Kopacz: Putin gra na podział UE. Chce obwinić Zachód o wojnę na Ukrainie

Kopacz: Putin gra na podział UE. Chce obwinić Zachód o wojnę na Ukrainie
Kopacz: Putin gra na podział UE. Chce obwinić Zachód o wojnę na Ukrainie
tvn24
tvn24Ewa Kopacz bierze udział w szczycie w Brukseli

Państwa UE muszą sobie odpowiedzieć podczas czwartkowego szczytu UE w Brukseli, czy w sprawie Ukrainy nadal są jednością - oświadczyła przed rozpoczęciem obrad premier Ewa Kopacz. Jej zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin chce podzielić kraje unijne.

Putin w czwartek w Moskwie podczas dorocznej konferencji prasowej mówił m.in., że to Zachód buduje nowe mury odgradzające go od Rosji, a obecna sytuacja gospodarcza jego kraju jest wywołana przede wszystkim przez czynniki zewnętrzne.

- Jego wypowiedzi są bardzo jednoznaczne: mówi, że wszystko, co się dzieje w jego kraju, czyli ten kryzys, który ma tam miejsce, (...) za to jest odpowiedzialny Zachód - oceniła Kopacz.

Dodała, że rosyjski przywódca chce też obciążyć Zachód za wojnę domową na Ukrainie.

Putin gra na podział UE?

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że wypowiedzi Putina są obliczone na to, by podzielić kraje UE. Zdaniem Kopacz państwa unijne, które do tej pory były dość ostrożne we wprowadzaniu sankcji, mogą po wysłuchaniu słów prezydenta Rosji być jeszcze bardziej powściągliwe niż wcześniej.

- Musimy sobie na tej Radzie Europejskiej odpowiedzieć na jedno pytanie. To jest pytanie, czy w dalszym ciągu jesteśmy jednością? Ja uważam, że w sprawie sankcji jesteśmy jednością - oceniła szefowa polskiego rządu.

Tusk "jest bardzo konkretny"

Kopacz skomentowała także szczyt, który po raz pierwszy poprowadzi Donald Tusk. Zaznaczyła, że Tusk także wtedy, gdy był premierem, "zawsze był bardzo konkretny i kiedy chciał zakończyć jakiś problem, dążył do tego, żeby w konsensusie go rozwiązać; nie przegadywał tematów".

- Jest bardzo konkretny, a po efekcie tej dyskusji będziecie państwo go oceniać. Jestem przekonana, że ta Rada Europejska będzie naprawdę bardzo sprawnie i skutecznie przebiegała - powiedziała premier polskim dziennikarzom.

Szczyt UE

Rozpoczynający się w czwartek po południu szczyt UE jest poświęcony sytuacji na Ukrainie oraz planowi inwestycyjnemu szefa KE Jean-Claude'a Junckera. To pierwszy szczyt pod przewodnictwem nowego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który sprawuje tę funkcję od 1 grudnia.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości