Trzy kraje, które dzieli niemal wszystko. Łączy liczba zakażonych koronawirusem: co najmniej milion

Autor:
akw\mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Indiach przekroczyła w piątek milion. To aktualnie trzeci kraj na świecie pod względem liczby zakażonych.

Do piątku 17 lipca na całym świecie odnotowano 13,9 miliona potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najmocniej dotknięte przed pandemię są Stany Zjednoczone (3,6 miliona), Brazylia (2 miliony) i Indie. Te w piątek przekroczyły ponad milion zakażeń.

Agencja AP, powołując się na dane indyjskiego ministerstwa zdrowia, podała, że w ciągu ostatniej doby przybyło 34 956 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, zwiększając bilans zakażonych od wybuchu epidemii w tym kraju do 1 003 832.

Resort zgłosił również rekordową liczbę 687 zgonów w ciągu ostatniej doby. W sumie w Indiach stwierdzono śmierć u 25 602 osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak pisze AP, dane te stale rosną od początku czerwca, jednak z powodu ograniczonej liczby przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa, oficjalne statystyki nie ujmują całościowego obrazu epidemii.

Do tej pory w Indiach za wyleczonych uznano ponad 636 tysięcy osób.

Według AP, lawinowy wzrost zakażeń zarejestrowano, gdy kilka indyjskich stanów narzuca kwarantannę w celu powstrzymania epidemii, jednocześnie podejmując działania na rzecz ratowania gospodarki. I tak na przykład, w związku z nowymi ogniskami wirusa restrykcje przywrócono w stanie Goa w zachodnich Indiach, znanym z popularnych wśród turystów plaż. Surowe ograniczenia obowiązują też w kilkunastu innych stanach, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, zwłaszcza w stanach Maharasztra na zachodzie i Tamilnadu na południu.

Borykająca się z problemami indyjska gospodarka została poważnie dotknięta skutkami epidemii. Miliony ludzi musiały powrócić do domów na wieś z powodu utraty pracy w miastach oraz głodu podczas izolacji sanitarnej, co wywołało bezprecedensowy kryzys humanitarny. W wyniku tego, infekcje rozprzestrzeniły się na mniejsze miasta i na wieś po zniesieniu ogólnej kwarantanny. W całym kraju szpitale niedługo nie będą już mogły przyjmować więcej pacjentów - opisuje agencja Reutera.

Autor:akw\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości