Doba z mniej niż setką zmarłych na COVID-19. Tak niskiej liczby nie było we Włoszech od 9 marca
W ciągu ostatniej doby zmarło 99 osób zakażonych koronawirusem - podała włoska Obrona Cywilna w poniedziałkowe popołudnie. Jest to najniższy dobowy bilans przypadków śmiertelnych wśród zakażonych od 9 marca, kiedy na terenie kraju wprowadzono restrykcyjne ograniczenia. Łączny bilans zgonów wzrósł od 32 007. Wyleczonych zostało ponad 127 tysięcy pacjentów. Jak świat walczy z koronawirusem?
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:16
Stany Zjednoczone: Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ponowił w poniedziałek apel do rodziców, aby sprawdzali, czy dzieci nie mają objawów odkrytej niedawno tajemniczej choroby. Potwierdzono, że jest ona związana z koronawirusem.
Amerykańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) potwierdziły, że choroba, którą nazywają teraz wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci (MIS-C), łączy się z COVID-19. W całym stanie odnotowano już ponad 120 przypadków tego schorzenia, w tym większość w Nowym Jorku. Zmarło troje dzieci.
Miejski Departament Zdrowia analizuje sytuację zgodnie z nową definicją CDC. Zaktualizowaną liczbę chorych dzieci ma podać jeszcze w tym tygodniu.
- Wszystko, co robimy w batalii z koronawirusem, musimy zrobić, aby zwalczyć MIS-C. To oznacza higienę, mycie rąk, środki dezynfekujące dłonie, zasłanianie twarzy podczas kaszlu czy kichania, pozostawianie w domu w maksymalnie możliwym zakresie, dystans społeczny. Wszystko to pomaga upewnić się, że nasze dzieci nie są narażone na tę chorobę - tłumaczył de Blasio cytowany przez lokalną telewizję NY1.
Oprócz podawanych wcześniej objawów widocznych przy zakażeniu MIS-C zaobserwowano także nowe. Należy zwracać u dzieci uwagę na: ospałość, ból brzucha, biegunkę, wymioty, wysypkę, zapalenie spojówek powiększony węzeł chłonny po jednej stronie szyi, czerwone, popękane usta i opuchnięte ręce lub stopy. Służba zdrowia i politycy apelują, aby w przypadku rozpoznania takich symptomów natychmiast kontaktować się z lekarzem.
- 20:52
Portugalia: Między niedzielą a poniedziałkiem zanotowano w Portugalii rekordową liczbę pacjentów uznanych za wyleczonych z COVID-19. W ciągu ostatniej doby grono ozdrowieńców wzrosło o 1794 osoby, do 6430 – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.
Jak wyjaśnił sekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales, dobowa liczba zgonów w dalszym ciągu utrzymuje się na podobnym poziomie kilkunastu przypadków. Od niedzieli wskutek zakażenia koronawirusem zmarło 13 pacjentów. Łączna liczba przypadków śmiertelnych wśród zakażonych wynosi w Portugalii 1231.
Na konferencji prasowej w Lizbonie Sales poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych SARS-CoV-2 zwiększyła się o 173 przypadki, do 29 209.
- 19:28
Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zmarło 59 osób zakażonych koronawirusem. To najmniejsza dobowa liczba ofiar śmiertelnych epidemii od pierwszej połowy marca – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.
Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że do poniedziałku z powodu infekcji SARS-CoV-2 zanotowano łącznie w kraju 27 709 zgonów, a także 231 606 zachorowań na COVID-19.
Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 256 do 231 606.
Część regionalnych władz sanitarnych wciąż wskazuje, że podawane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie dane o zgonach i zakażeniach odbiegają od ich statystyk. Tymczasem w poniedziałek po raz pierwszy od początku epidemii resort zdrowia podał dobowy bilans nie rano, ale późnym popołudniem.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że wskutek uruchomionego 4 maja rządowego programu przywracania normalności, pierwszą fazą usuwania restrykcji objętych zostało już 70 proc. mieszkańców 47-milionowej Hiszpanii. Illa odnotował, że 45 tys. obywateli kraju zamieszkuje tereny, na których wprowadzana jest już druga faza programu likwidowania obostrzeń.
W środę w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, odbędzie się głosowanie nad przedłużeniem obowiązującego od 15 marca stanu zagrożenia epidemicznego. Gabinet premiera Pedra Sancheza chciałby go wydłużyć począwszy od 25 maja o 30 kolejnych dni.
- 19:14
Belgia: 43 nowych pacjentów z koronawirusem zostało przyjętych do szpitali w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Jest to dalszy spadek, ponieważ w niedzielę zarejestrowano 60 nowych przyjęć - poinformowało w poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe.
Łącznie 1614 pacjentów chorych na COVID-19 jest obecnie w szpitalach.
W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 28 nowych zgonów: 16 w szpitalu i 12 w domu opieki. W niedzielę było ich 47, co daje łączną liczbę 9080 zgonów od wybuchu pandemii w Belgii.
Jak informuje telewizja VRT, na oddziale intensywnej terapii przebywa 342 pacjentów z koronawirusem. Oznacza to spadek o trzech pacjentów.
W ciągu dobry stwierdzono 279 nowych infekcji wirusem; w niedzielę było 291.
- 19:04
Włochy: W ciągu ostatniej doby zmarło 99 osób zakażonych koronawirusem - podała włoska Obrona Cywilna w poniedziałkowe popołudnie. Jest to najniższy dobowy bilans przypadków śmiertelnych wśród zakażonych od 9 marca, kiedy na terenie kraju wprowadzono restrykcyjne ograniczenia. Łączny bilans zgonów wzrósł od 32 007.
Łączna liczba obecnie zakażonych spadła o około 1 800 do 66 tysięcy. Dotąd w całym kraju potwierdzono 225,8 tys. przypadków wirusa. Przybyło 451 nowych zakażeń.
Wyleczonych jest już 127 tys. osób. Ich liczba zwiększyła się o 2150 następnych.
Największy wpływ na ten bilans, potwierdzający znaczną poprawę sytuacji w kraju, mają dane z Lombardii, centrum epidemii.
W regionie tym zanotowano ostatniej doby rekordowo niską liczbę 24 zgonów. To najniższy bilans od 29 lutego. - 18:31
Unia Europejska: Przedstawione przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona propozycje ws. wieloletniego budżetu i instrumentu na rzecz ożywienia to krok w dobrym kierunku - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
"Z zadowoleniem przyjmuję wysiłki Niemiec i Francji zmierzające do znalezienia wspólnego gruntu w sprawie funduszu ożywienia. To krok we właściwym kierunku. W celu osiągnięcia porozumienia zaangażowane muszą być wszystkie państwa członkowskie UE" - napisał na Twitterze Michel.
Jak podał Reuters, Paryż i Belin chcą, żeby UE jak najszybciej porozumiała się w sprawie kształtu unijnej kasy na 2020 r. oraz narzędzia wsparcia gospodarek krajów członkowskich. Dwie stolice proponują, by za pomocą funduszu ożywienia można było przekazać 500 mld euro grantów dla najmocniej dotkniętych kryzysem sektorów i regionów w UE.
Michel wezwał wszystkie 27 państw członkowskich do działania w duchu kompromisu, gdy tylko Komisja Europejska przedstawi swój projekt w tej sprawie. "Ponowne uruchomienie i transformacja naszych gospodarek dotkniętych przez pandemię COVID-19 jest kluczowe" - zaznaczył Belg.
- 18:07
Białoruś: 922 nowe zakażenia SARS-CoV-2 i sześć zgonów osób z koronawirusem to bilans minionej doby - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia Białorusi.
Jak poinformował resort w komunikacie, ogólna liczba zakażonych wzrosła do 30 572, a liczba potwierdzonych zgonów do 171.
- 17:07
Stany Zjednoczone: Amerykańska firma Moderna Therapeutics, pracująca nad szczepionką na Covid-19, poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.
Jak podała w komunikacie firma, szczegółowe dane dotyczące przeciwciał dostępne są jak dotąd jedynie u pierwszych 8 z 45 uczestników badań, ale ich wyniki są obiecujące. Po 14 dniach od przyjęcia szczepionki u wszystkich wykryto obecność przeciwciał, a po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki (43 dni po pierwszym podaniu), ich poziom był wyższy od tego występującego we krwi pacjentów po przebytej chorobie.
- 17:01
Włochy: Nowe zakażenia koronawirusem spadną do zera w Lombardii w połowie sierpnia - taką prognozę przedstawiło w poniedziałek w Rzymie obserwatorium zdrowia we włoskich regionach. Według tych hipotez wirus zostanie ujarzmiony najpierw w prowincjach Bolzano i Trydent.
Jak ogłosiła instytucja działająca na Katolickim Uniwersytecie w Rzymie, począwszy od 21 maja nowych zakażeń nie będzie w ogóle przybywać w Kalabrii, Umbrii, Sardynii i Basilicacie.
Następnie, po 17 czerwca, nowe infekcje nie będą notowane w Lacjum, Emilii-Romanii, Marche, Ligurii i Piemoncie.
Wyzerowania nowych przypadków w najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii należy oczekiwać nie wcześniej niż w połowie sierpnia, czyli najpóźniej według tej prognozy.
W najnowszym bilansie w niedzielę podano, że w ciągu doby przybyło w całych Włoszech 675 nowych zakażeń; połowa z nich w Lombardii.
- 16:52
Bułgaria: Rząd przystąpił od poniedziałku do dalszego rozluźniania restrykcji w związku z epidemią – otwarto duże centra handlowe, siłownie oraz kuchnie, w których przygotowuje się dania dla dzieci w wieku do 3 lat.
Centra handlowe i siłownie otwarto pod warunkiem przestrzegania środków ostrożności, w tym utrzymania odległości między klientami, ograniczenia liczby osób jeżdżących schodami ruchomymi i windami itp.
Władze rozważają otwarcie żłobków i przedszkoli od przyszłego tygodnia, chociaż personel tych placówek w większości się temu sprzeciwia. Szkoły nie będą otwierane, egzaminy końcowe dla uczniów IV i VII klasy w tym roku zniesiono. Matury odbędą się na początku czerwca. Uniwersytet Sofijski, największa uczelnia w kraju, poinformował w poniedziałek, że egzaminów wstępnych nie będzie, przyjęcia odbędą się wyłącznie na podstawie matur.
Liberalizacja dotyczy również turystyki. Jeszcze nie ogłoszono, kiedy dokładnie sezon turystyczny może wystartować, mając na uwadze, że do 14 czerwca obowiązuje nadzwyczajna sytuacja epidemiologiczna.
- 16:49
Chiny: Zanieczyszczenie powietrza niektórymi substancjami wzrosło powyżej poziomu z 2019 roku po spadku wiązanym ze wstrzymaniem działalności gospodarczej przez pandemię COVID-19 – ogłosiła w poniedziałek organizacja badająca zanieczyszczenie powietrza.
Ponowny wzrost wynika głównie ze wznowienia pracy zakładów przemysłowych, gdyż w największych chińskich miastach zanieczyszczenie jest wciąż niższe niż rok temu – ocenili w swym raporcie badacze z organizacji Centre For Research on Energy and Clean Air (CREA) z siedzibą w Helsinkach.
Poziom zanieczyszczeń niektórymi substancjami znacznie zmniejszył się w lutym, gdy w Chinach wprowadzono surowe ograniczenia, by powstrzymać szerzenie się koronawirusa. W całym kraju wstrzymywano pracę fabryk, a mieszkańcom ograniczano możliwość przemieszczania się i podróży pomiędzy prowincjami.
- 15:56
Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca - zapewnił w poniedziałek szef MSZ Luigi Di Maio. W ten sposób nawiązał do podanej wcześniej przez rząd daty otwarcia granic regionów i kraju dla przybyszów z krajów UE, Strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.
- 15:15
Niemcy: Śledzące nosicieli koronawirusa aplikacje mobilne są niezbędne dla skutecznej walki z pandemią - twierdzą cytowani przez poniedziałkowe niemieckie media eksperci, według których najnowsze badania wskazują, że wkrótce po zakażeniu się koronawirusem można go przenieść na inną osobę.
Chodzi tu o badania łańcucha infekcji, zapoczątkowanego pierwszym wykrytym przypadkiem pojawienia się koronawirusa w Niemczech. Przeprowadziły je wspólnie bawarski Krajowy Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, berlińska klinika uniwersytecka Charite i Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łańcuch ten zapoczątkowała chińska pracownica fabryki części samochodowych Webasto pod Monachium, która zakaziła się koronawirusem podczas służbowego pobytu w Chinach.
- 15:13
Hiszpania: W efekcie epidemii COVID-19 w Hiszpanii przybywa osób zainteresowanych złożeniem pozwu o rozwód - wynika z danych Hiszpańskiego Stowarzyszenia Adwokatów Rodzinnych (AEAFA).
Jak poinformowała szefowa tej organizacji Maria Dolores Lozano, zjawisko nasiliło się od połowy marca wraz z wprowadzeniem w Hiszpanii restrykcji związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego.
W rozmowie z dziennikiem "El Mundo", opublikowanej w poniedziałek, szefowa AEAFA stwierdziła, że konieczność pozostawania w domach i spędzania czasu z członkami rodziny doprowadziła do "wypalania się związków". Dodała, że podobne zjawisko miało dotychczas miejsce po okresach urlopowych. - 14:44
Rosja: Dane osobowe mieszkańców Moskwy ukaranych grzywnami za złamanie nakazu samoizolacji można uzyskać na stronach internetowych służących do uiszczania grzywien - podały w poniedziałek media rosyjskie. Prokuratura w Moskwie rozpoczęła wyjaśnianie incydentu.
- 14:33
Filipiny: Rząd apeluje o zachowanie bezpieczeństwa w centrach handlowych po tym, gdy zostały one na nowo otwarte, a tysiące ludzi wybrało się do nich na zakupy. W poniedziałek na Filipinach stwierdzono ponad 200 nowych zakażeń koronawirusem.
- Po otrzymaniu doniesień o osobach, które udały się do centrów handlowych całkowicie ignorując zasady zachowania dystansu społecznego, doradzamy społeczeństwu, aby nie popadać w samozadowolenie i przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego ustalonych przez władze - powiedział rzecznik prezydenta Filipin Rodrigo Dutertego, Harry Roque. - 14:25
Portugalia: Po blisko dwumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią COVID-19 w poniedziałek w Portugalii przywrócono częściowo pracę szkół i żłobków. Otwarte zostały również restauracje dla klientów.
- 14:18
- 14:11
Węgry i Słowenia uzgodniły mapę drogową zmierzającą do stopniowego ponownego otwarcia ich granicy do 1 czerwca - poinformował w poniedziałek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na swojej stronie na Facebooku.
- 13:34
Europa: Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu COVID-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby – informuje Reuters.
Remdesivir został opracowany przez amerykańską firmę Gilaed Sciences jako lek przeciwwirusowy. Z badań międzynarodowych, w tym Europie i USA, wynika, że o 31 procent - z 15 do 11 dni - skraca on powrót do zdrowia chorych z COVID-19 w porównaniu z placebo.
- 13:33
Polska: Testy molekularne do wykrywania SARS-CoV-2, produkowane przez polską firmę BioMaxima S.A, przeszły już procedury rejestracyjne m.in. w Skandynawii, Francji i RPA. Spółka planuje w najbliższym czasie wprowadzić do sprzedaży także szybki test do wykrywania obecności antygenu koronawirusa.
- 13:28
Czechy: Od północy z niedzieli na poniedziałek w całych Czechach przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który wprowadzono 12 marca w związku z rozwojem epidemii COVID-19. Część obostrzeń pozostała, np. obowiązek noszenia maseczek, ograniczenia w podróżach zagranicznych.
Stan wyjątkowy trwał w Czechach 66 dni, był dwukrotnie przedłużany.
- 13:25
Świat: Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w komunikacie wideo na spotkaniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że pandemię COVID-19 można przezwyciężyć szybciej, jeśli świat będzie współpracować, aby jej zaradzić. Dodała, że konieczne jest sprawdzenie, czy można usprawnić funkcjonowanie WHO.
- Jestem przekonana, że pokonamy pandemię. Im więcej współpracujemy na arenie międzynarodowej, tym szybciej to osiągniemy - stwierdziła kanclerz.
- 13:21
Wielka Brytania: Brytyjscy specjaliści oficjalnie uznali zaburzenia odczuwania smaku i zapachu za jeden z podstawowych objawów zakażenia wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2. Mają oni nadzieję, że dzięki temu zwiększy się wykrywalność choroby COVID-19 – informują brytyjskie media.
- 12:52
Korea Południowa: Władze zgłosiły w poniedziałek 15 nowych infekcji koronawirusem, w tym tylko pięć przypadków lokalnych. Agencja Yonhap ocenia notowany w ostatnich dniach spadek jako wyraźną oznakę słabnięcia skupiska zakażeń w dzielnicy Seulu z wieloma klubami nocnymi.
Łączny bilans infekcji w kraju wzrósł do 11 065, z czego 263 pacjentów zmarło. Dzień wcześniej zgłoszono 13 nowych zakażeń, podczas gdy w ubiegłym tygodniu dobowe wyniki oscylowały wokół 30 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).
- 12:31
Watykan: Mimo otwarcia w poniedziałek rano bazyliki watykańskiej, po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii COVID-19, zamknięty pozostaje plac Świętego Piotra. Nadal jest on otoczony barierami ochronnymi i pilnowany przez policję.
Osoby wchodzące do bazyliki mają mierzoną temperaturę termoskanerami. W środku można poruszać się po wyznaczonej tam trasie. Wszyscy muszą mieć maseczki ochronne, a przy wejściu użyć żelu dezynfekującego ręce. Obowiązuje nakaz zachowania dystansu co najmniej jednego metra.
- 12:30
Świat: Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 może się pojawić za rok, ale nawet jak się to stanie, nie będzie dostępna dla wszystkich i dlatego trzeba opracować modele określające, kto otrzyma ją w pierwszej kolejności - oświadczył dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi.
Włoski lekarz stojący na czele unijnej instytucji zajmującej się oceną naukową, nadzorem i monitorowaniem bezpieczeństwa produktów leczniczych mówił o tym w poniedziałek podczas wideokonferencji z komisją ds. środowiska i zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego.
Z wypowiedzi dyrektora wykonawczego EMA wynika, że Europa może mieć problem z dostępem do szczepionki, ponieważ zdolności produkcyjne firm farmaceutycznych w znacznej mierze zostały przeniesione poza Stary Kontynent.
- Nie możemy zapewnić, że dostępność szczepionki będzie w momencie, gdy podejmiemy decyzję o jej autoryzacji. EMA pracuje w ścisłej współpracy z różnymi dyrekcjami Komisji Europejskiej, żeby sprawdzić, czy jakieś wspólne zamówienie, czy nowe narzędzia mogą być opracowane, żeby zapewnić dostępność w Europie - podkreślił Rasi.
Jego zdaniem powinno się opracować model dotyczący tego, jakim grupom w pierwszej kolejności umożliwiać zaszczepienie się.Rasi uważa, że model podawania szczepionek, szczepienie "falami" osób, które potrzebują ich najbardziej, powinien być taki sam w całej UE, a najlepiej też poza nią. Miałoby to przy ograniczonej dostępności szczepionek pomóc stworzyć pierwszy krąg odporności.
- 12:07
- 12:06
Ukraina: Nikt nie zamierza trzymać Ukraińców w zamknięciu, data otwarcia granic państwa będzie zależeć od otwierania ich przez państwa europejskie oraz od sytuacji epidemicznej w kraju - oznajmił szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że działania związane z otwieraniem granic jego kraj będzie koordynował z europejskimi partnerami. - 12:05
Grecja: Od poniedziałku w Atenach zwiedzający ponownie będą mogli odwiedzić Akropol oraz 200 innych obiektów archeologicznych w Grecji. To efekt wejścia w życie pierwszej fazy "odmrażania" sfery kultury w kraju.
W uroczystości otwarcia wzgórza wzięła udział prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu. Jak zauważa agencja AFP, mimo że Akropol jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną Aten, podczas ceremonii otwarcia nie było tłumów.
- 12:03
Francja: Siedem szkół zostało zamkniętych w północno-wschodnim francuskim mieście Roubaix po tym, jak dziecko uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Francuskie szkoły zaczęły ponownie otwierać się w zeszłym tygodniu.
- 12:00
Hongkong: Maseczki chirurgiczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 – ocenili badacze z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) na podstawie eksperymentów na chomikach. Naukowcy podkreślają jednak, że maseczka nie chroni w 100 proc.
W przypadku chomików oddzielenie klatek maseczkami chirurgicznymi zmniejsza nawet o trzy czwarte liczbę zakażeń drogą kropelkową lub powietrzną – podkreśla dziennik "South China Morning Post". - 11:05
Indonezja: 496 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 18 010. Zmarły 43 kolejne osoby zakażone, łącznie 1191. 4324 osoby wyzdrowiały.
- 10:38
Malezja: 47 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 6941. W ostatniej dobie nie zmarł nikt zakażony, od początku epidemii w kraju zmarło 113 osób.
- 10:36
- 10:14
Filipiny: Zmarło siedem kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 205 nowych zakażeń. Łącznie w kraju zmarło 831 osób zakażonych i potwierdzono 12 718 przypadków zakażenia. Wyzdrowiało 2729 osób.
- 10:12
Polska: 217 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły kolejne 4 osoby. Łącznie 18 746 zakażonych i 929 zgonów.
Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (163), dolnośląskiego (26), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (7), wielkopolskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1), podlaskiego (1).
- 10:05
Brazylia: Burmistrz największego miasta w Brazylii, São Paulo, powiedział, że system opieki zdrowotnej miasta może się załamać, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na łóżka na intensywnej terapii z powodu pandemii COVID-19. Bruno Covas powiedział, że w miejskich szpitalach jest zajętych 90 proc. miejsc i może ich zabraknąć w ciągu około dwóch tygodni.
- 10:01
Chiny: Według nowych badań zanieczyszczenie w części Chin wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem po znacznym spadku w trakcie blokady spowodowanej pandemią. Helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) stwierdziło, że odbicie było prawdopodobnie spowodowane wznowioną działalnością przemysłową.
- 9:43
Rosja: 8926 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w ostatniej dobie. Łącznie 290 678. To trzeci dzień z rzędu, kiedy liczba nowych zakażeń w Rosji utrzymuje się poniżej 10 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zmarło 91 osób zakażonych, łącznie 2722.
- 9:31
Ukraina: 325 zakażeń koronawirusem wykryto minionej doby, 21 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 160 wyzdrowiało - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażeń wzrósł do 18616, zgonów do 535, a liczba wyzdrowiałych pacjentów do 5276.
To drugi dzień z rzędu ze spadającą liczbą potwierdzonych zakażeń. W niedzielę informowano o 433 wykrytych infekcjach.
Ogółem na COVID-19 zachorowało 1324 dzieci i 3650 pracowników służby zdrowia; 27 pracowników medycznych zmarło. - 9:23
- 8:45
Węgry: Jedenaście osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby w Budapeszcie i wykryto 26 nowych zakażeń koronawiruserm – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.
Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła tym samym do 462, zaś wszystkich zakażeń - do 3535. 1400 osób uznano dotąd za wyleczone. Na kwarantannie domowej przebywa obecnie ponad 10 tys. osób.
Od poniedziałku zniesiona została dalsza część restrykcji, wprowadzonych w związku z pandemią. - 8:18
Niemcy: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 342 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - przekazał w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 174 697. Zmarło 21 osób.
W poniedziałek o świcie agencja Reutera podała, powołując się na dane RKI, że w ciągu minionej doby w Niemczech stwierdzono tylko 2 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 i nie odnotowano żadnych zgonów. Później skorygowano te dane.
Poprzedniej doby w Niemczech zmarły 33 osoby, a we wcześniejszych dniach - po 57 i 101 osób. W poniedziałek łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła do 7935 - poinformował RKI. - 8:16
Tajlandia: trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 3031. Od stycznia zmarło 56 osób zakażonych, z czego żadna w ostatniej dobie.
- 6:44
Od poniedziałku we Włoszech działalność wznawia 800 tysięcy firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.
- 5:13
820 osób zmarło w ciągu doby z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych; bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył już 89,5 tysiąca - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dobowy bilans zgonów odnotowany w niedzielę jest najniższy od 10 maja.
W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w Stanach Zjednoczonych zakażeń zwiększyła się o ok. 21 tysięcy Na blisko 11,5 miliona wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa ok. milion 486 tysięcy dało wynik pozytywny.
- 5:11
Minionej doby w Chinach potwierdzono 11 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 4 przypadki dotyczą osób, które zakaziły się podczas pobytu za granicą - podała w poniedziałek rano państwowa komisja zdrowia. Poinformowano też o 18 zakażeniach bezobjawowych.
- 5:10
Liczba dotychczasowych ofiar śmiertelnych COVID-19 w Meksyku wzrosła w ciągu ostatniej doby o 132 do 5177. Dobowy przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł 2 tysiące, a całkowita liczba zakażonych sięga w tym kraju już 49 219 - podało ministerstwo zdrowia.
Autorka/Autor:mjz, mart/dap
Źródło: PAP, Reuters, BBC
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu