Korea Płn.: pluton gotowy do użycia

Aktualizacja:
 
Korea Północna ocenia swoje bezpieczeństwo przez preyzmat broni atomowejArchiwum TVN24

Wysocy rangą przedstawiciele reżimu Korei Północnej donoszą, że "uzbroili" swoje zapasy plutonu. Informację przekazali jednemu z amerykańskich naukowców - Seligowi Harrisonowi, który właśnie wrócił z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Przemawiając na konferencji prasowej w Pekinie, Harrison powiedział, że przekazano mu informację o uzbrojeniu 30,8 kg plutonu - ilości wystarczającej do budowy 4-5 głowic nuklearnych. Zdaniem naukowca to dowód, iż po raz kolejny Phenian usztywnia swoje stanowisko w sprawie negocjacji dotyczących kwestii atomowych.

Ładunki z zapalnikami już umieszczone

Uzbrojenie (plutonu), to najprawdopodobniej nic innego, jak umieszczenie klasycznych ładunków z zapalnikami. Odpala je się w celu połączenia kilku części pierwiastka, aby całość ładunku mogła przekroczyć masę krytyczną - minimalną masę, która spowoduje reakcję łańcuchową.

Harrison, dyrektor Asia Program at the Center for International Policy powiedział, że władze Korei zastrzegły, iż głowice nie będą podlegały inspekcji.

Jeśli informacje przekazane przez naukowca są prawdziwe, sugeruje to czarną przyszłość trwających od 2003 roku, sześciostronnych rozmów, które miały doprowadzić do zakończenia programu atomowego Phenianu.

Porozumienie na papierze?

W zawartym w 2007 roku porozumieniu, Korea Północna zgodziła się na zakończenie swojego programu atomowego w zamian za pomoc (m.in. energetyczną) i normalizację stosunków w USA i Japonia. Amerykanie i inni uczestnicy rozmów (Rosja, Japonia, Korea Południowa, Chiny) chcieli też, by KRL-D oddała pluton, który posiada (około 30 kg) i przekazała wszystkie informacje na temat programu, zmierzającego do budowy broni nuklearnej.

Zdaniem Harrisona, zachowanie Korei można wyjaśnić pogarszającym się stanem zdrowia przywódcy najbardziej zamkniętego państwa na świecie - Kim Dzong Ila. Ten w 2008 roku miał wylew, zdaniem wielu specjalistów nie jest zdolny do podejmowanie bieżących decyzji w państwie.

Twardogłowi decydują?

Naukowiec twierdzi, że teraz zwiększyła się rola twardogłowych wojskowych, którzy domagają się informacji na temat broni masowego rażenia, przekazanej przez USA Korei Południowej w latach 1957-1991. Domagają się także "pełnej normalizacji" stosunków z Waszyngtonem przed rozpoczęciem kolejnych rozmów o rozbrojeniu nuklearnym.

Harrison przekazał też inne żądania, które usłyszał - zakończenie budowy lekkowodnego reaktora atomowego (LRW), niezdolnego do produkcji wojskowego plutonu, jako rekompensaty za demontaż reaktora w Jongbion. LRW był obiecany Phenianowi na początku lat 90., ale jego budowę już dawno przerwano.

Korea Północna od dawna uważa swój program jądrowy za kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego. W 2006 roku przeprowadziła próbę z bronią nuklearną.

W Lipcu 2008 roku przyznała się do wzbogacenia około 40 kg plutonu.

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24