TVN24 | Świat

Drastyczny wzrost liczby ofiar we Włoszech. Prawie 50 nowych zgonów, setki nowych infekcji

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
akw,momo,ft//now
Źródło:
Reuters, CNN, PAP, BBC
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskim
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskimTVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Europie

O prawie osiemset przypadków zwiększył się bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusa we Włoszech i wynosi obecnie ponad 4600. W kraju tym zmarło łącznie niemal 200 osób. Pierwsze infekcje potwierdzono w Watykanie i na Słowacji. W Niemczech od wczoraj przybyło 134 zakażonych, co podniosło łączną ich liczbę do 534. Na całym świecie odnotowano już ponad 100 tysięcy przypadków infekcji. Jak świat walczy z koronawirusem?

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:52

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:51

  Kolumbia: pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.

  Według władz to 19-letnia kobieta, która wróciła z Mediolanu.

 • 21:51

  Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Kostaryce - poinformował tamtejszy rząd.

 • 21:49

  Irak: piąta ofiara śmiertelna koronawirusa. Władze informują także o ośmiu nowych przypadkach Covid-19: pięć w Bagdadzie, dwa w As-Sulajmanijji na północnym wschodzie Iraku i jeden w centrum kraju, w Karbali.

  W sumie w Iraku zdiagnozowano 38 przypadków koronawirusa.

 • 21:23

  Stany Zjednoczone: do 15 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa. Większość, 14 przypadków, odnotowano w stanie Waszyngton na północnym zachodzie USA. Jeden przypadek potwierdzono w Kalifornii.

  Do tej pory w USA potwierdzono 259 przypadków, w 21 stanach.

  Poza Waszyngtonem i Kalifornią, zakażenie odnotowano w: Arizonie, Colorado, na Florydzie, w Georgii, Illinois, Indianie, Maryland, Massachusetts, Nevadzie, New Hampshire, New Jersey, Nowym Jorku, Karolinie Północnej, Oregonie, Pensylwanii, Rhode Island, Tennessee, Teksasie oraz Wisconsin.

 • 20:50

  Wiara w to, że koronawirus SARS-CoV-2 zniknie latem tak jak wirus grypy jest fałszywą nadzieją - powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

  WHO poinformowała, że w opracowaniu jest w tej chwili 20 szczepionek na koronawirusa. Utworzona została też mapa priorytetów, która ma usprawnić działania nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się epidemii.

  CZYTAJ WIĘCEJ: tvnmeteo.pl >>>

 • 19:50

  Francja: liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła do 613 przypadków - podały władze.

  Bilans ofiar śmiertelnych to dziewięć osób. 39 osób przebywa na intensywnej terapii.

 • 19:27

  By przedstawić Chiny jako odpowiedzialne mocarstwo i naprawić szkody wizerunkowe wywołane koronawirusem, władze w Pekinie oferują pomoc krajom, w których rozwija się epidemia - zauważyła agencja Reutera.

  Chińscy dyplomaci na świecie zapewniali, że ich kraj jest w stanie opanować epidemię i wzywali inne państwa do łagodzenia restrykcji wobec podróżnych z Chin. Według chińskiego MSZ udzielili mediom ponad 400 wywiadów i opublikowali w prasie ponad 300 artykułów w sprawie walki z koronawirusem.

  Wysiłki te, w tym przekazywanie innym krajom sprzętu medycznego, mają na celu zmianę narracji, w której Chiny krytykowane były za brak przejrzystości w początkowej fazie epidemii, co mogło ułatwić rozprzestrzenianie się wirusa - ocenia Reuters.

  Chiny zdobyły uznanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za drastyczne działania podjęte później. Praktyczne odcięcie od świata zamieszkanej przez 60 mln ludzi prowincji Hubei, w której wybuchła epidemia, zapobiegło zdaniem WHO tysiącom infekcji.

  Podejrzewa się, że wirus po raz pierwszy pojawił się na targu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, na którym nielegalnie sprzedawano dzikie zwierzęta. Chińscy naukowcy oceniali, że patogen mógł pochodzić od nietoperzy i przenieść się na człowieka poprzez łuskowce.

 • 19:17

  Szwajcaria: w kraju odnotowano już 214 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował dyrektor departamentu chorób zakaźnych federalnego ministerstwa zdrowia Daniel Koch. Oznacza to gwałtowny wzrost liczby zakażonych, która w czwartek wieczorem wynosiła 87.

  Według Kocha Szwajcaria znajduje się "na skraju fali epidemicznej". Koronawirus zaatakował już większość kantonów. Wolne od niego są tylko graniczące ze sobą kantony Glarus, Uri, Obwalden i Nidwalden oraz kantony Appenzell-Innerrhoden i Szafuza.

 • 19:13

  Hiszpania: trzy nowe zgony w wyniku koronawirusa. Łącznie zmarło już sześć osób.

  Władze odnotowały także rekordowy wzrost wykrytych zakażeń. Od godziny 9 do 18 liczba zainfekowanych Covid-19 zwiększyła się o ponad 100 nowych przypadków.

  Na terenie całego kraju potwierdzono już 388 przypadków koronawirusa.

 • 18:49

  Czechy: ministerstwo zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla obywateli, którzy od północy w sobotę będą wracać z Włoch. Muszą telefonicznie lub elektronicznie skontaktować się z lekarzem, który nakaże 14-dniową kwarantannę.

  W Czechach jest 18 przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 18:18

  Włochy: bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby wzrósł o 49 przypadków i wynosi obecnie 197 - podały władze.

  Łączna liczba zakażonych wzrosła o 778 przypadków i wynosi 4636.

 • 17:02

  Minister zdrowia: cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce.

 • 16:57

  Stany Zjednoczone: koronawirus dotarł do 20 amerykańskich stanów. Najwięcej przypadków odnotowano w Waszyngtonie (70 zakażeń, 13 zgonów), w Kalifornii (49 zakażeń, jeden zgon) i w Nowym Jorku (23 zakażenia).

  Poza tym pojedyncze przypadki zakażenia stwierdzono także w: Arizonie, Colorado, na Florydzie, w Georgii, Illinois, Maryland, Massachusetts, Nevadzie, New Hampshire, New Jersey, Karolinie Północnej, Oregonie, Pensylwanii, Rhode Island, Tennessee, Teksasie oraz Wisconsin.

  Łączna stwierdzono 231 zakażeń oraz 14 zgonów.

 • 16:46

  Węgry: Węgierska Agencja Turystyczna (MTUe) utworzyła fundusz wysokości 1 mld forintów (13 mln złotych) w celu wspomożenia przedsiębiorstw, które znajda się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa - powiedział prezes MTUe Zolan Guller portalowi Vilaggazdasag.

  - Stworzyliśmy fundusz turystyczny w celu złagodzenia szkód krótkoterminowych spowodowanych przez koronawirusa - oznajmił Guller.

  Na Węgrzech zanotowano dotąd cztery przypadki zakażenia koronawirusem.

 • 16:02

  Słowacja: w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w kraju, władze zawieszą wszystkie loty z i do Włoch - poinformował premier Peter Pellegrini.

  Pellegrini przekazał też, że odwołane zostaną zagraniczne wycieczki szkolne.

 • 15:44

  Togo: pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem.

  Zakażona osoba to 42-letnia kobieta, mieszkanka stolicy kraju Lome, która w ostatnim czasie odwiedziła Benin, Niemcy, Francję i Turcję. Jej stan zdrowia jest stabilny - podały władze.

 • 15:37

  Wielka Brytania: do 163 wzrósł bilans zakażeń koronawirusem. Jak przekazały władze chodzi o 147 przypadków w Anglii, 11 w Szkocji, trzy w Irlandii Północnej oraz dwa w Walii.

  Brytyjski departament zdrowia przekazał, że w całym kraju przebadano już ponad 20 tysięcy osób.

 • 15:16

  Wielka Brytania: dwoje pracowników linii lotniczych British Airways zakażonych koronawirusem. Zostali oni odizolowani i obecnie przebywają we własnych domach - podał brytyjski przewoźnik.

 • 15:07

  Stany Zjednoczone: Donald Trump podpisał ustawę wydzielającą 8,3 mld dolarów na walkę z epidemią koronawirusa.

  W środę projekt ustawy zdecydowaną większością głosów przyjęła Izba Reprezentantów, a w czwartek Senat.

  W USA potwierdzono już 233 przypadki koronawirusa. 14 osób zmarło.

 • 14:51

  Francja: kolejne dwie osoby zmarły z powodu koronawirusa. Łączny bilans ofiar to dziewięć przypadków.

  Ministerstwo zdrowia poinformowało też, że od czwartku liczba zakażonych wzrosła o 154 przypadki i wynosi obecnie 577.

 • 14:42

  Rosja: wykryto sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym pięć w Moskwie.

  Wszystkie przypadki dotyczą osób, które przyjechały z Włoch - poinformował w piątek specjalny sztab powołany w związku z epidemią. Stan chorych oceniany jest jako zadowalający.

 • 14:31

  Na całym świecie potwierdzono już ponad sto tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

  Łącznie zmarło ponad 3400 osób.

 • 14:14

  Holenderskie służby medyczne poinformowały, że bilans zakażeń koronawirusem w tym kraju wzrósł do 128 przypadków. Jedna osoba nie żyje.

  Wcześniej informowano o 82 przypadkach zakażenia.

 • 13:39

  Peru: pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa

  Pacjent to 25 letni mężczyzna, który w ostatnim czasie podróżował do Hiszpanii, Francji i Czech.

 • 13:38

  Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa na Słowacji - poinformował premier Peter Pellegrini. Zarażenie potwierdzono u 52-letniego mężczyzny, który przebywa obecnie w klinice uniwersyteckiej w Bratysławie.

  Występując na konferencji prasowej Pellegrini zaznaczył, że pacjent nie wyjeżdżał w ostatnim czasie za granicę, a koronawirusem zaraził się zapewne od swego syna, który przez kilka dni przebywał w Wenecji. U syna nie pojawiły się na razie żadne objawy chorobowe.

  Po pogorszeniu się stanu zdrowia chory został przewieziony ze swego miejsca zamieszkania w okolicach Bratysławy do szpitala. Po hospitalizacji jego stan się polepszył - zapewnił Pellegrini.

 • 13:29

  Singapur: potwierdzono 13 nowych przypadków koronawirusa. Wśród zakażonych jest członek załogi jednej z linii lotniczych. To największy dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w tym kraju.

 • 13:22

  Ponad 700 osób - w tym wielu studentów - zostało poddanych kwarantannie w Petersburgu, ponieważ mogli mieć kontakt z włoskim studentem, u którego w czwartek zdiagnozowano obecność SAR-CoV-2.

  Do tej pory w Rosji nie odnotowano zgonów z powodu koronawirusa i zarejestrowano jedynie siedem infekcji.

  Jak pisze BBC, rośnie jednak sceptycyzm wobec rządowych danych, pojawiają się także spekulacje na temat nieefektywności przeprowadzanych testów. Prezydent Władimir Putin stwierdził, że szerzenie tego typu wiadomości to sprawka obcych służb, a jedynym sposobem na walkę z tą "dezinformacją" jest mówienie prawdy.

 • 13:08

  Ministerstwo zdrowia Iranu przekazało, że koronawirus zabił już 124 osoby spośród 4747 ludzi, u których potwierdzono zakażenie. Władze ostrzegły, że mogą użyć siły w celu ograniczenia podróży między miastami.

  W ciągu doby liczba zgonów w Iranie zwiększyła się o 17, a zakażonych o 1234 - poinformował rzecznik resortu zdrowia Kijanusz Dżahanpur na konferencji prasowej. Nie rozwinął kwestii użycia siły, choć przyznał, że wirus jest teraz we wszystkich 31 prowincjach Iranu.

 • 12:55

  W Radzie UE, w której zbierają się przedstawiciele państw członkowskich, potwierdzony został drugi przypadek koronawirusa. Osoba, która jest zakażona miała kontakt z dyplomatami państw członkowskich.

  Jak przekazały służby prasowe Rady, zarażona osoba pracowała w grupie zajmującej się sprawami wewnętrznymi, m.in. migracją, ale nie brała udziału w środowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych. Ostatni raz była w pracy w poniedziałek.

  O pierwszym przypadku koronawirusa w Radzie UE poinformowano w środę. W tej chwili siedem osób w Radzie poddanych jest kwarantannie, ale liczba ta na pewno się zwiększy, bo na razie trwa ustalanie z kim dokładnie i jak bliski miał kontakt zarażony, u którego potwierdzono Covid-19 w piątek.

  W związku z zaistniałą sytuacją odwołano piątkowe posiedzenia unijnych ambasadorów, bo również w tej grupie mogą być osoby, które będą musiały być odosobnione.

  Informacje te zbiegają się w czasie z nadzwyczajnym spotkaniem unijnych ministrów zdrowia, którzy spotykają się w piątek właśnie w Radzie UE. Rozmawiają o tym jak w skoordynowany sposób zareagować na rozprzestrzenianie się koronawirusa w UE.

 • 12:43

  Do piątku w południe potwierdzono w Szwecji 101 przypadków koronawirusa. Najwięcej infekcji odnotowano w obejmującym stolicę Regionie Sztokholm, gdzie odizolowano w sumie 59 osób.

  W związku zachorowaniem jednego z uczniów została zamknięta w Sztokholmie szkoła, do której uczęszcza ośmioletnia księżniczka Estelle. Prewencyjnie podobną decyzję podjęli dyrektorzy kilku innych prywatnych szkół.

  Zamykanie szkół skrytykował jednak główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, podkreślając, że "taki krok nie jest obecnie w Szwecji konieczny".

 • 12:26

  W Belgii potwierdzono dziś 59 nowych przypadków koronawirusa, co oznacza, że podwoiła się liczba zarażonych. W sumie w tym kraju jest 109 infekcji.

  Jak każdego dnia federalna publiczna służba zdrowia SPF przedstawiła przed południem podsumowanie obecnego stanu sytuacji.

  65 pacjentów z Covid-19 jest w pónocnym regionie kraju Flandrii, 12 - w Brukseli i 31 - w Walonii. Większość zainfekowanych niedawno wróciła z Włoch, są również przypadki przenoszenia się koronawirusa w kraju.Komunikat SPF podkreśla, że zarażenia najczęściej ograniczają się do członków rodziny i osób bliskich pacjentom. Federalna publiczna służba zdrowia podkreśliła w komunikacie, że oczekuje, iż liczba przypadków będzie rosła.

 • 12:15

  Prezydent Duda:

  - otrzymałem informację o stanie przygotowania i zabezpieczenia przed koronawirusem w woj. warmińsko-mazurskim. Na razie nie ma tutaj zakażeń, ale są osoby, które wykazują niepokojące objawy. Pięć osób znajduje się w kwarantannie w szpitalu, kilkanaście w kwarantannie domowej.

  - Wszystkie osoby, które podróżowały autobusem z Niemiec z mężczyzną, u którego stwierdzono obecność koronawirusa zostały ustalone i poddane kwarantannie. Jedna z tych osób jest obcokrajowcem.

 • 12:14

  Prezydent Andrzej Duda odbył spotkanie z władzami i służbami województwa warmińsko-mazurskiego ws. koronawirusa.

 • 11:47

  Francuska policja zatrzymała pod Paryżem trzech mężczyzn, podejrzanych o próbę sprzedaży 40 tys. przeterminowanych masek ochronnych, które stały się towarem deficytowym we Francji z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Towar skonfiskowano.

  Pochodzący z paryskich przedmieść mężczyźni w wieku 28, 21 i 20 lat zostali zatrzymani na 48 godzin w czwartek rano w gminie Maisons-Alfort pod Paryżem.

 • 11:42

  Współorganizator tegorocznego konkursu Eurowizji w Rotterdamie powiedział, że "rozważa różne opcje działania" w świetle epidemii koronawirusa - podaje agencja Reutera.

  Rzecznik holenderskiego nadawcy NPO oświadczył, że organizatorzy będą postępować zgodnie z zaleceniami władz ochrony zdrowia co do formy wydarzenia, które ma odbyć się w dniach 12-16 maja.

  Eurowizja zwykle przyciąga dziesiątki tysięcy widzów na widowni oraz blisko 200 milionów przed telewizorami.

 • 11:29

  Malezja: ministerstwo zdrowia poinformowało o 28 nowych przypadkach koronawirusa. Całkowita liczba zakażonych w tym kraju wzrosła do 83

 • 11:27

  Holandia: pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa

  86-letni pacjent przebywał w izolacji w szpitalu w Rotterdamie - przekazał holenderski instytut zdrowia publicznego i środowiska (RIVM). Dodał, że nie wiadomo na razie, jak został zainfekowany.

  Szpital i miejskie służby medyczne sporządziły listę osób, z którymi kontaktował się pacjent - wszyscy ci, którzy są przeziębieni lub mają gorączkę zostali poproszeni o pozostanie w domu.

  Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w Holandii 27 lutego, a w czwartek RIVM poinformował o 82 przypadkach infekcji w tym kraju.

 • 11:26

  Ministerstwo zdrowia Kamerunu potwierdziło pierwszy przypadek koronawirusa w tym kraju. Zakażony to 58-letni obywatel Francji, który 24 lutego przybył do stolicy Kamerunu Jaunde i został już poddany kwarantannie w głównym szpitalu miejskim.

  "Rząd podjął wszelkie środki, by ograniczyć potencjalne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa" - zaznaczono w oświadczeniu.

  Kamerun jest ósmym krajem afrykańskim, który zgłosił zakażenie wirusem po Nigerii, Senegalu, RPA, Egipcie, Maroku, Tunezji i Algierii. Całkowita liczba przypadków w Afryce wynosi 29.

 • 11:09

  Ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło rano dwa nowe zgony z powodu koronawirusa, na który łącznie zmarło już w tym kraju pięć osób.

  Nowymi ofiarami epidemii są 87-letni pacjent szpitala w Saragossie i 76-letni mieszkaniec jednego z madryckich domów spokojnej starości.

 • 11:06

  Po godzinie 10 w Brukseli rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia zwołane w związku z epidemią koronawirusa. Mają oni ocenić poziom gotowości na rozprzestrzenianie się epidemii i rozmawiać o skoordynowanej reakcji na szczeblu UE.

 • 10:52

  Rzecznik Watykanu, Matteo Bruni przekazał, że pacjent uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w czwartek.

  Poinformował, że usługi ambulatoryjne w watykańskich klinikach zostały tymczasowo zawieszone w celu ich dezynfekcji.

  Dodał, że działania miejscowych służb ratowniczych będą kontynuowane, oraz że Watykan poinformował o zakażeniu włoskie władze ochrony zdrowia.

 • 10:42

  Jak podaje włoski dziennik "Corriere della Serra", podjęto działania mające na celu ochronę papieża Franciszka i jego poprzednika Benedykta XVI, ograniczając ich kontakty zewnętrzne do minimum.

  Władze Stolicy Apostolskiej poinformowały, że Franciszek, który zmagał się w ostatnim czasie z przeziębieniem, wraca do zdrowia.

 • 10:40

  Norwegia: Z powodu epidemii koronawirusa pierwsze zawody z cyklu Raw Air w skokach narciarskich w Oslo odbędą się bez kibiców.

  Koronawirusa zdiagnozowano u 86 osób w Norwegii.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Skoczkowie polecą w ciszy. Koronawirus przestraszył organizatorów

 • 10:33

  Serbia: Minister zdrowia Zlatibor Loncar potwierdził pierwszy przypadek zakażenia. Przekazał, że pacjentem jest 43-letni mężczyzna, który podróżował do Budapesztu. Według jego informacji, pacjent czuje się dobrze.

 • 10:32

  W Watykanie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - ogłosiło biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Z tego powodu zawieszone zostały wizyty ambulatoryjne w tamtejszej przychodni.

  "Dzisiaj rano zostały czasowo zawieszone wszystkie usługi ambulatoryjne Dyrekcji Służby Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, by móc zdezynfekować pomieszczenia w następstwie pozytywnego przypadku Covid-19 stwierdzonego wczoraj u pacjenta" - napisano w wydanym komunikacie.

  Watykan poinformował, że nadal działa punkt tamtejszego pogotowia. Zaznaczył też, że o przypadku koronawirusa zawiadomi włoskie służby i że wprowadzono przewidziany w takich sytuacjach protokół.

 • 10:15

  Wielka Brytania: władze potwierdziły informacje o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa na Wyspach. Brytyjski minister zdrowia ostrzega przed ciężkimi tygodniami w walce z SARS-CoV-2.

 • 10:14

  Francja: Siedem ofiar śmiertelnych koronawirusa, ponad 400 potwierdzonych przypadków zakażeń. Wśród zainfekowanych deputowany do Zgromadzenia Narodowego

 • 10:14

  Niemcy: do godz. 7 rano wykryto 534 przypadki zakażenia koronawirusem. W porównaniu z czwartkiem oznacza to wzrost liczby zarażonych o 134.

 • 10:04

  Tajwan: Potwierdzono dwóch kolejnych zakażonych pacjentów. Łącznie z powodu COVID-19 chorują w tym kraju 44 osoby.

 • 9:57

  Kamerun: Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.


 • 9:45

  Koronawirus w liczbach. By statystyki przestały przerażać, potrzebna jest "agresywna gotowość"

  Najnowsze statystyki dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa niepokoją Światową Organizację Zdrowia (WHO). W ciągu ostatniej doby liczba zakażonych była większa niż wyzdrowiałych osób. Odnotowano również gwałtowny wzrost nowych przypadków poza terytorium Chin.

 • 9:31

  Wirus uderza także w Formułę 1. Organizatorzy drugiego w sezonie wyścigu Grand Prix Bahrajnu zawiesili sprzedaż biletów, właśnie z powodu obawy przed rozszerzeniem liczby zakażonych osób.

  Na razie nie wiadomo, czy impreza odbędzie się z udziałem czy bez publiczności.

 • 9:25

  W związku z koronawirusem zaczęto spekulować, że zagrożone mogą być zbliżające się igrzyska olimpijskie w Tokio.

  - To niemożliwe - odpowiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio Yoshiro Mori, zapytany o możliwość odwołania wydarzenia z powodu koronawirusa.

 • 9:16

  Dzieci są tak samo narażone na infekcję nowym koronawirusem jak dorośli, ale u dzieci występuje mniejsze ryzyko ciężkich objawów – ocenili naukowcy na podstawie danych z miasta Shenzhen w południowych Chinach. Ich wnioski nie zostały jeszcze poddane recenzji naukowej.

  Badacze z kilku instytucji opublikowali swoją interpretację na platformie medRxiv. Przeanalizowali dane dotyczące 391 osób zakażonych koronawirusem w Shenzhen oraz 1286 osób z ich bliskiego otoczenia.

 • 8:32

  Liczba wykrytych przypadków zarażenia koronawirusem wzrosła na Węgrzech do czterech – poinformował rząd.

  Dwoje kolejnych zarażonych to przyjaciółka jednego z irańskich studentów, u których wcześniej stwierdzono obecność wirusa, oraz mężczyzna z Debreczyna na wschodzie kraju, który pracuje w Mediolanie i często kursuje między tymi miastami.

  Obecnie 40 osób przebywa na Węgrzech na kwarantannie i są badane próbki pobrane od 269 osób.

 • 8:18

  Amerykanin Carl Goldman był jednym z pasażerów wycieczkowca Diamond Princess, który został objęty kwarantanną w związku z epidemią koronawirusa. Mężczyzna znalazł się wśród ponad 700 zainfekowanych, o czym informował publicznie przebywając w izolacji. Teraz twierdzi, że spotyka się z atakami, a nawet otrzymuje groźby śmiertelne.

  - Dostawałem grafiki o tym, w jaki sposób mogę zginąć, grożono naszym wnukom - mówi w rozmowie z BBC.

  Jak ocenia, "wokół jest pełno niepotrzebnej histerii". - Radziłbym wszystkim, żeby trochę wyluzowali, użyli nieco zdrowego rozsądku - apeluje.

  W jego przypadku objawy były dość łagodne. - Czułem się, jakbym miał lekką grypę. Oprócz bardzo wysokiej temperatury i suchego kaszlu, to było nawet lżejsze niż zwykła grypa, podczas której kichasz, masz katar i ból gardła - opowiada.

  Amerykanin liczy, że wkrótce pozbędzie się wirusa.

 • 8:11

  Władze Bhutanu, położonego w Himalajach i izolowanego od świata buddyjskiego królestwa, poinformowały o pierwszym w tym kraju potwierdzonym przypadku koronawirusa. Zainfekowanym jest 76-letni amerykański turysta.

  Mężczyzna przyjechał do Bhutanu we wtorek z Indii. W czwartek został przyjęty do szpitala, gdzie wykonano testy na obecność koronawirusa, które okazały się pozytywne - podano na Facebooku kancelarii premiera Lotaya Tsheringa.

  W związku ze stwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem rząd Bhutanu zakazał wjazdu na terytorium kraju wszystkim turystom na okres dwóch tygodni. Zakaz wprowadzono w trybie natychmiastowym.

 • 7:18

  Trzy nowe przypadki koronawirusa w Chinach. Jak podają miejscowe władze, pacjenci to studenci, którzy studiowali w Iranie.

 • 7:08

  O godzinie 10 w Brukseli rozpocznie się specjalne spotkanie ministrów zdrowia państw UEw sprawie walki z epidemią koronawirusa. Z Polski będzie uczestniczył szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

 • 7:00

  Według danych agencji Reutera, do tej pory na całym świecie odnotowano ponad 98 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 3,3 tysiąca zgonów.

  W Chinach, które są epicentrum epidemii, jest obecnie 80,552 zainfekowanych. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła w czwartek do 3042.

 • 6:45

  Francja: Prestiżowa rywalizacji skialpinistów Pierra Menta rozgrywana w rejonie Rodan-Alpy, nie odbędzie się po raz pierwszy w historii. Powodem odwołania czterodniowej narciarsko-wspinaczkowej imprezy rozgrywanej od 34 lat jest zagrożeniem koronawirusem.

 • 6:41

  Chiny: W prowincji Hubei, wyłączając jej stolicę Wuhan, nie zanotowano żadnych przypadków zakażenia w ciągu ostatnich 24 godzin. To pierwszy taki przypadek od wybuchu epidemii.

  W Wuhanie w czwartek odnotowano 126 nowych przypadków.

 • 6:11

  Korea Południowa: W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 196 nowych przypadków koronawirusa.

 • 6:07

  Francja: Jeden z deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej parlamentu Francji, jest zarażony koronawirusem - poinformowały w czwartek późnym wieczorem źródła parlamentarne.

  Deputowany przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

 • 6:03

  Belgia: Potwierdzono w czwartek 27 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie chorych w tym kraju jest 50 osób.

 • 6:00

Autor:akw,momo,ft//now

Źródło: Reuters, CNN, PAP, BBC

Raporty: