Władze chińskie od lipca podają eksperymentalne szczepionki przeciw koronawirusowi osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji - poinformował przedstawiciel państwowej komisji zdrowia Zheng Zhongwei. Jak wskazał, władze mogą rozszerzyć program w najbliższych tygodniach.
- Celem jest wzmocnienie odporności określonych grup ludzi, w tym pracowników medycznych i tych, którzy pracują na targach żywności oraz w sektorach transportu i usług - powiedział w sobotę Zheng Zhongwei w wywiadzie wyemitowanym w telewizji państwowej.
- Władze mogą rozważyć niewielkie rozszerzenie programu, aby spróbować zapobiec możliwym wybuchom epidemii jesienią i zimą - dodał Zheng, który stoi na czele państwowego zespołu koordynującego opracowywanie szczepionek na koronawirusa.
Reuters zwrócił uwagę, że żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna. Agencja dodała, że niektóre kraje są sceptycznie nastawione do chińskiego stosowania eksperymentalnych szczepionek. Według australijskich mediów, Papua-Nowa Gwinea zakazała wjazdu do kraju obywatelom Chin, którzy brali udział w testach szczepionki przeciw koronawirusowi.
Ceny szczepionek
Zheng przekazał, że ceny chińskich szczepionek będą zbliżone do siebie. - Nie oznacza to, że firmy nie mogą osiągać zysków - zastrzegł. - Firmy powinny decydować się na umiarkowane zyski lub rozsądne zyski - wyjaśnił.
Agencja Reutera przypomniała, że szef Chińskiej Narodowej Grupy Farmaceutycznej (Sinopharm) Liu Jingzhen poinformował, że potencjalna szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez Sinopharm może kosztować nie więcej niż 1000 juanów, czyli równowartość 144 dolarów, za dwa zastrzyki. - Cena będzie zdecydowanie niższa cena wskazana przez Liu - powiedział Zheng.
Testy na ludziach
Chiny zatwierdziły w sobotę testy na ludziach pod kątem potencjalnej szczepionki przeciw koronawirusowi hodowanej w komórkach owadów - poinformował lokalny rząd w stolicy Syczuanu, Chengdu.
Wykorzystanie komórek owadów do wyhodowania białek do szczepionki na koronawirusa, pierwszej takiej w Chinach, może przyspieszyć jej przyszłą produkcję na dużą skalę - przekazały władze Chengdu.
Chińscy naukowcy już prowadzą prace nad co najmniej ośmioma innymi potencjalnymi szczepionkami, które znajdują się na różnych etapach badań klinicznych.
Źródło: PAP, Reuters