Pierwsze dawki szczepionki na lotnisku. Premier chce przyjąć ją jako pierwszy

Źródło:
PAP

Pierwsze dawki szczepionek na COVID-19 dotarły do Izraela. Na lotnisku pod Tel Awiwem czekał na nie premier Benjamin Netanjahu, który oświadczył, że chce być pierwszym zaszczepionym obywatelem tego kraju. Szef rządu chce w ten sposób promować szczepienia wśród Izraelczyków.

Izrael otrzymał w środę pierwszą dostawę szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że chce być pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem, aby zachęcić innych do przyjęcia szczepionki. - Ważne jest dla mnie, by mieszkańcy Izraela zostali zaszczepieni. Wierzę w tę szczepionkę - powiedział w przemówieniu na lotnisku Ben Guriona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Według telewizji Keszet 12 dostawa, która nadeszła dzień po tym, gdy w Wielkiej Brytanii rozpoczął się program masowych szczepień przy użyciu szczepionki Pfizera, jest częścią programu pilotażowego. Ma on na celu przećwiczenie transportu i magazynowania szczepionek, które muszą być przechowywane w temperaturze -70 stopni Celsjusza i zużyte w ciągu pięciu dni od wyjęcia ich z chłodni.

Premier Netanjahu ogłosił w listopadzie, że zamieszkany przez dziewięć milionów osób Izrael podpisał umowę z Pfizerem na zakup ośmiu milionów dawek, co wystarczy do zaszczepienia czterech milionów Izraelczyków. W zeszłym tygodniu podano, że kraj otrzyma około czterech milionów dawek do końca grudnia.

- Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma przeanalizować badania kliniczne Pfizera pod koniec tego tygodnia i jeśli dopuści szczepionkę do obrotu, oczekuje się, że izraelscy urzędnicy podejmą taką samą decyzję - pisze portal Times of Israel.

Największy szpital w Tel Awiwie zwrócił się do ministerstwa zdrowia o specjalne pozwolenie na zaszczepienie swojego personelu na podstawie zatwierdzenia szczepionki przez regulatora leków w Wielkiej Brytanii, jednak urzędnicy resortu przekazali Keszet 12, że jest to mało prawdopodobne.

Dystrybutor Teva podał, że Izrael, który zamówił też szczepionki od firm Moderna i AstraZeneca, planuje rozpocząć szczepienie ludności 20 grudnia. Krajowe centrum przechowywania i dystrybucji szczepionek zostało utworzone na pustyni Negew na południu, skąd miliony dawek mają być wysyłane po całym kraju.

W Izraelu potwierdzono dotychczas niemal 350 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, 2932 osoby zmarły.

Autorka/Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: