Zainfekowana przez 152 dni. "Najdłuższy dotychczas stwierdzony na świecie przypadek"

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Trwające pięć miesięcy zakażenie koronawirusem u jednej z pacjentek potwierdziły we wtorek służby medyczne stanu Rio de Janeiro w południowo-wschodniej Brazylii. Naukowcy przypuszczają, że w tym okresie kobieta zatrudniona w placówce lekarskiej mogła zakazić tysiące osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Według badania Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro (UFRJ), którego wnioski we wtorek zaprezentował brazylijski dziennik "O Globo", kobieta, u której po raz pierwszy stwierdzono infekcję SARS-CoV-2 w marcu, jeszcze w sierpniu miała w swoim organizmie koronawirusa.

Badając nietypowy przypadek, wirusolodzy z UFRJ orzekli, że kobieta nie została ponownie zainfekowana, ale przez 152 dni nie pozbyła się ze swojego organizmu SARS-CoV-2.

"To najdłuższy dotychczas stwierdzony na świecie przez służby medyczne przypadek choroby wskutek infekcji koronawirusem" - podsumowali naukowcy brazylijskiej uczelni.

O PANDEMII COVID-19 W BRAZYLII W PROGRAMIE "HORYZONT". OGLĄDAJ CAŁOŚĆ W INTERNECIE >>>

Po kwarantannie wróciła do pracy w placówce medycznej. Nie wykazywała żadnych objawów zakażenia

Z komunikatu UFRJ wynika, że chorująca przez pięć miesięcy pacjentka zatrudniona jest w jednej z placówek medycznych w Rio de Janeiro. Po tym, jak odbyła ona kwarantannę, wróciła do pracy nie wykazując żadnych objawów zakażenia.

"Informacja o obecności koronawirusa w organizmie pacjentki wyszła na jaw po ponownym przeprowadzeniu testów na obecność SARS-CoV-2 u grupy 3000 osób, które poddały się jednemu z badań" - ustalił "O Globo".

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Bilans pandemii w Brazylii

Brazylia jest drugim po USA krajem świata z największą potwierdzoną liczbą zakażeń.

Do wtorku służby sanitarne tego południowoamerykańskiego kraju potwierdziły już blisko cztery miliony infekcji. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Brazylii wynosi już ponad 121 tysięcy.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości