Europejczycy rozpoczęli ocenę chińskiej szczepionki

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
Szczepienia w Chinach preparatem firmy Sinovac Reuters
wideo 2/4
Reuters Szczepienia w Chinach preparatem firmy Sinovac

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę szczepionki przeciw COVID-19 chińskiej firmy Sinovac. Jak dodała, wstępne wyniki badań na zwierzętach i ludziach sugerują, że szczepionka wywołuje odpowiedź immunologiczną przeciwko koronawirusowi. 

"Komitet do spraw Leków dla Ludzi (CHMP) EMA rozpoczął przyspieszoną ocenę szczepionki na COVID-19 opracowanej przez Sinovac Life Sciences Co." - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym przedstawicielom mediów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak przekazała EMA w oświadczeniu, decyzja o rozpoczęciu przyspieszonej oceny (rolling review) chińskiego preparatu jest oparta na wstępnych wynikach badań labolatoryjnych i klinicznych. "Badania te sugerują, że szczepionka uruchamia produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu COVID-19, i może pomóc w ochronie przed chorobą" - poinformowała agencja.

Nie podała, kiedy można spodziewać się publikacji wyników oceny.

"Szczepionka (Sinovac) zawiera wirusa SARS-CoV-2, który został inaktywowany (zabity) i nie może wywołać choroby. Zawiera ona również substancję, która pomaga wzmocnić odpowiedź immunologiczną na szczepionkę. Kiedy dana osoba otrzymuje szczepionkę, jej układ odpornościowy identyfikuje inaktywowany wirus jako obcy i wytwarza przeciwko niemu przeciwciała" - tłumaczy działanie preparatu EMA.

Chińska szczepionka firmy SinovacWu Hong/EPA/PAP

Skuteczność chińskiej szczepionki

Szczepionka CoronaVac firmy Sinovac została bez ograniczeń dopuszczona na razie tylko na chińskim rynku. Równocześnie jednak Pekin wysłał miliony jej dawek do wielu krajów Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Duże kontrakty na nie podpisała też Ukraina i Turcja.

Badania kliniczne nad szczepionką Sinovac przeprowadzone w Brazylii wskazują, że po podaniu dwóch dawek preparatu w odstępie mniejszym niż trzy tygodnie, efektywność w zapobieganiu chorobie wynosi 49,1 procent. Oznacza to, że w tej grupie szczepionka nie przekroczyła 50-procentowego progu skuteczności wymaganego przez Światową Organizację Zdrowia. Wskaźnik efektywności wzrósł do 62,3 procent w podgrupie, której lek podawano w odstępach trzytygodniowych i większych. Uśredniony wynik badań wykazał ogólną skuteczność na poziomie nieco powyżej 50 procent.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o skuteczność w zapobieganiu COVID-19, chińskie szczepionki pozostają w tyle za preparatami dopuszczonymi do użytku przez zachodnie agencje regulacyjne. W Chinach do ogólnego użytku dopuszczono cztery szczepionki opracowane przez krajowych producentów. Na wykorzystanie piątego preparatu wydano warunkowe zezwolenie. Ma on być używany jedynie w sytuacjach awaryjnych i na mniejsza skalę. Według urzędników, chiński przemysł farmakologiczny będzie w stanie wyprodukować łącznie trzy miliardy dawek szczepionek do końca roku.

Zachodnie szczepionki takie jak dopuszczone do użytku m.in. w Unii Europejskiej Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca mają właściwie 100-procentową skuteczność w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i bardzo wysoką skuteczność w ochronie przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wu Hong/EPA/PAP