Świat

Kongresmeni znów proponują, by NATO kupiło Mistrale

Świat

Reuters TVDo kogo w końcu trafią Mistrale?

Amerykańscy kongresmeni wystosowali do nowego szefa NATO list, w którym proponują, by Sojusz kupił dwa francuskie Mistrale przeznaczone pierwotnie dla Moskwy - pisze w piątek waszyngtoński serwis The Hill, zajmujący się polityką USA. Wiadomość tę odnotowała m.in. rosyjska agencja informacyjna Ria Nowosti.

"W związku z kosztami i obciążeniem, jakie może stanowić dla Francji zerwanie kontraktu na dostarczenie okrętów wojennych do Rosji, ponawiamy swoją propozycję wykupienia lub nabycia w formie leasingu dwóch jednostek jako wspólnej własności całego Sojuszu" - piszą dyplomaci, którzy już kilka miesięcy temu zaproponowali dowództwu NATO takie działanie.

Nowy szef, w końcu komentarz?

Wtedy, w maju, były już szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen nie skomentował propozycji Amerykanów. Teraz list został wysłany do Jensa Stoltenberga, który stanął na czele NATO w październiku.

Rosjanie zapowiedzieli, że w przypadku zerwania kontraktu przez Francuzów, wystąpią do międzynarodowego trybunału arbitrażowego o nałożenie na tych ostatnich kary w wysokości 1,2 mld euro.

Władywostok czeka. Co się stanie z Mistralami?

W czwartek premier Francji Manuel Valls stwierdził, że warunki dostarczenia Rosji okrętu Mistral "nie zostały spełnione" i Paryż nie zamierza się zgodzić na przekazanie w najbliższym czasie pierwszej z dwóch jednostek nazwanej już przez Rosjan Władywostok.

Kilka dni wcześniej wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że Moskwa otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszego okrętu desantowego typu Mistral. Francja natychmiast zdementowała doniesienia z Moskwy. Zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę Mistrali do Rosji Yves'a Destefanisa, który przesłał zaproszenie.

Rosjanie na okręcie Władywostok przeszli już szkolenie, a Francuzi pozwolili im w ostatnich miesiącach na wypłynięcie na ocean w celu sprawdzenia możliwości jednostki. W sumie Władywostok odwiedziło aż 800 rosyjskich marynarzy. Drugi Mistral też jest już gotowy i jego przekazanie miałoby się odbyć ok. sześciu tygodni po odebraniu przez rosyjską marynarkę wojenną pierwszej jednostki.

Mistrale to okręty desantowe mogące pomieścić na pokładzie do 800 żołnierzy, a także dziesiątki helikopterów i wozów opancerzonych.

Autor: adso/ja / Źródło: The Hill.com

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV