TVN24 | Świat

"Pierwsze spotkanie konsultacyjne" od przejęcia władzy. Kim przedstawił plany gospodarcze

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Najwyżsi dygnitarze rządzącej w Korei Północnej partii komunistycznej zapoznali się z planami ekonomicznymi przywódcy kraju Kim Dzong Una na drugą połowę roku - przekazała we wtorek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Jak dodano w komunikacie, celem planów Kima jest stabilizacja krajowej gospodarki. 

Na spotkaniu poprzedzającym posiedzenie Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei (PPK) Kim Dzong Un wezwał urzędników do podjęcia "oddanych wysiłków" na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej w kraju - przekazała KCNA. Agencja nie podała szczegółów na temat planów ekonomicznych przedstawionych przez Kima. Zaznaczyła jednak, że mają one przynieść "namacalną zmianę w stabilizacji pracy gospodarczej państwa i życia ludu przy okazji posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego partii".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24

Południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia, które zajmuje się sprawami związanymi z Koreą Północną, zwróciło uwagę, że tego rodzaju "spotkanie konsultacyjne" odbyło się po raz pierwszy, odkąd Kim Dzong Un przejął władzę w kraju. Według resortu miało ono na celu wzmocnienie władzy wykonawczej rządu centralnego.

Pjongjang informował wcześniej, że posiedzenie KC odbędzie się w pierwszej połowie czerwca, ale nie ogłosił konkretnej daty. Komitet ma ocenić sytuację w państwie w pierwszej połowie roku i podjąć kroki w celu rozwiązania trapiących kraj problemów gospodarczych.

CZYTAJ: Prawo przeciwko "reakcyjnej myśli". 15 lat obozu pracy, a nawet kara śmierci

Z powodu pandemii COVID-19 władze Korei Północnej zamknęły granicę z Chinami, co zmniejszyło handel zagraniczny prawie do zera i dodatkowo pogłębiło zapaść gospodarczą zubożałego kraju. Kim przyznał wcześniej w tym roku, że jego planów gospodarczych nie udało się zrealizować, a ludność Korei Północnej mierzy się z "najgorszą sytuacją" w historii.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP