Smutna informacja dla fanów piwa. Z powodu pandemii COVID-19 nie odbędzie się tegoroczny Oktoberfest. Odwołanie jednego z największych festynów ludowych na świecie pociągnie za sobą także poważne ekonomiczne konsekwencje. Ucierpią na tym między innymi hotelarze, restauratorzy i taksówkarze.
Premier Bawarii Markus Soeder powiedział, że organizacja masowego wydarzenia w czasie pandemii byłaby nieodpowiedzialna. Podkreślił, że jest mu "niezmiernie przykro" z tego powodu. - W tym roku nic nie jest normalne - dodał i zapewnił, że decyzja ma na celu chronić Bawarię.
Soeder zwrócił uwagę na masową liczbę zakażeń koronawirusem, do których doszło w niemieckich miastach podczas świętowania karnawału oraz w sezonie zimowym w kurortach narciarskich.
Przyznał, że podczas masowej imprezy takiej jak Oktoberfest nie da się przestrzegać wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Poinformował, że władze miasta i landu odrzuciły pomysł zorganizowania tegorocznej edycji festynu na mniejszą skalę.
Ucierpią nie tylko fani piwa
Burmistrz Monachium Dieter Reiter powiedział, że około 70 procent gości Oktoberfestu to mieszkańcy Bawarii, a 30 procent to goście zagraniczni. Przekazał, że przy tej liczbie turystów z całego świata ryzyko pojawienia się nowych infekcji jest zbyt duże.
Reiter wspomniał o negatywnych skutkach ekonomicznych podjętej decyzji. Na odwołaniu jednego z największych festynów ludowych na świecie ucierpią m.in. hotelarze, restauratorzy, ale i taksówkarze - powiedział.
W tym roku Oktoberfest miał rozpocząć się 19 września i potrwać do 4 października. Jak informował w poniedziałek niemiecki dziennik "Bild", część organizatorów próbowało przeforsować ideę organizacji festynu w skromniejszym wydaniu ze wstępem tylko dla lokalnych gości. Miasto odrzuciło jednak ten pomysł.
Zobacz raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje
Kilkusetletnia tradycja
Oktoberfest to największe święto piwa na świecie, które odbywa się w Monachium. Co roku w trakcie zabawy wypijanych jest około pięciu milionów litrów trunku, do czego zjada się setki tysięcy kiełbasek i kurczaków.
Historia święta zaczęła się w 1810 roku od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Stąd łąka (Wiese), na której rozbija się tradycyjnie wielkie namioty biesiadne, nosi nazwę Theresienwiese. Od tamtej pory festyn organizowany był co roku, odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny. I choć ma w nazwie październik (niem. Oktober), począwszy od 1972 roku rozpoczyna się ze względu na bardziej przychylną dla gości pogodę w pierwszą sobotę po 15 września.
Koronawirus w Niemczech
Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał we wtorek, że w ciągu minionej doby w Niemczech zmarły 194 osoby zakażone nowym koronawirusem. Wykryto też 1785 nowych przypadków infekcji. Łączny bilans epidemii to 143 457 zakażonych i 4598 ofiar śmiertelnych.
Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zwiększyła się o 84 przypadki w porównaniu z poniedziałkiem. To pierwszy dobowy wzrost po dwóch dniach spadków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0/Eigenes Werk)