Polki mieszkające w Austrii i we Włoszech o nowych obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19

Źródło:
TVN24
"Wychodzenie jest zakazane"
"Wychodzenie jest zakazane"TVN24
wideo 2/22
"Wychodzenie jest zakazane"TVN24

W Austrii od poniedziałku wprowadzony zostanie lockdown dla wszystkich mieszkańców, we Włoszech z kolei zaostrzane są przepisy dotyczące paszportów covidowych. Diana Nowek i Sylwia Pruszak, które od lat mieszkają w tych krajach, opowiedział w TVN24 o tym, jak wyglądają nowe obostrzenia.

Kolejne kraje zaostrzają obostrzenia związane z koronawirusem - to między innymi Austria oraz Włochy. Diana Nowek, która doktoryzuje się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu, mówiła o lockdownie, który w Austrii zacznie obowiązywać w nocy z niedzieli na poniedziałek. Do tej pory ograniczenia obowiązywały jedynie osoby niezaszczepione.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Lockdown dla wszystkich w Austrii

Nowek opowiadała, że otwarte są tylko sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki. - Wszystkie inne sklepy, gastronomia, hotele, usługi, obiekty sportowe są zamknięte. Można wychodzić z domów tylko do pracy, sklepów spożywczych, aptek i żeby poćwiczyć na zewnątrz. W każdej innej sytuacji wyjście jest zakazane - wyjaśniła.

- Lockdown różni się trochę od poprzednich lockdownów tym, że szkoły pozostały otwarte. Sugerowane jest, żeby dzieci uczyły się w domu, natomiast wzięto pod uwagę pracowników, chociażby służby zdrowia, aby ich dzieci mogły korzystać ze szkół - dodała.

Lockdown ma potrwać do 12 grudnia, kiedy powróci jego poprzednia wersja, czyli dla osób niezaszczepionych.

Nowek stwierdziła, że większość Austriaków jest za obostrzeniami, chociaż pojawiają się też demonstracje przeciwko restrykcjom. Poinformowała również, że w Austrii darmowe i szeroko dostępne są testy na koronawirusa - co tydzień testowane są pracownicy, uczniowie w szkołach i na uczelniach. - Dlatego dane statystyczne w Austrii są bardzo dokładne - dodała. - Austriacy przestali się w pewnym momencie szczepić, bo stwierdzili "ok, mamy darmowe testy, możemy się z nimi obejść" - stwierdziła. W Austrii zaszczepionych jest 66 proc. obywateli.

Zaostrzenie obostrzeń we Włoszech

- Włochy nie są tak bardzo zaawansowane, jeśli chodzi o obostrzenia, jak Austria. Natomiast też planuje się wprowadzić nowe obostrzenia - mówiła mieszkająca we Włoszech Sylwia Pruszak, która prowadzi bloga "Italia moim okiem".

Wyjaśniła, że w tej chwili każda osoba, która chce przyjechać do Włoch albo mieszka we Włoszech i chciałaby wybrać się do kina, teatru lub restauracji musi mieć paszport covidowy. Obecnie mogą go mieć osoby zaszczepione oraz te, które wykonały test. - Plan jest taki, żeby znieść paszport covidowy dla osób, które są tylko przetestowane - dodała Pruszak.

"Plan jest taki, żeby znieść paszport covidowy dla osób, które są tylko i wyłącznie przetestowane"
"Plan jest taki, żeby znieść paszport covidowy dla osób, które są tylko i wyłącznie przetestowane"TVN24

Zaznaczyła, że paszporty te przy wejściach do restauracji, muzeów bądź innych miejsc są sprawdzane. - Nie ma takiej możliwości, żeby wejść do sklepu czy jakiegokolwiek innego miejsca zamkniętego bez maseczki, to jest bardzo rygorystycznie sprawdzane - zaznaczyła. Uwagę na to zwraca nie tylko personel, ale też np. osoby robiące zakupy.

Autorka/Autor:mart

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: