Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas kilkudniowej inspekcji zakładów zbrojeniowych nakazał zwiększenie produkcji broni - poinformowały w niedzielę tamtejsze media państwowe. Według amerykańskiego rządu, Korea Północna dostarcza broń - w tym pociski rakietowe - Rosji, by wesprzeć ją w agresji na Ukrainę.
Kim wizytował zakłady produkujące między innymi pociski manewrujące, drony, amunicję do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i wyrzutnie rakietowe - relacjonuje agencja Reutera. W mediach pojawiły się zdjęcia północnokoreańskiego przywódcy strzelającego z różnego rodzaju karabinów.
USA: reżim Kima wspiera bronią Rosję
Według władz USA, reżim Kima nie tylko otwarcie popiera Rosję w wojnie z Ukrainą, ale wysłał broń, w tym pociski rakietowe, aby wesprzeć ją na froncie. Korea Północna i Rosja zaprzeczają, by prowadziły transakcje zbrojeniowe.
Korea Północna jest jednym z niewielu krajów, które uznały niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy i wyraziły poparcie dla ogłoszonej przez Rosję aneksji części Ukrainy. Rosyjscy oficjele w tych regionach omawiali możliwość pomocy północnokoreańskich pracowników w odbudowie regionu.
Wizyta Siergieja Szojgu w Pjongjangu
Na świętowane w zeszłym tygodniu obchody 70. rocznicy zawarcia rozejmu kończącego wojnę koreańską do Pjongjangu przybył Siergiej Szojgu. Szef rosyjskiego ministerstwa obrony prowadził w Korei Północnej rozmowy o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i wojskowości.
Coraz bardzej izolowany na arenie międzynarodowej w związku z agresją na Ukrainę Władimir Putin walczy o pozyskanie broni i w tej sprawie zwraca się również do Korei Północnej - komentował wówczas rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Próby nowego uzbrojenia
Korea Północna od dłuższego czasu intensyfikuje próby nowego uzbrojenia. Zdaniem komentatorów oprócz rozbudowy możliwości armii, ma to też służyć osiągnięciu większych ustępstw ze strony rywali podczas negocjacji dyplomatycznych.
Pjongjang przeprowadził w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych i kontynuuje je również w roku bieżącym. Korea Północna informowała między innymi o ćwiczeniach symulowanego ataku jądrowego, teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe oraz podwodnego drona zdolnego rzekomo do ataku nuklearnego.
Źródło: PAP