Gratulacje dla Karola i Kamili. Andrzej Duda zaprosił go do Polski, Macron nazwał swoim przyjacielem

Źródło:
PAP

Do koronowanej w sobotę brytyjskiej pary królewskiej napływają gratulacje z całego świata. W uroczystościach osobiście uczestniczyło przeszło dwa tysiące zaproszonych gości z całego świata. Wśród nich znaleźli się między innymi: polska para prezydencka, prezydent Francji Emmanuel Macron i pierwsza dama USA Jill Biden.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że z wielką przyjemnością - wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą - uczestniczyli w sobotę w koronacji króla Karola III i królowej Kamili. W imieniu narodu polskiego i swoim złożyliśmy Ich Królewskim Mościom gratulacje oraz najlepsze życzenia - zaznaczył prezydent.

"Z wielką przyjemnością wzięliśmy wspólnie z Agatą udział w koronacji Króla Karola III i Królowej Kamili. W imieniu Narodu Polskiego i swoim złożyliśmy Ich Królewskim Mościom gratulacje oraz najlepsze życzenia" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

- Przy okazji udziału w koronacji Karola III, prezydent Andrzej Duda zaprosił go do odwiedzenia Polski i mamy nadzieję, że do takiej wizyty dojdzie - poinformował w sobotę dziennikarzy Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.

Polska para polska prezydencka przybyła do Londynu w piątek. Jak informowała Kancelaria Prezydenta RP, tego dnia - na zaproszenie króla Karola III - uczestniczyli w przyjęciu w Pałacu Buckingham odbywającym się przed uroczystościami koronacyjnymi. Według komunikatu, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili też Ognisko Polskie w Londynie.

Macron nazwał Karola III przyjacielem Francji

Prezydent Emmanuel Macron pogratulował brytyjskiemu królowi Karolowi III w dniu koronacji, nazywając go "przyjacielem Francji". "Gratulacje dla króla Karola i królowej Kamilli, przyjaciół Francji" – napisał Macron w sobotę na Twitterze. "Jestem dumny, że mogę być przy was w tym historycznym dniu" - dodał.

Macron potwierdził swój udział w sobotnich uroczystościach koronacyjnych już w połowie kwietnia. Stwierdził wówczas, że jego obecność będzie okazaniem "przyjaźni i szacunku" dla Wielkiej Brytanii. Kilka tygodni wcześniej nie doszło do oficjalnej wizyty Karola w Paryżu w związku z przedłużającymi się protestami przeciwko reformie emerytalnej we Francji. Wówczas prezydent Macron stwierdził, że decyzja o odwołaniu wizyty była podyktowana "zdrowym rozsądkiem i przyjaźnią". Prasa francuska komentowała to jako cios dla prestiżu kraju.

Pierwsza dama USA po raz pierwszy brała udział w koronacji

- Koronacja Karola III była oszałamiającym widowiskiem - wyznała w sobotę w wywiadzie udzielonym agencji Associated Press pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden. Jest pierwszą małżonką urzędującego prezydenta USA, która uczestniczyła w takim wydarzeniu. Jak podkreśla służba prasowa Białego Domu, amerykańscy przywódcy nigdy nie uczestniczyli w brytyjskich koronacjach, a jego obecny lokator Joe Biden poprosił swoją małżonkę, by w jego imieniu reprezentowała Stany Zjednoczone.

ZOBACZ TEŻ: Koronacja Karola III w Opactwie Westminsterskim. Wiele historycznych i podniosłych chwil

- Nie da się opisać chwili, w której korona jest nakładana na głowę króla, a następnie królowej - powiedziała Jill Biden w wywiadzie telefonicznym udzielonym AP po zakończeniu ceremonii w Opactwie Westminsterskim. - To naprawdę surrealistyczne widzieć i przeżywać ten moment - dodała.

Pierwsza dama powiedziała również, że czuje się zaszczycona, mogąc reprezentować naród Stanów Zjednoczonych. Podczas koronacji żona amerykańskiego prezydenta siedziała obok pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej. Jill Biden przekazała reporterowi, że rozmawiały o inwazji Rosji na Ukrainę, a małżonka ukraińskiego przywódcy jeszcze raz podziękowała za wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. W piątek pierwsza dama uczestniczyła w przyjęciu w Pałacu Buckingham, którego gospodarzem był Karol III. Brytyjski monarcha zrelacjonował jej swoją ostatnią rozmowę telefoniczną z prezydentem Bidenem i poprosił ją, by "pozdrowiła swojego męża" - pisze Associated Press.

ZOBACZ TEŻ: "Siadaj i zamknij się". Jak księcia Karola wychowywano na króla

Gratulacje także od nieobecnych

Prezydent Biden przesłał gratulacje parze królewskie za pomocą Twittera. "Trwała przyjaźń pomiędzy USA i Wielką Brytanią jest dla obu naszych narodów źródłem siły" - napisał prezydent, wyrażając jednocześnie radość z faktu, że na uroczystościach w Londynie Stany Zjednoczone były reprezentowane przez pierwszą damę, Jill Biden.

Amerykańscy prezydenci tradycyjnie nie uczestniczą w brytyjskich koronacjach. Gratulacje przekazał także prezydent Chin Xi Jinping z żoną. Podkreślili, że świat przechodzi obecnie przez skomplikowane transformacje, a społeczność międzynarodowa stoi przed wieloma bezprecedensowymi wyzwaniami - relacjonuje portal gazety "China Daily". Przywódca Chin stwierdził, że oba państwa, będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, powinny wspólnie promować dążenie do pokoju, rozwoju i współpracy. Xi na koronacji był reprezentowany przez wiceprezydenta Han Zhenga.

Nowy król koronowany

W sobotę w londyńskim Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III. Podczas uroczystości koronowana została również jego małżonka Kamila. Karol III królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych państw, których głową jest brytyjski monarcha, został 8 września zeszłego roku, w chwili śmierci swojej matki, Elżbiety II.

Autorka/Autor:FC / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool / Pool/Getty Images Europe