TVN24 | Świat

Kanadyjczycy mają problemy ze środkami czystości. Znacznie częściej dochodzi do zatruć

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

"Nigdy nie mieszaj środków czystości, niektóre mieszanki wytwarzają trujące gazy" - apeluje do Kanadyjczyków resort zdrowia Health Canada. Jak wynika z danych ministerstwa, w lutym i marcu liczba zatruć środkami czystości wzrosła w tym kraju o 58 procent. Główną przyczyną zatruć są wybielacze - podaje publiczny nadawca CBC.

Według danych Health Canada, prawie 60-procentowy wzrost liczby zatruć związany jest z korzystaniem z produktów takich jak wybielacze, środki czystości, środki dezynfekujące. Wielu Kanadyjczyków nie wie, których produktów nie wolno mieszać - poinformował publiczny nadawca CBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nie mieszaj wybielacza z innymi środkami chemicznymi"

Na stronie internetowej Health Canada jest ostrzeżenie, że wybielacze zawierające chlor mogą być stosowane do odkażania i niszczą bakterie, grzyby i wirusy, ale mogą podrażnić skórę, oczy i płuca, jeśli nie używa się ich właściwie.

"Wybielacze nigdy nie powinny być mieszane z innymi środkami czystości" - przypomina resort i wskazuje, że właściwe proporcje do odkażania to jedna łyżka stołowa wybielacza na 250 ml wody. "Zawsze należy wlewać wybielacz do wody, a nie na odwrót. Nigdy nie mieszaj wybielacza z innymi środkami chemicznymi" - przypominają urzędnicy. "Używasz w domu środków czystości, a w domu są dzieci? Dobre zamknięcie nie oznacza, że pojemnik jest całkiem odporny na zainteresowanie dzieci. Zamykaj pojemnik całkowicie, nawet jeśli odkładasz go tylko na chwilę"- przypominał we wtorek resort zdrowia w mediach społecznościowych.

W tle problemu pandemia i społeczna izolacja

Jak przekazują kanadyjskie media, problem jest związany z pandemią COVID-19. Health Canada uważa, że ponieważ Kanadyjczycy spędzają w domu więcej czasu i kupują więcej środków czystości, są bardziej narażeni na przypadkowe zmieszanie produktów.

Cytowani przez publicznego nadawcę CBC lekarze wskazywali, że owoce i warzywa należy myć w wodzie, a nie przecierać środkami do dezynfekcji na bazie etanolu. Zwracają uwagę, że jeśli chodzi o korzystanie ze środków czystości, należy korzystać wyłącznie z wiarygodnych porad zamieszczanych np. na stronach rządowych. Jednym z częstych błędów wynikających z niewiedzy jest mieszanie wybielaczy z octem. "Nigdy nie mieszaj środków czystości, niektóre mieszanki wytwarzają trujące gazy" - powtarza Health Canada.

Spostrzeżenia Health Canada są podobne do tych, jakie przedstawiły w kwietniu amerykańskie Centra ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), które już w pierwszym kwartale roku zauważyło w USA wzrost liczby zatruć środkami czystości o ponad 20 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Jak podawała telewizja Global News, amerykański raport wskazywał, że wzrost liczby zgłoszonych zatruć zbiegł się w czasie z pandemią COVID-19 i nakazami pozostania w domu.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości