TVN24 | Świat

Koronawirus może opóźnić dostawę systemów rakietowych

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Interfax, RBK
Ministerstwo Obrony Rosji Ćwiczenia rosyjskich wojsk rakietowych w Południowym Okręgu Wojskowym

Realizacja kontraktu na dostawę Chinom rosyjskich systemów rakietowych S-400 Triumf może się opóźnić. Powodem jest rozprzestrzenienia się koronawirusa - podały rosyjskie media, powołując się na szefa Rosoboroneksportu, rosyjskiego eksportera broni i sprzętu wojskowego.

- Nie wykluczam, że może dojść do opóźnień w realizacji wszystkich naszych kontraktów - powiedział Aleksandr Michiejew, odpowiadając we wtorek na pytanie dziennikarzy, czy rozprzestrzenianie się koronawirusa wpłynie na umowę Rosji z Chinami w sprawie dostaw systemów S-400. Jak wyjaśnił szef rosyjskiego eksportera broni i sprzętu wojskowego Rosoboroneksport, dostawy to nie wszystko. Koncern ma także zamówienia związane między innymi z przeprowadzaniem szkoleń dotyczących obsługi sprzętu, a także odbiorem sprzętu.

- Omawiamy z chińskimi partnerami możliwe rozwiązania problemu, gdyby koronawirus wpłynął na dostawy S-400 - powiedział, cytowany przez agencję Interfax.

Systemy rakietowe S-300 i S-400 to podstawa rosyjskiej obrony przeciwlotniczejWikipedia (CC BY 2.0) | Archlinux

Portal RBK przypomniał, że Chiny były pierwszym krajem, który zawarł umowę z Rosją na zakup S-400. "Później takie umowy zostały podpisane z Turcją i Indiami. W listopadzie 2019 roku Moskwa dostarczyła Ankarze wszystkie komponenty S-400 przed czasem. Rosja powinna dostarczyć pierwszą partię broni do Indii do końca 2021 roku. USA sprzeciwiły się zakupowi rosyjskich systemów obrony powietrznej i nałożyły sankcje na Turcję. Ograniczenia dotknęły także Chiny, mimo że kraj ten jeszcze nie otrzymał systemów rakietowych" - napisał RBK.

Kontrakt dotyczący systemów S-400 Rosja i Chiny zawarły w listopadzie 2014 roku. Kwota kontraktu opiewała wówczas na 3 miliardy dolarów. W sierpniu 2017 roku Rosoboroneksport zaczął realizowanie tej umowy. Na początku 2018 roku media podały, że partia pocisków musiała zostać zniszczona, ponieważ sprzęt został uszkodzony podczas transportu drogą morską. Nową partię wysłano w kwietniu 2018 roku. Pod koniec grudnia 2019 roku Rosja zakończyła dostawę drugiego kompletu S-400.

S-400 Triumf to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy i przez Rosjan zaliczany jest do czwartej generacji. Według rosyjskich informacji jest on zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataków z powietrza z wyjątkiem użycia międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Jednocześnie może zwalczać do 10 celów i naprowadzać do 20 rakiet.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Interfax, RBK

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: