włochy: Śmigłowiec i drony są wykorzystywane w Rzymie w dniach epidemii koronawirusa w operacji sił porządkowych, której celem jest sprawdzenie, czy mieszkańcy przestrzegają rygorystycznych przepisów, w tym zakazu wychodzenia z domu bez ważnej uzasadnionej potrzeby.

    Policyjny śmigłowiec i drony karabinierów wspierają siły porządkowe w poszukiwaniu ewentualnych miejsc zgromadzeń. Używane są one między innymi w miejscach tradycyjnego wypoczynku rzymian, by skontrolować, czy dalej się tam gromadzą.

  • 7:46

    Liczba nowych potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Turcji wzrosła w środę o 561 do 2433 - poinformowały władze. 15 osób zmarło co zwiększyło liczbę zgonów do 59. Prezydent Recep Tayyip Erdogan ma nadzieję, że Turcja pokona pandemię w ciągu 2-4 tygodni.

  • 7:45

    W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 9241 - poinformowały południowokoreańskie Ośrodki ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

    Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła o 5 osób do 131.

  • 7:44

    W Chinach kontynentalnych zanotowano w środę ponowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa. Wszystkie wykryto u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.

    Według opublikowanego komunikatu w środę do końca dnia wykryto 67 nowych przypadków, w porównaniu z 47 dzień wcześniej. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 81 285. Liczba zgonów wzrosła w tym samym okresie do końca dnia w środę o 6 do 3287.

  • 7:43

    Wielka Brytania: Ponad pół miliona wolontariuszy zgłosiło się w ciągu nieco ponad doby do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS w walce z epidemią koronawirusa - poinformowano w środę wieczorem. To oznacza, że oczekiwana przez rząd liczba chętnych została przekroczona dwukrotnie.

    We wtorek wieczorem minister zdrowia Matt Hancock, informując o działaniach na rzecz wsparcia NHS, powiedział, że poszukuje ona 250 tys. wolontariuszy. Mają oni zajmować się m.in. dostarczaniem żywności i lekarstw do osób przebywających w izolacji, bądź w kwarantannie, dowożeniem pacjentów na umówione wizyty lekarskie czy dzwonieniem do przebywających w izolacji, by sprawdzać ich samopoczucie i złagodzić im poczucie osamotnienia. Ochotnicy muszą mieć ukończone 18 lat i być w dobrym stanie zdrowia.

  • 7:42

    Uusimaa, najbardziej zaludniony region Finlandii, gdzie jest najwięcej zakażonych koronawirusem, w tym stolica Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła w środę wieczorem premier Sanna Marin.

    Jak podano na specjalnej konferencji prasowej rządu, stosowny projekt w sprawie ograniczenia prawa mieszkańców Uusimaa do przemieszczania się został przesłany do parlamentu. Celem rządu jest izolacja obszaru od 27 marca na okres kolejnych trzech tygodni. Obecnie w kraju obowiązuje stan wyjątkowy, przewidziany na okres do 13 kwietnia.

  • 7:41

    Kolejne 41 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Wielkiej Brytanii, w efekcie czego łączna liczba zgonów zwiększyła się do 463, podały w środę wieczorem brytyjskie służby medyczne.

    Liczba śmierci w ciągu ostatniej doby jest ponad dwa razy mniejsza niż we wtorek, który był jak dotąd najgorszym dniem od początku epidemii. Nastąpił natomiast największy dobowy przyrost nowo wykrytych zakażeń - z 8077 we wtorek do 9529.

  • 7:40

    Kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem zmarły w środę w Irlandii, wskutek czego liczba ofiar zwiększyła się do dziewięciu - podały wieczorem władze medyczne tego kraju. Zanotowano też największy jak dotąd wzrost zakażeń.

    W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzonych zostało 235 nowych zakażeń i ich liczna wynosi obecnie 1564. To oznacza, że środa była trzecim kolejnym dniem, w którym liczba nowo wykrytych przypadków przekroczyła 200.

  • 7:30

    W Niemczech zmarło do tej pory 198 zakażonych osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono zakażenie u 4 995 osób.

Autorka/Autor:mart/adso

Źródło: PAP, Reuters, TVN24, tvn24.pl, BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Schroeder CC BY-SA Wikipedia

Raporty: