Media: Pjongjang odchodzi od kalendarza dżucze

Źródło:
PAP
KCNA: Kim Dzong Un podczas wizyty w bazie szkoleniowej Koreańskiej Armii Ludowej
KCNA: Kim Dzong Un podczas wizyty w bazie szkoleniowej Koreańskiej Armii Ludowej
Reuters
KCNA: Kim Dzong Un podczas wizyty w bazie szkoleniowej Koreańskiej Armii Ludowej Reuters

Południowokoreańska agencja Yonhap donosi, że Korea Północna zaprzestaje używania kalendarza dżucze, czyli systemu liczenia lat od narodzin Kim Ir Sena, założyciela kraju. Ma to być kolejny krok w celu wzmocnienia kultu Kim Dzong Una poprzez zerwanie ze spuścizną poprzedników.

Zgodnie z kalendarzem dżucze 1912 rok, w którym urodził się Kim Ir Sen, dziadek obecnego przywódcy Kim Dzong Una, jest uważany za rok pierwszy. System ten został oficjalnie przyjęty w 1997 roku, trzy lata po śmierci Kim Ir Sena i był używany wraz z kalendarzem gregoriańskim. Słowo "dżucze" oznacza dosłownie "samodzielność" i opisuje szerszą doktrynę polityczną Kim Ir Sena.

Agencja Yonhap przywołuje m.in. przykład partyjnego dziennika "Rodong Sinmun", adresowanego głównie do odbiorców w kraju. Na jego łamach zarówno w wersji drukowanej gazety, jak i internetowej, do niedzieli daty zapisywano według dżucze. W bieżącym tygodniu używany jest jedynie kalendarz gregoriański.

Kim Dzong Un podczas wizyty w bazie szkoleniowej Koreańskiej Armii Ludowej (2.10.2024 r.)PAP/EPA/KCNA

Wzmożone wysiłki na rzecz gloryfikacji trzeciego pokolenia Kimów

W ocenie agencji zaprzestanie stosowania tego systemu po 27 latach jest postrzegane jako odzwierciedlenie pragnienia Kim Dzong Una, aby wzmocnić poczucie przywództwa i "nie polegać na spuściźnie swoich poprzedników".

- Wydaje się, że jest to część wysiłków Kim Dzong Una zmierzających do ustanowienia własnego, niezależnego kultu jednostki, który jest widoczny od początku tego roku - mówi urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa zjednoczenia, który chciał zachować anonimowość.

Pod koniec maja Bloomberg zwrócił uwagę, że podobizna Kim Dzong Una zawisła tuż obok portretów jego dziadka i ojca w otwartej Centralnej Szkole Kadr Partii Pracy Korei w Pjongjangu.

W lipcu z kolei koreańskie media po raz pierwszy opublikowały zdjęcia urzędników z przypinkami z wizerunkiem Kim Dzong Una, co według Yonhapu świadczyło o wzmożonych wysiłkach na rzecz gloryfikacji trzeciego pokolenia rodziny Kimów.

Autorka/Autor:asty/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/KCNA