TVN24 | Świat

Porozumienie trzech państw. "Wspólne wysiłki na rzecz produkcji nowych szczepionek"

TVN24 | Świat

Autor:
now
Źródło:
PAP
Izrael, Austria i Dania ogłosiły porozumienie w sprawie badań nad COVID-19
Izrael, Austria i Dania ogłosiły porozumienie w sprawie badań nad COVID-19
wideo 2/21
mariusz szczepionki

Izrael, Austria i Dania ogłosiły zawarcie porozumienia w celu rozwoju i produkcji nowych generacji szczepionek przeciwko COVID-19. O inicjatywie tej poinformowali w czwartek w Jerozolimie szefowie rządów trzech krajów.

Izrael, Austria i Dania uruchomią "fundusz badawczo-rozwojowy" i "rozpoczną wspólne wysiłki na rzecz produkcji nowych szczepionek" – oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem i duńską premier Mette Frederiksen.

- Nie wiemy, jak długo obecne szczepionki będą skuteczne - sześć miesięcy, rok, dwa lata, mniej lub więcej - tego nie wiemy i dlatego musimy chronić nasze populacje przed pojawieniem się kolejnych pandemii – powiedział Netanjahu. Nie ujawnił, jaka kwota zostanie przeznaczona na ten fundusz ani jakie będą zdolności produkcyjne w tych trzech państwach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Nasze kraje prowadzą obiecujące badania, które utorują drogę następnym etapom rozwoju biomedycznego – dodała duńska premier Mette Frederiksen.

Krytyka ze strony Francji, odpowiedź kanclerza Austrii

Wcześniej pomysł sojuszu skrytykowała Francja, według której "ramy europejskie" pozostają najbardziej odpowiednie do zagwarantowania "solidarności" w ramach Unii Europejskiej. "Najskuteczniejsze rozwiązania w celu zaspokojenia potrzeb w zakresie szczepień muszą nadal opierać się na filarach europejskich, gwarantujących bardziej niż kiedykolwiek niezbędną solidarność między państwami członkowskimi i zbiorową skuteczność" – oświadczyło francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

- Musimy współpracować w tej sprawie w ramach Unii Europejskiej (…), ale musimy też współpracować w skali globalnej” – odpierał francuskie argumenty austriacki kanclerz Sebastian Kurz. Określił on Izrael jako "pierwszy kraj na świecie, który udowodnił, że wirusa można pokonać".

Jak pisze agencja AFP, dzięki umowie z farmaceutycznym gigantem Pfizer/BioNTech Izrael liczy na szybką dostawę odpowiedniej liczby szczepionek w zamian za dane biomedyczne o ich wpływie na populację. Do tej pory transakcja ta zaowocowała podaniem co najmniej pierwszej dawki szczepionki ponad połowie z 9,3 miliona Izraelczyków oraz serią testów na dużą skalę, które do tej pory potwierdziły skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech.

Autor:now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: