Głód w czasie pandemii. Szef WHO: z niedożywienia może umrzeć 10 tysięcy dzieci miesięcznie

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Pokojowa Nagroda Nobla przyznana "za pracę na rzecz zwalczania głodu"Reuters
wideo 2/35
ReutersPokojowa Nagroda Nobla przyznana "za pracę na rzecz zwalczania głodu"

10 tysięcy dzieci miesięcznie może umrzeć w tym roku z niedożywienia w wyniku pandemii COVID-19 - szacuje dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nie możemy zaakceptować świata, w którym bogaci mają dostęp do zdrowej diety, podczas gdy biedni pozostają w tyle - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przemawiając na konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), etiopski polityk, biolog i immunolog Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że spodziewa się w tym roku 14-procentowego wzrostu liczby dzieci niedożywionych w wyniku pandemii.

Oznacza to o 6,7 miliona więcej niedożywionych dzieci, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Zdaniem Ghebreyesusa z powodu niedożywienia w wyniku pandemii COVID-19 miesięcznie w tym roku może umrzeć 10 tysięcy dzieci.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Świat walczy z głodem w czasie pandemii Shutterstock

- Pandemia spowodowała poważne zakłócenia w świadczeniu podstawowych usług, szczepień, usług położniczych, żywienia dzieci, planowania rodziny i nie tylko - tłumaczył. - Nie możemy zaakceptować świata, w którym bogaci mają dostęp do zdrowej diety, podczas gdy biedni pozostają w tyle - dodał.

"Inna pandemia, głodu"

W kwietniu szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ONZ David Beasley ostrzegał, że w tym roku świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią wirusa, ale i "pandemią głodu". Beasley powołał się na analizę WFP, zgodnie z którą, skrajny głód może cierpieć w tym roku 265 milionów ludzi na całym świecie - o 130 milionów więcej niż w roku ubiegłym.

- Jeśli nie będziemy w stanie dotrzeć z pomocą do tych osób, nasze analizy wskazują, że w okresie trzech miesięcy umierać z głodu będzie nawet 300 tysięcy ludzi dziennie - powiedział wówczas David Beasley. Zastrzegł, że statystyki te "nie obejmują wzrostu głodu spowodowanego COVID-19".

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock