TVN24 | Świat

"Wezwałem milion ludzi do demonstracji, ale dziś zabraniam wam dla waszego zdrowia"

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Wpływowy szyicki duchowny w Iraku Muktada as-Sadr odwołał wezwanie o przeprowadzenie masowych protestów przeciwko przeciwnikom politycznym. Jako przyczynę podał obawy o rozprzestrzenienie się koronawirusa.

- Wezwałem milion ludzi do demonstracji i protestów okupacyjnych przeciwko wyznaniowemu podziałowi władzy (w Iraku), ale dziś zabraniam wam (protestowania) dla waszego zdrowia i życia, dlatego że są one dla mnie ważniejsze niż cokolwiek innego - zakomunikował Sadr.

 
Muktada as-Sadr odwołuje wezwanie do protestów  wikipedia.org

Tymczasem irackie władze przekazały we wtorek, że bezterminowo przedłużają zakaz wjazdu dla podróżnych z Chin i Iranu i ustanowiły podobne zakazy dla podróżnych z Tajlandii, Korei Południowej, Japonii, Włoch i Singapuru.

Zakaz wjazdu dotyczy osób przybywających bezpośrednio lub pośrednio z tych państw, ale zwalnia z niego obywateli Iraku, dyplomatów i oficjalne delegacje - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo zdrowia. Doradzono też Irakijczykom, aby nie podróżowali do tych krajów.

Wcześniej minister zdrowia wezwał Irakijczyków, aby unikali publicznych zgromadzeń.

W Nadżafie w środkowym Iraku, gdzie w poniedziałek wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, na 10 dni zamknięto szkoły i uczelnie wyższe. Obywatelom zalecono, aby unikali podróży do i z prowincji Nadżaf, rozciągającej się od środkowego Iraku na południowy zachód i południe kraju.

Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu 2019 roku na targu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Iraku wykryto w mieście NadżafGoogle Maps

Relacja tvn24.pl: Koronawirus na świecie

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: