Seul: Korea Północna wystrzeliła rakiety balistyczne w kierunku swoich wód morskich

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP, Reuters

Dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu wystrzeliła Korea Północna w środę w kierunku swoich wschodnich wód morskich - poinformowały siły zbrojne Korei Południowej. Również japońska straż przybrzeżna podała, że wykryła prawdopodobny test rakiet balistycznych. W czwartek Koreę Południową odwiedzi wiceprezydent USA Kamala Harris.

Do odpalenia pocisków rakietowych doszło na dzień przed wizytą wiceprezydent USA Kamali Harris w Korei Południowej. Harris planuje między innymi odwiedzić strefę zdemilitaryzowaną oddzielającą od siebie dwa państwa koreańskie.

Według administracji USA jej wizyta w tym miejscu ma być "próbą podkreślenia sojuszu amerykańsko-południowokoreańskiego i zaangażowania USA w obliczu zagrożeń ze strony Korei Północnej" - podała agencja AP.

W czwartek wiceprezydent Harris spotka się z prezydentem Korei Południowej Jun Suk Jeolem.

Wystrzelony pocisk w kierunku Morza Japońskiego

Również w niedzielę Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. W przemówieniu wygłoszonym wcześniej w środę na pokładzie niszczyciela USS Howard u wybrzeży japońskiego miasta Yokosuka, Harris powiedziała, że niedzielna próba rakietowa stanowiła część "programu nielegalnej broni, który zagraża stabilności regionalnej i narusza wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Marynarki wojenne USA i Korei Południowej przeprowadzają obecnie ćwiczenia u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. W czterodniowe manewry, które rozpoczęły się w poniedziałek, jest zaangażowany lotniskowiec o napędzie atomowym USS Ronald Reagan. To pierwsze od 2017 roku ćwiczenia sojuszników z udziałem amerykańskiego lotniskowca w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - przekazała Associated Press.

Pod sankcjami ONZ

Od 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, mającymi na celu odcięcie finansowania programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych tego kraju.

Pjongjang odrzuca rezolucje ONZ, uważając je za naruszenie suwerennego prawa do samoobrony i eksploracji kosmosu. Korea Północna skrytykowała także wspólne manewry wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, uznając je za dowód wrogich zamiarów tych krajów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości