TVN24 | Świat

Otwarte kąpieliska, zoo, kina i restauracje. Zaszczepieni i ozdrowieńcy poczuli powiew normalności

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP, World Meters

Węgierskie władze zaczynają luzować epidemiczne restrykcje. W sobotę w Budapeszcie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogły po raz pierwszy od miesięcy pójść na basen lub wybrać się do ogrodu zoologicznego. W weekend w stolicy Węgier zapełniły się również restauracje i kawiarnie.

Od soboty na Węgrzech osoby zaszczepione mogą korzystać z restauracji i kawiarni nie tylko na tarasach, ale i wewnątrz, mogą zatrzymywać się hotelach oraz zabierać do nich dzieci, a także odwiedzać ogrody zoologiczne, muzea, teatry, kina i biblioteki, kluby fitness, pływalnie i lodowiska. Godzina policyjna została skrócona i będzie się zaczynać o godz. 24 zamiast 23, a możliwe godziny otwarcia sklepów wydłużą się do godz. 23.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Wiele osób skorzystało z częściowego otwarcia, by pójść z dziećmi do ogrodu zoologicznego w Budapeszcie, gdzie kilka dni temu urodził się słonik. Ważące 80 kilogramów maleństwo można zobaczyć obok jego mamy i 3-letniego brata. Rzecznik zoo Zoltan Hanga powiedział, że zapewne w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na imię dla noworodka.

Popularnością w stolicy cieszyły się też kąpieliska termalne, gdzie wpuszczano posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej zaszczepienie przeciwko koronawirusowi lub przechorowanie COVID-19. Część osób mimo zaszczepienia nie otrzymała jednak dotąd karty. Władze zapewniają, że zostanie to nadrobione.

Tarasy restauracji i kawiarni były pełne gości, choć w środku siedziało bardzo niewiele osób. Na pewno przyczyniła się do tego także piękna, słoneczna pogoda.

Mimo to nie wszystkie placówki, które zgodnie z obowiązującymi od soboty przepisami mogły się otworzyć, skorzystały z tej możliwości. Na przykład otwarto tylko sześć z 12 budapeszteńskich kąpielisk z wodą termalną. Nie otwarto też niektórych hoteli w Budapeszcie, które uznały, że im się to nie opłaca wobec braku turystów zagranicznych.

Ponad połowa Węgrów otrzymała szczepionkę

Władze Węgier uzależniły kolejne etapy otwierania kraju od liczby zaszczepionych przeciw koronawirusowi. W piątek przekroczono poziom 4 milionów zaszczepionych co najmniej jedną dawką. To połowa dorosłej populacji w kraju liczącym ponad 9,7 miliona ludności. Węgry zajmują drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby zaszczepionych. Osiągnęły to dzięki temu, że zawarły umowy na dostawy szczepionek z Chin i Rosji. Według oficjalnych danych około 50 procent zaszczepionych otrzymało preparaty z tych krajów.

Minionej doby odnotowano na Węgrzech 1951 nowych zakażeń i 161 zgonów. Od początku pandemii w tym kraju wykryto ponad 781 tysięcy przypadków koronawirusa, z czego ponad 27,7 tysiąca zainfekowanych zmarło.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP, World Meters