Reuters: nowy rząd w Niemczech może wprowadzić częściowy obowiązek szczepień

Autor:
pp/adso
Źródło:
Reuters, PAP
Nowe obostrzenia w Niemczech
Nowe obostrzenia w Niemczech
wideo 2/21
Nowe obostrzenia w Niemczech

Przyszły niemiecki rząd chce wprowadzić w marcu obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób pracujących w szpitalach, domach opieki i innych placówkach medycznych - wynika z kopii projektu ustawy, do której dostęp uzyskała agencja Reutera.

Jak podał Reuters, Niemcy powściągliwie podchodzą do wprowadzenia obowiązku szczepień z obawy przed pogłębieniem niedoboru personelu medycznego, ale poparcie dla tego pomysłu wzrosło, ponieważ kraj stanął w obliczu rosnącej liczby zakażeń w czwartej fali pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

FDP, SPD i Zieloni, którzy utworzą nowy rząd, mają przedstawić ustawę w nadchodzącym tygodniu. Projekt, z którym zapoznała się agencja Reutera, wskazuje, że pracownicy pracujący szpitalach, domach opieki czy innych placówkach medycznych będą musieli udowodnić, że są zaszczepieni, przechorowali COVID-19 lub przedstawić zaświadczenie lekarskie, że nie mogą zostać zaszczepieni do 15 marca.

Nowe restrykcje dla osób niezaszczepionych

W czwartek władze Niemiec ogłosiły nowe restrykcje dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Angela Merkel zapowiedziała zakaz wstępu dla takich osób do wielu miejsc publicznych, w tym do sklepów czy na wydarzenia kulturalne. 

Kanclerz Niemiec wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej razem ze swoim następcą, Olafem Scholzem. Decyzję o dalszych restrykcjach podjęli wspólnie z szesnastoma przywódcami niemieckich krajów związkowych. - Zrozumieliśmy, że sytuacja jest bardzo poważna i że chcemy podjąć dalsze środki, oprócz tych już obowiązujących - powiedziała Merkel. - Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub wyzdrowieli - podkreśliła kanclerz.

Na konferencji prasowej Merkel mówiła również, że ogólnokrajowy obowiązek szczepień może zostać nałożony od lutego 2022 roku po tym, jak kwestia zostanie poddana debacie w parlamencie. Merkel dodała, że przygotowaniem projektu ustawy ma zająć się komisja etyki.

Autor:pp/adso

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości