TVN24 | Świat

Kanada dopuszcza do użytku czwartą szczepionkę. "Wasza kolej nadchodzi, miliony dawek są w drodze"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Kanadyjski resort zdrowia dopuścił do użytku czwartą szczepionkę przeciwko COVID-19. To szczepionka firmy Janssen Inc. należącej do Johnson & Johnson. Wymaga tylko jednej dawki i jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych.

Czwarta dopuszczona do użytku w Kanadzie szczepionka może być przechowywana w lodówkach zapewniających temperaturę między 2 a 8 st. C. Z danych resortu wynika, że skuteczność szczepionki wynosi 66 proc. Kanada zamówiła 10 milionów dawek tej szczepionki z opcją powiększenia zamówienia do 28 milionów. Główna doradczyni medyczna kanadyjskiego ministerstwa zdrowia dr Supriya Sharma poinformowała, że szczepionka Janssen wymaga tylko jednej dawki i została dopuszczona do stosowania dla osób w wieku 18 lat i starszych.

"Miliony dawek są w drodze"

Premier Justin Trudeau powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że rano rozmawiał z zarządem firmy i otrzymał informację, że do końca września Kanada otrzyma 10 milionów dawek szczepionki Janssen, trwają uzgodnienia harmonogramu dostaw. Trudeau podkreślił, że dostawy szczepionek do Kanady są zwiększane i przyśpieszane. W tym tygodniu w Kanadzie zostało zaszczepionych 400 tysięcy osób.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Wasza kolej nadchodzi, miliony dawek są w drodze - zapewniał Trudeau. Dodał, że do końca września do Kanady trafi więcej dawek szczepionki niż jest Kanadyjczyków. - Mamy podstawy do optymizmu - powiedział premier, zwracając uwagę za zawsze istniejącą możliwość przerw w dostawach, związaną z nieprzewidzianymi problemami. Do końca marca do Kanady trafi 8 milionów dawek szczepionek, co oznacza, że dostawy będą większe o 2 mln dawek niż wynikało z poprzednich szacunków. To m.in. efekt przyśpieszonych dostaw szczepionek Pfizera.

Kanada dopuszcza do użytku czwartą szczepionkęReuters

"Spodziewam się, że będziemy mogli podzielić się dawkami szczepionek"

Minister zamówień publicznych Anita Anand powiedziała w piątek, że do końca trzeciego kwartału Kanada spodziewa się dostaw 118 mln dawek od czterech dostawców i z programu COVAX. Dodała, że Kanada będzie podejmować decyzje w sprawie otrzymywanych dostaw. - Spodziewam się, że będziemy mogli podzielić się dawkami szczepionek - powiedziała Anand.

Tydzień temu kanadyjski resort zdrowia dopuścił do użytku trzecią szczepionkę na COVID-19, opracowaną przez AstraZeneca i Oxford University, pierwsze dostawy tej szczepionki, rozpoczęte w środę, pochodzą z Serum Institute w Indiach.

Według opublikowanych w piątek danych kanadyjskiego urzędu statystycznego, w styczniu br. rząd federalny wydał 24 milionów dolarów kanadyjskich na szczepionki Pfizera i Moderny, które wówczas były dopuszczone do użytku. Według szacunków telewizji CTV, która przypomniała, że dostawy do Kanady w styczniu wyniosły 695 275 dawek, koszt jednej dawki sięgał 34,51 dolarów kanadyjskich.

Według danych resortu zdrowia dotychczas w Kanadzie wykryto 878 391 przypadków COVID-19, zmarło 22 151 osób. Obecnie jest 29 903 tzw. aktywnych przypadków.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP