USA i Korea Południowa wystrzeliły pociski. Odpowiedź na próby rakietowe Pjongjangu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Siły zbrojne USA i Korei Południowej wystrzeliły pociski rakietowe w odpowiedzi na przeprowadzony wcześniej przez Pjongjang test z pociskiem balistycznym średniego zasięgu - poinformował w środę sztab generalny południowokoreańskiej armii. Dzień wcześniej dowództwo wojsk USA strefy Indo-Pacyfiku z siedzibą na Hawajach przekazało, że myśliwce Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim. Armia Korei Południowej przeprowadziła też z siłami USA ćwiczenia z wykorzystaniem bombowców.

Jak podano w środę, pociski wystrzelono na cele morskie. Jeden z pocisków, południowokoreański Hyunmoo-2, zawiódł krótko po odpaleniu i rozbił się. Pocisk był wyposażony w głowicę bojową, ale nie doszło do eksplozji.

Wcześniej siły USA i Korei Południowej dokonały ćwiczeń na Morzu Żółtym z udziałem myśliwców i okrętów wojennych. Ponadto na wody w pobliżu brzegów Korei Północnej ma być skierowany amerykański lotniskowiec.

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią

Kroki te podjęto - jak poinformowano - w odpowiedzi na wystrzelenie we wtorek przez Koreę Północną pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 roku przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.

Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida potępili to posunięcie Pjongjangu "w najostrzejszy sposób". Podobnie zareagowała Unia Europejska i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Na wniosek USA, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, w środę ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania obecnej sytuacji w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Wspólne ćwiczenia z wykorzystaniem myśliwców i bombowców

Dzień wcześniej dowództwo wojsk USA strefy Indo-Pacyfiku z siedzibą na Hawajach poinformowało, że samoloty myśliwskie Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim.

"Nasze zaangażowanie w obronę Republiki Korei i Japonii pozostaje niezachwiane" – napisało w oświadczeniu amerykańskie dowództwo. Jak dodano, ćwiczenia zostały przeprowadzone przez myśliwce Korpusu Piechoty Morskiej USA, które dołączyły do Powietrznych Sił Samoobrony Japonii (JASDF).

Wcześniej we wtorek armia Korei Południowej poinformowała, że w odpowiedzi na wystrzelenie rakiety balistycznej przez Pjongjang wojska południowokoreańskie przeprowadziły razem z siłami USA ćwiczenia z wykorzystaniem bombowców. Wojska Korei Południowej i USA ćwiczyły razem od 26 września przez cztery dni i były to pierwsze od pięciu lat wspólne manewry sił zbrojnych obu krajów.

Autorka/Autor:tas, momo\mtom, adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: