TVN24 | Świat

Wycieczkowiec na Nilu objęty kwarantanną. Kilkadziesiąt osób zakażonych

TVN24 | Świat

Autor:
tmw//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Egipska minister zdrowia Hala Zajed poinformowała, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 45 osób przebywających na wycieczkowcu na Nilu. 19 z nich to cudzoziemcy. Liczba zainfekowanych w Egipcie wzrosła tym samym do 48.

Egipskie władze informowały wcześniej, że u 12 członków załogi wycieczkowca potwierdzono zakażenie koronawirusem, a 150 turystów przebywających na statku zostało objętych kwarantanną.

Jak poinformowała w sobotę wieczorem minister Hala Zajed, wyniki badań wykazały, że zakażone są kolejne 33 osoby przebywające na wycieczkowcu. 19 z nich to cudzoziemcy. Nie powiedziała, z jakich pochodzą krajów. Wcześniej agencje podawały, że wśród turystów są osoby z USA i Francji. Zajed dodała, że żadna z osób, u których potwierdzono zakażenie, nie ma objawów choroby.

Wycieczkowiec znajduje się w pobliżu Luksoru.

Google Maps

Zakażeni przez turystkę

Egipskie ministerstwo zdrowia i WHO ustaliły, że załoga statku została zakażona przez turystkę podczas jednego z wcześniejszych rejsów. Infekcję wykryto u niej, gdy wróciła z Egiptu na Tajwan.

Wycieczkowiec w niedzielę wypłynął z Luksoru, dotarł do Asuanu, zatrzymując się po drodze w trzech miejscach, a później wyruszył w drogę powrotną, w czasie której odwiedził trzy kolejne miejsca.

ZOBACZ TAKŻE: Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin? >>>

Według danych z 7 marca na całym świecie zanotowano ponad 102,4 tysiące zakażeń oraz prawie 3,5 tysiąca przypadków śmiertelnych.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na świecie (dane z 7 marca)gisanddata.maps.arcgis.com

Raport tvn24.pl: Koronawirus SARS-COV-2

Koronawirus w Polsce TVN24

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie

W Polsce pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono 4 marca. To pacjent w województwie lubuskim, który trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Kraje i terytoria, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, to: Afganistan, Algieria, Andora, Australia, Austria, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Belgia, Brazylia, Białoruś, Chiny (kontynentalne), Chile, Chorwacja, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Ekwador, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Gibraltar, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Liban, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Makau, Malezja, Maroko, Meksyk, Monako, Nepal, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Senegal, Singapur, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Sri Lanka, Szwajcaria, Szwecja, Słowenia, Tajlandia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Wyspy Owcze oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem mają Włochy.

Koronawirus z Chin

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Autor:tmw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: