TVN24 | Świat

Najniższa liczba zmarłych we Włoszech od 17 marca

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
js,
pp
Źródło:
PAP

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 415 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zmarłych jednego dnia jest w tym kraju najniższa od 17 marca. Resort zdrowia Wielkiej Brytanii poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano kolejne 813 ofiar śmiertelnych COVID-19, wskutek czego liczba zmarłych z powodu koronawirusa w tym kraju przekroczyła 20 tysięcy. Jak świat walczy z wirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:42

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w niedzielę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 22:39

  Świat: Od początku pandemii z choroby COVID-19 wyleczono około 830 tysięcy osób na świecie.

 • 22:22

  Niemcy: Związek zawodowy policjantów (GdP) obawia się wznowienia sezonu tamtejszej ekstraklasy piłkarskiej. - Może da się kontrolować to, co dzieje się na stadionie, ale nie w przestrzeni publicznej - zauważył wiceprzewodniczący organizacji Joerg Radek.

  Rozgrywki Bundesligi, podobnie jak większości innych lig na świecie, są wstrzymane od ponad miesiąca z powodu pandemii COVID-19. W Niemczech spotkania mają znów się odbywać od 9 maja, choć bez udziału kibiców. To jednak nie uspokaja GdP.

  "Takie mecze stwarzają zagrożenie, nawet jeśli operatorzy stadionów zrobią wszystko, żeby zachować zasady higieny i utrzymać ryzyko infekcji na najniższym możliwym poziomie" Joerg Radek

 • 21:54

  Irlandia: Liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o kolejne 52 osoby, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 to 1063.

 • 21:45

  Francja: Premier Edouard Philippe przedstawi we wtorek w parlamencie plan rządu dotyczący luzowania restrykcji związanych z epidemią COVID-19.

 • 21:22

  Hiszpania: Prezes zawodowej ligi piłkarskiej (La Liga) Javier Tebas zapowiedział, że w przypadku wznowienia sezonu w tym kraju drużyny odmawiające gry będą karane walkowerami. Z powodu koronawirusa rozgrywki są zawieszone od 12 marca i nie wiadomo, kiedy ruszą ponownie.

  Jak ostrzegł cytowany w hiszpańskich mediach Tebas, przeciwko klubowi, który nie wyjdzie na boisko, federacja mogłaby wszcząć postępowanie dyscyplinarne i ukarać porażką, zgodnie z przepisami obowiązującymi wcześniej.

  Tebas wciąż nie zgadza się na anulowanie sezonu z powodu koronawirusa. Już kilkanaście dni temu przyznał, że jego życzeniem jest wznowienie rozgrywek 28-29 maja, 6-7 czerwca lub 28 czerwca.

 • 21:04

  Świat: Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na świecie od początku pandemii zbliża się do trzech milionów. Obecnie wynosi 2 899 684.

 • 20:25

  Niemcy: Premier Brandenburgii Dietmar Woidke wysłał do polskiego rządu pismo w sprawie ułatwienia mieszkańcom pogranicza polsko-niemieckiego przekraczania granicy w czasie pandemii COVID-19.

  "Moim zdaniem, osoby dojeżdżające do pracy powinny mieć możliwość dotarcia do swojego miejsca zatrudnienia po drugiej stronie granicy" - napisał Woidke, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu RFN ds. kontaktów z Polską, w liście do Bartosza Grodeckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, będącego też koordynatorem do spraw polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej.

  "Strona niemiecka rozumie kontrole graniczne, które wprowadziła Polska, ale musimy również pamiętać, że granica przecina wspólny region gospodarczy." Dietmar Woidke

  Pismo Woidke jest związane z decyzją polskich władz z 27 marca, na podstawie której, każdy obywatel Polski, powracający do kraju z zagranicy, musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. Przepis wprowadzono, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 20:12

  Polska: Po południu na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot PLL LOT z drugim transportem wyposażenia medycznego zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla polskich szpitali walczących z epidemią COVID-19.

  Jak przekazał rzecznik Orkiestry Krzysztof Dobies, w transporcie znalazło się 40 tysięcy kombinezonów stanowiących elementy zestawu indywidualnej ochrony biologicznej dla pracowników służby zdrowia.

 • 19:56

  Francja: Resort zdrowia poinformował, że dobowy bilans zgonów na COVID-19 wyniósł 369. Od początku epidemii we Francji zmarło 22 614 osób. Resort podał, że w ciągu ostatniej doby 124 osoby trafiły na oddziały intensywnej terapii.

  Jeszcze dwa tygodnie temu średnia liczba zgonów wśród osób przechodzących COVID-19 przekraczała we Francji w ciągu doby 500, a w pierwszych dniach miesiąca nawet 1300.

  Francja nosi się z zamiarem zniesienia szeregu restrykcji i zakazu opuszczania miejsca zamieszkania po 11 maja. Prezydent Emmanuel Macron zasugerował ponowne otwarcie szkół w Republice w połowie miesiąca.

 • 19:49

  Świat: Liczba zmarłych na COVID-19 od początku pandemii przekroczyła 200 tysięcy.

 • 19:41

  Polska: W wyniku przedłużenia restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych Wizz Air zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do 9 maja - poinformowała węgierska linia lotnicza.

  Jak poinformował przewoźnik w komunikacie, pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczą zawieszone loty i którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub poprzez aplikację mobilną, będą automatycznie informowani o zawieszeniu lotów drogą elektroniczną.

 • 19:35

  Kanada: Premier Justin Trudeau poinformował, że rybacy i przemysł przetwórczy otrzymają od rządu federalnego 62,5 mln dolarów kanadyjskich pomocy w związku z epidemią COVID-19.

  Jak zaznaczył Trudeau, pomoc, którą określił jako "inwestycję", może zostać wykorzystana na zakup środków ochrony osobistej, a zakłady przetwórstwa mogą jej użyć do "zakupów nowego wyposażenia, jak chłodnie czy magazyny, żeby ich produkt – żywność dla Kanadyjczyków – pozostała bezpieczna w czasach zmieniającego się rynku".

 • 19:31

  Turcja: Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 2861 nowych zakażeń koronawirusem i 106 przypadków śmiertelnych wśród osób przechodzących COVID-19. Bilans wszystkich zakażeń wynosi 107 773, a liczba zmarłych - 2706.

  Zgodnie z informacjami resortu w ciągu ostatnich 24 godzin w Turcji przeprowadzono 38,3 tys. testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

 • 19:16

  Portugalia: Podczas ostatniej doby na COVID-19 zmarło 26 osób. W sumie liczba ofiar śmiertelnych zakażenia SARS-CoV-2 wynosi 880.

  Portugalski resort zdrowia odnotował, że w porównaniu do wcześniejszej doby zmniejszył się dobowy bilans zgonów. Przypomniał, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem było ich 34.

  W ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła tymczasem liczba nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W piątek zaraportowano 444 nowe infekcje, a w sobotę - 595.

 • 19:03

  Wielka Brytania: Piłkarze, sztab trenerski i kierownictwo przedostatniej w tabeli angielskiej ekstraklasy Aston Villi przez cztery miesiące otrzymywać będą 75 procent wynagrodzenia. Reszta zostanie im wypłacona z opóźnieniem - poinformował klub.

  To kolejny zespół angielskiej ekstraklasy, w którym osiągnięto porozumienie z pierwszą drużyną w sprawie odciążenia budżetu. Kluby ponoszą duże straty finansowe w czasie, gdy rozgrywki są wstrzymane.

 • 19:02

 • 18:58

  Bułgaria: Premier Bojko Borisow poinformował, że władze rozważają możliwość nieprzedłużania stanu wyjątkowego, który zgodnie z obowiązującą ustawą kończy się 13 maja.

  Stan wyjątkowy został ogłoszony 13 marca. Miał obowiązywać przez jeden miesiąc, w kwietniu przedłużono go o 30 dni.

 • 18:42

  USA: W wieku 80 lat na COVID-19 zmarł były baseballista Steve Dalkowski, znany jako "Biały Piorun" ze względu na posyłanie niezwykle szybkich piłek. Szacowano, że osiągały one prędkość 160-180 km/h.

  Mimo tej niezwykłej umiejętności urodzony w mieście New Britain Amerykanin nigdy nie grał w profesjonalnej lidze MLB. Był bliski dostania się do Baltiomre Orioles w 1963 roku, ale plany pokrzyżowała mu kontuzja łokcia. Dwa lata później zakończył karierę.

 • 18:22

  USA: Liczba ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 w Nowym Jorku nieznacznie wzrosła w ciągu ostatniej doby - poinformował gubernator stanu Andrew Cuomo. W sobotę szpitale przyjęły 1100 nowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w stosunku do 1300 w piątek.

  W mieście zmarło o 15 osób więcej niż w piątek, gdy informowano o 422 zgonach.

  Cuomo podkreślił, że liczba przyjmowanych dziennie do szpitali pacjentów odpowiada obecnie średniej, jaką notowano trzy tygodnie temu - przed falą gwałtownych wzrostów zachorowań.

 • 18:13

  Włochy: Obrona Cywilna podała, że w ciągu ostatniej doby zmarło 415 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans ofiar śmiertelnych w czasie epidemii wzrósł do 26384. Liczba zmarłych jednego dnia jest najniższa od marca.

  Obecnie w całym kraju zakażonych wirusem jest 106,5 tysiąca osób. Liczba chorych spadła o ponad 300.

 • 17:44

  Polska: W Będzinie (woj. śląskie) skrzypek Jakub Łysik i wiolonczelistka Paulina Grondys, instrumentaliści z Filharmonii Śląskiej, w czasie pandemii COVID-19 umilają czas sąsiadom grając koncerty na balkonie. Publiczność jest coraz większa.

 • 17:33

  Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze poinformowało o 206 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 25 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19 w Polsce.

 • 17:26

  Japonia: Ostatnia faza testów, przeprowadzonych w sobotę wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica, wykazała 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały władze prefektury Nagasaki. Liczba zakażonych wyniosła ostatecznie 148.

  To blisko jedna czwarta całej załogi wycieczkowca, który zawinął w styczniu do portu w Nagasaki dla przeprowadzenia napraw w tamtejszej firmie Mitsubishi Heavy Industries Ltd.

 • 17:15

  Wielka Brytania: Rozgrywki wstrzymanej obecnie z powodu pandemii COVID-19 angielskiej ekstraklasy piłkarskiej mogą być wznowione 8 czerwca - donosi brytyjski dziennik "The Times". Sezon miałby się zakończyć 27 lipca.

  "The Times" poinformował, iż władze poszczególnych dyscyplin na Wyspach prowadziły dyskusje z brytyjskim rządem o powrocie do sportu. Tymczasem telewizja BBC napisała na swojej stronie internetowej, że pierwsza taka konferencja - z udziałem przedstawicieli "najważniejszych dyscyplin" - odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu, a celem jest ustalenie zasad wznowienia rywalizacji sportowej "w ciągu najbliższych kilku tygodni".

 • 17:07

  Hiszpania: Ana del Valle jest najstarszą osobą w Hiszpanii, która wyzdrowiała z COVID-19. Pochodząca z okolic Malagi kobieta ma 106 lat i, jak informuje w sobotę madrycki dziennik "El Pais", była wśród 28 zakażonych w marcu podopiecznych domu seniora w Alcala del Valle na południu kraju.

  Jak potwierdziła synowa seniorki, Paqui Sanchez, wykonany w ostatnich dniach trzeci test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny. - Ana czuje się wciąż osłabiona, ale nie ma już podwyższonej temperatury i zaczęła samodzielnie chodzić - dodała Sanchez.

  Dotychczas za najstarszą wyleczoną z COVID-19 osobę uważana była w Hiszpanii Elisa Hidalgo, mająca 104 lata i 11 miesięcy. Kobieta pochodząca z miejscowości Los Rosales, na północnym zachodzie, miała łagodny przebieg choroby.

 • 16:45

  Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze opublikowało grafikę dotyczącą liczby przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa.

 • 16:26

  Wielka Brytania: Resort zdrowia przekazał, że liczba zmarłych z powodu koronawirusa przekroczyła 20 tysięcy. Ostatniej doby odnotowano 813 ofiar śmiertelnych COVID-19.

  Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w czwartek a godz. 17 w piątek. To wyraźnie więcej niż w piątek, gdy bilans ofiar śmiertelnych wynosił 684.

 • 16:13

  Włochy: Nadzwyczajny komisarz do spraw epidemii Domenico Arcuri powiedział, że Włosi "nie wyzwolili się jeszcze spod wirusa". To nawiązanie do obchodzonego dzisiaj Święta Wyzwolenia, upamiętniającego oswobodzenie miast na północy Włoch w 1945 roku.

  "Jeszcze nie wygraliśmy. Dzisiaj jest Święto Wyzwolenia, ale niech wszyscy zrozumieją: nadal nie wyzwoliliśmy się spod wirusa, nie doszliśmy jeszcze do 25 kwietnia w wojnie z tym wrogiem." Domenico Arcuri

 • 16:00

  Holandia: W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 655 nowych zakażeń koronawirusem, co zwiększa bilans wszystkich zakażonych do 37190. Zmarło 120 osób - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Całkowity bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 sięga 4409.

  Liczba zakażeń może być w rzeczywistości wyższa, co wynika z faktu, że nie wszystkie osoby, co do których istnieje podejrzenie, że mogłyby być zakażone, są poddawane testom - zaznaczono w codziennym komunikacie RIVM.

  Eksperci Instytutu podkreślili, że notowana w ostatnich dniach liczba zakażeń nieznacznie zmalała, ale wciąż jest wysoka.

 • 15:54

  Finlandia: Planowany na 12 lipca wyścig o Grand Prix Finlandii, który miał rozpocząć sezon motocyklowych mistrzostw świata, z powodu pandemii COVID-19 został przełożony. Wcześniej odwołano lub przełożono z tego samego powodu 10 innych rund cyklu.

  Rywalizacja motocyklowa w ramach GP miała wrócić latem do Finlandii po raz pierwszy od 1982 roku.

 • 15:50

  Indie: Władze rozpisały przetarg na opaskę elektroniczną dla osób poddanych kwarantannie, która monitoruje zachowanie i stan fizyczny obywateli. Zdaniem dziennika "Indian Express" aplikacja i opaska budzą wątpliwości co do ochrony prywatności obywateli.

  Według dokumentów przetargowych analizowanych przez "Indian Express" oraz ekspertów od cyfrowego bezpieczeństwa dane z opaski elektronicznej mogą trafić do policji, ministerstwa obrony i departamentów powiązanych z rządowymi jednostkami paramilitarnymi.

 • 15:44

  Niemcy: Tenisista Kevin Krawietz, który niespełna rok temu triumfował w wielkoszlemowym French Open w deblu, czas zawieszenia rywalizacji z powodu pandemii wykorzystuje na... pracę w supermarkecie. Niemiecki tenisista dba tam o zaopatrzenie półek i zarabia 450 euro.

  Krawietz w parze z rodakiem Andreasem Miesem w ubiegłym roku na kortach im. Rolanda Garrosa odniósł największy sukces w karierze. Za wygranie tej prestiżowej imprezy otrzymał czek na 290 tysięcy euro. Od początku marca ze względu na koronawirusa nie odbył się żaden profesjonalny turniej międzynarodowy, a wstrzymanie zmagań potrwa co najmniej do 12 lipca. 28-letni Niemiec postanowił zorganizować sobie inne zajęcie na ten czas.

  - Od kilku tygodni pracuję w supermarkecie, gdzie zarabiam 450 euro. Dbam wraz z kolegą o półki - myję je i wykładam towar. Pilnuję, by półki z kiełbasami i serem zawsze były pełne oraz wyrzucam puste kartony - tak mieszkający w Monachium tenisista opisywał swoje nowe obowiązki w rozmowie z dziennikarzem magazynu "Spiegel".

 • 15:34

  Nikaragua: Osiem walk zaplanowano na sobotnią (czasu miejscowego) galę bokserską. To pierwsze zawody w profesjonalnym pięściarstwie od wybuchu pandemii COVID-19. Wszyscy uczestnicy ceremonii ważenia w Managui mieli założone maseczki ochronne.

  W pojedynku wieczoru, w wadze lekkiej, zmierzą się miejscowi bokserzy: Robin Zamora (15-7, 8 KO) i Ramiro Blanco (18-7-3, 10 KO). Pół roku temu w pierwszej potyczce zwyciężył Zamora przed czasem.

 • 15:28

  Watykan: Papież Franciszek w liście do wszystkich wiernych zaproponował modlitwę w intencji zakończenia pandemii COVID-19 oraz za zmarłych, cierpiących, pracowników służby zdrowia i naukowców. Zwrócił też uwagę na znaczenie domowej modlitwy.

  - Do docenienia tego wymiaru domowego, także z duchowego punktu widzenia, zmusiły nas ograniczenia pandemii. Dlatego postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania różańca w domu - powiedział Franciszek.

 • 15:15

  Rosja: W ciągu ostatniej doby odnotowano 5 966 zakażeń koronawirusem, a zmarło 66 osób. Łączna liczba infekcji wzrosła tym samym do 74 588 - poinformował sztab do walki z pandemią. Ze szpitali wypisano w ciągu ostatnich 24 godzin 682 wyleczonych pacjentów.

  Łączna liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii sięgnęła w Rosji 681. Wyleczonych zostało 6250 osób.

 • 15:09

  Francja: Piłkarz Montpellier Junior Sambia jest zakażony koronawirusem i leży na oddziale intensywnej terapii po wprowadzeniu w stan śpiączki farmakologicznej. Jak podała agencja AFP, to pierwszy przypadek zakażenia u zawodnika występującego we francuskiej ekstraklasie.

  Sambia zgłosił się do szpitala we wtorek z kłopotami żołądkowymi, do których później doszły problemy z oddychaniem. Pierwszy test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny, ale powtórne badanie wykonane w piątek potwierdziło zakażenie.

  - Jego stan jest stabilny. Nie pogorszył się ani nie poprawił w żadnym stopniu - zaznaczył agent piłkarza Frederic Guerra w rozmowie z dziennikarzem gazety "Le Parisien".

 • 14:15

  Iran: w ciągu ostatniej doby zmarło 76 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 do 5 650 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła 89 tysięcy.

  Wiceminister zdrowia Iradż Harirczi poinformował, że dobowy bilans ofiar śmiertelnych spadł o ok. 70 proc. w porównaniu ze szczytowym momentem epidemii, a liczba pacjentów przebywających w szpitalach zmniejszyła się o połowę. Nie podał jednak więcej szczegółów.

  Iran jest krajem, który najbardziej ucierpiał na Bliskim Wschodzie z powodu epidemii COVID-19.

 • 13:53

  Włochy: prezydent Sergio Mattarella samotnie złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Ołtarzu Ojczyzny na placu Weneckim w Rzymie z okazji Święta Wyzwolenia.

  W tym roku z powodu pandemii koronawirusa 75. rocznica wyzwolenia miast na północy Włoch spod niemieckiej okupacji i zwycięstwa nad faszystami mają symboliczny i bardzo ograniczony charakter. Nie odbywają się żadne wiece ani tradycyjne marsze. Wszystkie uroczystości zostały odwołane.

 • 13:49

  Włochy: burmistrz Rzymu Virginia Raggi oraz szef rzymskiego oddziału Narodowego Stowarzyszenia Partyzantów Włoskich Fabrizio De Sanctis podczas Święta Wyzwolenia.

 • 13:44

  Światowa Organizacja Zdrowia: obecnie nie ma dowodów na to, że ludzie, którzy wyzdrowieli z COVID-19 i mają przeciwciała, nie mogą się ponownie zarazić koronawirusem - oświadczyła w komunikacie WHO.

  Działająca w ramach ONZ i zajmująca się ochroną zdrowia organizacja ostrzegła kraje przed wydawaniem "paszportów odporności" czy "certyfikatów bezpieczeństwa" osobom, które były zakażone koronawirusem, a wyzdrowiały. Według WHO praktyka ta może faktycznie zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ osoby takie mogą zlekceważyć standardowe środki ostrożności.

 • 13:01

  Hiszpania: w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 378 osób. Łącznie od początku epidemii wskutek infekcji koronawirusem odnotowano 22 902 zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zakażonych przekroczyła 223 tysiące.

  Jak sprecyzowały hiszpańskie służby sanitarne, podczas ostatniej doby liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 zwiększyła się o 3 995. Oznacza to, że liczba nowych infekcji wyraźnie spada. Poprzedniej doby zanotowano 6 740 zakażeń.

 • 12:39

  Białoruś: w ciągu doby potwierdzono 817 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – przekazało ministerstwo zdrowia tego kraju. Według oficjalnych statystyk jest to najwyższy dotąd przyrost dobowy zarażeń. Zmarły cztery zainfekowane osoby.

  W sumie od początku epidemii COVID-19 na Białorusi wykryto 9 590 zakażeń, a zmarło 67 osób.

 • 11:40

  Japonia: w Tokio stwierdzono 103 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, czyli najmniej od 20 kwietnia - podała agencja Kyodo, wskazując, że rozpoczęcie pod koniec kwietnia tygodnia świątecznego może doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń.

  Od początku epidemii do soboty w Tokio stwierdzono łącznie 3 836 przypadków zakażeń. Jeszcze w piątek odnotowano tu 161 nowych przypadków zakażeń - zauważa Kyodo.

  Według japońskiego nadawcy NHK do soboty w całej Japonii potwierdzono ponad 13 tys. zakażeń koronawirusem, 345 zainfekowanych osób zmarło. Według ekspertów rzeczywista liczba zakażonych może być jednak wyższa.

  Władze apelują do mieszkańców, aby pozostawali w domach, zwłaszcza na przełomie kwietnia i maja, kiedy przypada w Japonii tzw. złoty tydzień, czyli okres dni wolnych będących okazją do wyjazdów.

 • 10:45

  Rosja: ograniczenia z powodu pandemii zarządzone w Moskwie nie naruszają praw obywateli - uważa moskiewskie merostwo. Władze rosyjskiej stolicy odpowiedziały w ten sposób na pozew złożony przez opozycjonistów, którzy zaskarżyli działający w Moskwie system przepustek.

  Jak podał portal RBK w piątek wieczorem, merostwo sformułowało oficjalną odpowiedź na pozew, złożony w Moskiewskim Sądzie Miejskim. Stołeczne władze powołały się na ustawę z 1999 roku, która głosi, że Rosjanie są zobowiązani do respektowania prawa współobywateli do chronienia swego zdrowia i jakości środowiska. Zdaniem władz błędna jest opinia autorów pozwu, iż dekrety mera Siergieja Sobianina naruszają m.in. prawo mieszkańców stolicy do przemieszczania się i ochrony sfery prywatności.

 • 9:39

  Węgry: z badania przeprowadzonego przez Węgierski Bak Narodowy wynika, że pandemia bardzo odbiła się na sytuacji firm. Połowa ankietowanych przedsiębiorstw stwierdziła w marcu spadek dochodów o ponad 30 proc. i połowa ma trudności z zachowaniem płynności finansowej, a największym problemem jest płacenie podatków i wypłata wynagrodzeń.

  Ponad połowa (55 proc.) firm uważa obecny stan zatrudnienia za możliwy do utrzymania najwyżej przez dwa miesiące. Aby złagodzić problem, 44 proc. firm rozważa zatrudnienie na niepełny wymiar czasu, ale wiele planuje redukcje (37 proc.) lub wysyłanie pracowników na urlop bezpłatny (35 proc.). Aż 73 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że praca zdalna nie jest dla nich rozwiązaniem ze względu na charakter działalności.

  Na Węgrzech na COVID-19 zachorowało do tej pory 2443 osoby. Zmarło 262 pacjentów.

 • 9:36

  Ukraina: w ciągu minionej doby wykryto 478 przypadków zakażenia koronawirusem, a osiem osób chorych na COVID-19 zmarło - przekazało ministerstwo zdrowia tego kraju. Bilans potwierdzonych infekcji wzrósł do 8 125, a zgonów - do 201.

  Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow wskazał, że SARS-CoV-2 zakaziło się w kraju 545 dzieci i 1 574 pracowników medycznych, w tym w ciągu poprzedniej doby odpowiednio 42 i 116.

 • 9:04

  Japonia: około 60 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica, który stoi w porcie w Nagasaki w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu - podały lokalne media.

  Według telewizji Asahi testy wykazały obecność koronawirusa u 57 członków załogi. Tym samym liczba wszystkich zakażonych na tym statku wzrosła do około 150, czyli około jednej czwartej 623-osobowej załogi wycieczkowca - podała agencja Reutera.

  Włoski statek od lutego br. przechodzi remont w porcie w Nagasaki. Pandemia COVID-19 uniemożliwiła planowany remont tej jednostki w Chinach. Po wykryciu na pokładzie pierwszych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zapadła decyzja o objęciu testami całej załogi. Badania te nadal trwają.

  Na pokładzie Costa Atlantica nie ma pasażerów. Japońskie władze nie podały, jakiej narodowości są zakażeni członkowie załogi. Obiecały jednak, że ci, u których nie potwierdzono obecności SARS-CoV-2, zostaną odesłani do swych krajów ojczystych.

 • 8:15

  Niemcy: 179 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w Niemczech do 5 500.

  W ciągu minionych 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 2 055 osób. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła tym samym do 152 438.

 • 7:16

  Kanada: na portalach ogłoszeniowych w Kanadzie pojawia się coraz więcej ogłoszeń o treści "kupię indiańskie papierosy". Epidemia koronawirusa i związane z nią restrykcje sparaliżowały dostawy papierosów z indiańskich rezerwatów, gdzie są one tańsze, bo nie obejmuje ich akcyza.

  Nowa sytuacja oznacza radykalny wzrost wydatków dla palaczy, bo wielu z nich zaopatrywało się wcześniej w papierosy pochodzące z rezerwatów. Proceder ten nigdy nie był legalny, ponieważ tańsze papierosy są objęte zakazem wywozu i mogą być sprzedawane tylko w granicach rezerwatu. Próby przemytu są karane wysokimi grzywnami.

  Cena kartonu 200 papierosów, po doliczeniu akcyzy federalnej i podatku nałożonego przez prowincję, wynosi 61,33 dolarów kanadyjskich (ok. 180 zł). Taki sam karton w rezerwacie kosztuje 20-25 CAD (60-75 zł) w zależności od marki wyrobu. Papierosy sprzedawane luzem są jeszcze tańsze - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej rządu prowincji Ontario.

 • 6:41

  Tajlandia: Potwierdzono 53 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby.

 • 5:42

  Włochy: Po raz pierwszy Włosi spędzą, przypadające na sobotę Święto Wyzwolenia, w domu. 75. rocznica wyzwolenia miast na północy Włoch spod niemieckiej okupacji i zwycięstwa nad faszyzmem obchodzona jest w ostatnich dniach obowiązywania restrykcji z powodu pandemii. Włosi przebywają w domach już drugi miesiąc oczekując na złagodzenie warunków narodowej kwarantanny począwszy od 4 maja.

 • 5:36

  USA: Nowy Jork odnotował spadek liczby zgonów w ciągu doby do 422 – najniższego poziomu od 1 kwietnia. Łącznie zmarło tam 16 162 osób. Potwierdzono 271 590 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

  Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zauważył, że stan Nowy Jork wciąż jest najbardziej dotknięty wirusem w całym kraju. Przestrzegał w piątek, że jeśli społeczeństwo nie wyciągnie wniosków z pandemii Covid-19, może się ona powtórzyć. - Dowiedzmy się, co się stało, aby się to więcej nie powtórzyło. A to się powtórzy. Weźmy to pod uwagę. Nie chowajmy głowy w piasek i nie mówmy: "To jedyna globalna pandemia, z którą kiedykolwiek będziemy mieli do czynienia" - mówił.

 • 5:30

  USA: Z najnowszego bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore wynika, że w Stanach Zjednoczonych zmarło 51 017 osób zakażonych koronawirusem. W ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł o 1258. To najniższy dzienny bilans zgonów od prawie trzech tygodni. USA mają najwyższą liczbę oficjalnie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - ponad 890 tysięcy. Około 96 tysięcy osób zostało uznanych za wyleczonych.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

Autor:js, pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości