Pandemia w Brazylii "przekroczyła punkt krytyczny"

Autor:
katke,
tas/kab
Źródło:
PAP, "Folha de S.Paulo"

Jak podało brazylijskie ministerstwo zdrowia, od początku pojawienia się koronawirusa w kraju zmarło już ponad 120 tysięcy chorych. Zakażonych, według oficjalnych danych, jest niemal cztery miliony osób. Najbardziej dotkniętym stanem kraju jest Sao Paulo.

Podczas ostatniej doby zmarło 758 osób i odnotowano ponad 41 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Dobę wcześniej, w piątek, zgonów było 855, zaś zarejestrowanych infekcji ponad 43 tysiące.

Zdaniem ekspertów tamtejszego ministerstwa zdrowia jest to kolejne potwierdzenie hipotezy, że "pandemia w Brazylii przekroczyła punkt krytyczny" i po obecnej stabilizacji liczby zgonów i nowych zakażeń, nastąpi ich stopniowy spadek.

Szczególnie tragiczne żniwo pandemia zbiera wśród rdzennej ludności Amazonii, gdzie dostęp do usług medycznych i opieki lekarskiej jest znacznie utrudniony, a często niemożliwy.

Jak podała brazylijska gazeta "Folha de S.Paulo", stanem najbardziej dotkniętym z powodu pandemii jest Sao Paulo, gdzie liczba zgonów z powodu COVID-19 zbliża się do 30 tysięcy, a liczba potwierdzonych przypadków zakażenia przekroczyła 801 tysięcy. Portal dziennika przekazał, że na liście stanów z największą liczbą zgonów pojawiają się także Rio de Janeiro, Ceara, Pernambuco i Para.

"W Brazylii na 100 tysięcy mieszkańców przypada ponad 56 zgonów. W Stanach Zjednoczonych, które odnotowały dotąd najwyższą liczbę ofiar z powodu COVID-19 - 55 zgonów" - napisała w sobotniej publikacji "Folha de S.Paulo".

O PANDEMII COVID-19 W BRAZYLII W PROGRAMIE "HORYZONT". OGLĄDAJ CAŁOŚĆ W INTERNECIE >>>

Według statystyk ministerstwa zdrowia w Brazylii zarejestrowano od początku pandemii 3,8 miliona przypadków zakażenia.

Licząca 212 milionów mieszkańców Brazylia należy do krajów najbardziej dotkniętych epidemią na świecie. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA.

Autor:katke, tas/kab

Źródło: PAP, "Folha de S.Paulo"

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości