Kopacz: Polacy wezmą udział w misji na Morzu Śródziemnym

Kopacz: Polska wyśle oficerów straży granicznej
Kopacz: Polska wyśle oficerów straży granicznej
tvn24
Kopacz na szczycie w Brukselitvn24

Polska jest gotowa wysłać w region Morza Śródziemnego od 10 do 15 oficerów straży granicznej, którzy pomogą sprostać problemom związanym z napływem imigrantów na południe UE - poinformowała premier Ewa Kopacz po nadzwyczajnym szczycie Unii w Brukseli.

Szczyt zwołano w obliczu coraz częstszych tragedii, w których giną imigranci usiłujący przedostać się do UE z Afryki czy Bliskiego Wschodu. - Byliśmy zgodni co do tego, że w obliczu tak wielkiej ludzkiej tragedii nie można być obojętnym. Unia może pokazać swoją solidarność nie tylko w słowach, ale i w czynach - powiedziała Kopacz dziennikarzom. Poinformowała, że Polska chce przede wszystkim wspierać misję unijnej agencji zarządzania granicami Frontex, która prowadzi operacje patrolowania granic na Morzu Śródziemnym.

"Będziemy wzmacniać akcje Fronteksu"

- Nasza solidarność przede wszystkim będzie polegała na tym, że będziemy wzmacniać bardzo mocno akcje Fronteksu. Wysyłamy swoich oficerów straży granicznej, ekspertów, którzy będą pomagać przy opracowywaniu, identyfikacji wszystkich (imigrantów - red.), którzy docierają do miejsc docelowych, jak Włochy, Grecja, Malta, tam gdzie jest ich najwięcej - poinformowała.

Oprócz patrolowania granic, UE zamierza skuteczniej walczyć z przemytnikami imigrantów, a także wzmocnić solidarność jeśli chodzi o podział obciążeń związany z przyjmowaniem uchodźców.

Przyjmowanie uchodźców dobrowolne

W czwartek nie padły jednak deklaracje co do tego, ilu uchodźców byłyby gotowe przyjąć u siebie poszczególne kraje Unii, aby odciążyć państwa na południu. Kopacz podkreśliła, że zachowano w dokumencie końcowym szczytu zapis, iż przyjmowanie uchodźców będzie dobrowolne. Niektórzy przywódcy chciały ustalenia wiążących liczb uchodźców, których miałyby przyjąć poszczególne państwa. - Ta solidarność musi być na miarę możliwości każdego kraju. Jadąc tutaj wiedziałam, że deklaracje, które można złożyć muszą być poparte możliwościami finansowymi, ekonomicznymi i logistycznymi każdego z krajów. Stąd cieszę się bardzo, że został zachowany zapis o dobrowolności każdego z krajów - powiedziała Kopacz. Przyznała, że były bardzo różne głosy na ten temat. - Miarą solidarności - w ramach tej dobrowolności - będzie to, ile każde z państw zadeklaruje pomocy i wsparcia dla imigrantów - dodała.

Apel o większą solidarność

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem Dublin II odpowiedzialność za rozpatrywanie wniosku azylowego spoczywa na pierwszym kraju Unii, którego granicę uchodźca przekroczył. Włochy, Grecja czy Malta, gdzie docierają uciekinierzy przeprawiający się przez Morze Śródziemne z Afryki i Bliskiego Wschodu, od lat chcą zmiany tych zasad i apelują do pozostałych państw UE o większą solidarność i przyjmowanie uchodźców. Za ustaleniem systemu kwot uchodźców i klucza ich relokacji między państwami UE opowiedział się w czwartek szef europarlamentu Martin Schulz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Imigranci z Afryki trafią do Polski. Nie dziś, nie jutro, ale pojutrze

PRZECZYTAJ TAKŻE: Morskie cmentarzysko u wrót twierdzy Europa

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Raporty: