Eksperci ostrzegają: "fałszywe poczucie bezpieczeństwa" może osłabić tempo szczepień

Źródło:
CNN, PAP, tvn24.pl
Szósta fala koronawirusa w Europie
Szósta fala koronawirusa w EuropieTVN24
wideo 2/4
Szósta fala koronawirusa w EuropieTVN24

Wraz z nadejściem chłodniejszej pogody w Europie pojawia się nowa fala zachorowań na COVID-19 - twierdzi CNN. Informując o tym, przytacza opinie ekspertów ds. zdrowia publicznego, którzy ostrzegają, że obserwowane "zmęczenie szczepieniami" może ograniczyć skalę przyjmowania dawek przypominających.

Zdaniem badaczy podwarianty BA.4/5 omikronu, które dominowały tego lata, są nadal odpowiedzialne za większość nowych infekcji, ale obserwowane są "setki nowych" - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przekazała , że liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń w krajach Unii Europejskiej przekroczyła w ubiegłym tygodniu 1,5 miliona, czyli jest o osiem procent wyższa niż w tygodniu poprzednim - przy spadającej liczbie testów na koronawirusa. Sprawdź aktualną sytuację koronawirusową w Polsce.

Wzrost liczby hospitalizacji

Również liczba hospitalizacji w części krajów "dwudziestki siódemki", a także w Wielkiej Brytanii, w ostatnich tygodniach wzrosła.

Według danych zgromadzonych przez niezależną fundację naukową Gimbe, w ciągu tygodnia do 4 października liczba przyjęć do szpitala z objawami COVID-19 zwiększyła się we Włoszech w porównaniu z okresem wcześniejszych siedmiu dni o prawie 32 procent, a liczba przyjęć na oddział intensywnej terapii o około 21 procent. W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii odnotowano 45-procentowy wzrost hospitalizacji z powodu koronawirusa.

"Fałszywe poczucie bezpieczeństwa"

Badacze zauważają, że wiele osób, które już zostały zaszczepione, a także tych, które przechorowały covid, może uznać, że są już odporne i rezygnować z przyjmowania dawek przypominających - dla niektórych już czwartej lub (w części krajów) piątej.

Na to "fałszywe poczucie bezpieczeństwa" zwróciła uwagę w rozmowie z CNN specjalistka medycyny farmaceutycznej Penny Ward, doktorantka w King's College London. Podobnie sprawę skomentował Adam Finn, przewodniczący grupy ekspertów doradzającej WHO w sprawie szczepień w Europie. Jego zdaniem w społeczeństwach europejskich "występuje pewne samozadowolenie związane tym, że wydaje się, iż życie wróciło do normy, przynajmniej w odniesieniu do COVID-19". - A ludzie mają teraz inne zmartwienia finansowe i związane z wojną - dodał.

Niedzielski: idealny moment, żeby się zaszczepić

Do szczepień dawkami przypominającymi zachęcał polski minister zdrowia Adam Niedzielski, który we wtorek w Poznaniu przyjął dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19.

- Chciałbym, żeby te 12 milionów, które przyjęło III dawkę, to był wynik, który się powtórzy przy IV dawce. Wchodzimy w taki etap pandemii, który polega na pewnej sezonowości zachorowań. Teraz, ponieważ jesteśmy po szczycie kolejnej fali, to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie. Będziemy robili wszystko, żeby jak najwięcej osób podjęło tę świadomą decyzję – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że decyzja o szczepieniu ma "bardzo wymierne konsekwencje dla bezpieczeństwa zdrowotnego" zarówno szczepiących się, jak i ich najbliższych.

Autorka/Autor:katke//rzw

Źródło: CNN, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: