Pekin przestaje publikować bilans zakażeń i zgonów. "Chiny wchodzą w najbardziej niebezpieczne tygodnie pandemii"

Źródło:
PAP

Chińska państwowa komisja zdrowia przestała w niedzielę publikować codzienne bilanse nowych zakażeń koronawirusem. Po nagłym zniesieniu restrykcji covidowych wariant o mikron szerzy się w kraju na szeroką skalę.

"Od teraz codzienne informacje epidemiczne nie będą ogłaszane" – poinformowała komisja w komunikacie. Dodała, że "odpowiednie informacje" covidowe będą zestawiane przez Chińskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) do badań i porównań.

Nie wyjaśniono, z jaką częstotliwością Centrum będzie publikowało te dane.

Chiny luzują restrykcje, służba zdrowia w trudnej sytuacjiEPA/ALEX PLAVEVSKI

Koniec polityki "zero covid"

Na przełomie listopada i grudnia chińskie władze nagle zniosły większość utrzymywanych przez prawie trzy lata drakońskich środków zapobiegania pandemii, a wariant koronawirusa omikron szerzy się po kraju praktycznie bez żadnej kontroli. Oficjalne dane nie wykazywały jednak wzrostu, ponieważ zrezygnowano z masowych testów PCR, na których w większości się opierały.

Media informują o przeciążonych szpitalach i kolejkach karawanów przed krematoriami, tymczasem państwowa komisja zdrowia od czterech dni nie zgłosiła ani jednego nowego zgonu na COVID-19. Chińskie władze zawęziły niedawno kryteria określania zgonów jako covidowe – do oficjalnego bilansu zaliczane są tylko osoby, które zmarły bezpośrednio w wyniku zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej.

Chiny zniosły politykę "zero covid" na początku grudniaKevin Frayer/Getty Images

"Chiny wchodzą w najbardziej niebezpieczne tygodnie pandemii"

Na podstawie modeli matematycznych eksperci szacowali, że pierwsza duża fala COVID-19 w Chinach może doprowadzić do śmierci kilkuset tysięcy, a nawet ponad 2 milionów osób. Brytyjska firma analityczna Airfinity oceniła, że w Chinach dochodzi każdego dnia do ponad miliona infekcji i 5 tysięcy zgonów.

"Chiny wchodzą w najbardziej niebezpieczne tygodnie pandemii. Władze nie podejmują prawie żadnych wysiłków, by spowolnić szerzenie się infekcji, a przy rozpoczynającej się migracji przed Księżycowym Nowym Rokiem wszelkie obszary kraju, które nie są obecnie dotknięte dużą falą covidu, wkrótce będą" – ocenia firma Capital Economics.

Coroczne wzmożenie ruchu przy okazji Święta Wiosny, czyli Chińskiego Nowego Roku, określane jest jako największa migracja na świecie. Setki milionów robotników napływowych, studentów i innych osób wracają do rodzinnych miejscowości samolotami, autobusami, samochodami i pociągami, by spotkać się z krewnymi. W ostatnich latach ruch był jednak utrudniony z powodu ograniczeń covidowych.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kevin Frayer/Getty Images