Szczepienia w Niemczech. Duże zmiany przed jesienią

Autor:
mb/adso
Źródło:
PAP

W niemieckim programie szczepień przeciwko COVID-19 mają zostać wprowadzone zmiany. Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn i jego odpowiednicy na poziomie krajów związkowych mają w poniedziałek podczas konferencji prasowej ogłosić zalecenie szczepień dla dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat - poinformował "Bild am Sonntag". Ponadto w pełni zaszczepione osoby starsze mają otrzymać trzecią dawkę.

Rząd chce, aby od września po raz trzeci zaszczepić osoby w podeszłym wieku, osoby wymagające opieki oraz te z osłabionym układem odpornościowym. Tak wynika z projektu przygotowanego przez niemieckiego ministra zdrowia, do którego dotarła gazeta.

Osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały szczepionkę wektorową (produkcji AstraZeneki lub Johnson & Johnson) mają mieć możliwość przyjęcia w ramach trzeciej dawki szczepionki firm Pfizer/BioNTech, powstałej na bazie technologii mRNA. Mobilne zespoły szczepień zostaną wysyłane do placówek opieki i domów seniorów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepienia młodzieży

Zgodnie z projektem rząd w Berlinie rekomenduje także szczepienia dzieci i młodzież w wieku od 12 do 17 lat. W wyniku tego propozycję szczepień ma otrzymać łącznie 4,5 mln osób. Ogólnokrajowe szczepienia dzieci i młodzieży budziły do tej pory kontrowersje. Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) nie wydała do tej pory ogólnego zalecenia dotyczącego szczepień osób w wieku 12-17 lat, ograniczała je do przypadków osób w grupach wysokiego ryzyka.

Do tej pory tylko 20 procent osób w tej grupie wiekowej otrzymało pierwszą dawkę - poinformował Jens Spahn na Twitterze. Szczepionki firm Pfizer/Biontech i Moderna są dopuszczone do stosowania u osób niepełnoletnich, a obecnie dostępna jest wystarczająca liczba dawek szczepionki.

Dzieci i młodzież powinny być szczepione w punktach szczepień oraz przez pediatrów i lekarzy ogólnych, w miarę możliwości również przez lekarzy zakładowych (w ramach szczepień krewnych).

Ponadto kraje związkowe chcą zaoferować szczepienia młodym ludziom m.in. na uniwersytetach i w szkołach. "Może to w znacznym stopniu przyczynić się do bezpieczniejszego rozpoczęcia nauki po wakacjach" - napisano w dokumencie, cytowanym przez "Bild am Sonntag".

Koronawirus w Niemczech

Obecnie w Niemczech co najmniej jedną dawkę otrzymało około 62 procent mieszkańców, a 52 procent jest w pełni zaszczepionych. Wśród osób poniżej 18. roku życia około 20 procent dostało co najmniej jedną dawkę, a mniej niż 10 procent ma pełną ochronę poszczepienną.

Instytut im. Roberta Kocha poinformował w niedzielę o 2097 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zakażona koronawirusem zmarła.

Autor:mb/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości