Korea Północna zapowiada wystrzelenie satelity. Stanowcza reakcja Japonii i Korei Południowej

Autor:
pp,
momo//now
Źródło:
PAP, Reuters
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Reuters Archive
Reuters ArchiveKorea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych

Korea Północna wystrzeli w czerwcu swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego, który ma monitorować "niebezpieczne działania wojskowe Stanów Zjednoczonych" - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Na płynące z Pjongjangu zareagowały już władze w Tokio i Seulu. - Silnie wzywamy Koreę Północną do powstrzymania się od wystrzelenia satelity - oświadczyło biuro premiera Japonii.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un już wcześniej zapowiadał rozmieszczenie sieci satelitów szpiegowskich, aby "zwiększyć możliwości wywiadowcze kraju".

W kwietniu, podczas wizyty w agencji badań kosmicznych, Kim podkreślił, że "podjęcie działań w zakresie wywiadu wojskowego jest ważnym i priorytetowym zadaniem umożliwiającym zwiększenie naszego potencjału militarnego i przeciwstawienie się zagrożeniom ze strony USA i Korei Południowej"

Kim Dzong Un, Korea PółnocnaKCNA

Zdaniem analityków satelita ma służyć do rozwijania potencjału telemetrycznego i wywiadowczego Korei Północnej, niezbędnego do precyzyjnego rażenia celów w przypadku konfliktu zbrojnego.

Japonia apeluje do Pjongjangu

Urząd premiera Japonii wezwał Pjongjang do powstrzymania się od wystrzelenia satelity i zapowiedział ścisłą współpracę z sojusznikami w tej kwestii. "Silnie wzywamy Koreę Północną do powstrzymania się od wystrzelenia satelity. Będziemy współpracować z odpowiednimi krajami, takimi jak USA i Korea Południowa, w tym względzie" - głosi opublikowany komunikat.

Kim Dzong Un, Korea PółnocnaKCNA

Zapowiedziano też, że podjęte zostaną wszelkie starania, aby zebrać dane i analizy dotyczące startu satelity.

W poniedziałek resort obrony Japonii oświadczył też, że Japonia zamierza zniszczyć każdy północnokoreański pocisk rakietowy, który naruszy jej terytorium. "Podejmiemy destrukcyjne środki przeciwko rakietom balistycznym i innym pociskom, które wylądują na naszym terytorium" - oświadczyło ministerstwo.

Reakcja MSZ Korei Południowej

Na zapowiedź Korei Północnej zareagował też resort spraw zagranicznych Korei Południowej. Wezwano Pjongjang do wycofania się z planu wystrzelenia satelity wojskowego. Seul zadeklarował w wydanym oświadczeniu współpracę ze społecznością międzynarodową w celu odpowiedzi na prowokacje Pjongjangu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp, momo//now

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości