Liczba pracowników medycznych zakażonych SARS-CoV-2 niemal podwoiła się w ciągu zaledwie ośmiu dni i sięga już dwóch tysięcy osób. Łącznie na Ukrainie odnotowano blisko 10 tysięcy zakażeń patogenem.
Najnowsze statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem na Ukrainie mówią o 9866 przypadkach. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 456 nowych przypadków. Od początku epidemii zmarło 250 osób. Chorobę potwierdzono ogółem u 672 dzieci i 1 976 pracowników medycznych.
Jeszcze 20 kwietnia ukraińskie służby informowały, że zakażonych koronawirusem jest 1074 pracowników medycznych. Ukraińskie media relacjonowały wówczas, że jednym z głównych powodów masowego zakażenia wśród pracowników szpitali jest brak środków ochronnych. "Niestety, to jeszcze daleko do końca zachorowań. Lekarze nadal narzekają na brak podstawowego wyposażenia ochronnego, takiego jak maseczki, nie mówiąc już o jednorazowych kombinezonach ochronnych" - napisał wówczas portal golos.ua.
Jak podkreśliło w środowym komunikacie Centrum Zdrowia Publicznego, wśród zmarłych przeważają osoby powyżej 50. roku życia (85 procent). Najwięcej infekcji wykryto dotychczas w obwodzie czerniowieckim (1489), w Kijowie (1341) i w obwodzie iwano-frankowskim (821). W tym ostatnim jest też najwięcej zgonów - 49.
Ponad 100 tysięcy testów
Ogółem w kraju przeprowadzono blisko 105 tysięcy testów metodą PCR na obecność koronawirusa. Centrum Zdrowia Publicznego podało, że w kraju takie testy przeprowadza 46 laboratoriów, w tym prywatne.
Jak zaznacza Ministerstwo Ochrony Zdrowia, niedostępne są dane o zakażeniach na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w Sewastopolu oraz na opanowanych przez prorosyjskich separatystów obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego.
Według rządu w Kijowie szczyt zachorowań na COVID-19 jest oczekiwany między 3 i 8 maja. Mimo zatrważających danych mówiących o problemach medyków, premier Denys Szmyhal uspokaja, że "ukraiński system medyczny jest przygotowany" do opanowania epidemii. - Szpitale są przygotowane, a ich personel jest zdyscyplinowany w kwestii przestrzegania norm sanitarnych - stwierdził, cytowany przez internetową gazetę "Ukraińska Prawda".
W minionym tygodniu gabinet Szmyhala przedłużył do 11 maja restrykcje związane z epidemią.
Źródło: PAP, golos.ua, Ukraińska Prawda
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy