Wskazali największe zagrożenie dla świata w 2025 roku

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl
Atak dronów na Kijów. Nagranie z 31 grudnia
Atak dronów na Kijów. Nagranie z 31 grudnia Reuters
wideo 2/4
Atak dronów na Kijów. Nagranie z 31 grudnia Reuters

"Konflikt zbrojny na tle państwowym" jest najistotniejszym zagrożeniem dla świata w 2025 roku - wskazuje najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego. Opracowanie powstało na bazie opinii kilkuset liderów biznesu, polityki i nauki. Eksperci zwrócili też uwagę na inne ryzyka.

Na tydzień przed tegorocznym szczytem w Davos Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) podzieliło się najnowszą edycją swojego cyklicznego raportu na temat zagrożeń dla świata. W ramach opracowania ponad 900 liderów biznesu, polityki i świata nauki poproszono o podanie, co najsilniej ich niepokoi w perspektywie kolejnych 12 miesięcy, 2 lat i dekady. W kontekście najbliższego roku eksperci najczęściej wskazywali na "konflikt zbrojny na tle państwowym".

Odpowiedź związaną z eskalacją działań zbrojnych wybrało 23 procent badanych przez WEF. Członkowie organizacji uzasadniają takie wskazanie między innymi poziomem obserwowanej na świecie polaryzacji, ocenianym jako jeden z największych "od czasu zakończenia zimnej wojny". Zwracają też uwagę na obserwowany w ostatniej dekadzie wzrost liczby wojen i zwiększone zainteresowanie przywódców państw kwestiami bezpieczeństwa narodowego.  

"Globalne zagrożenia 2025". Raport Światowego Forum Ekonomicznego

Poza eskalacją konfliktów zbrojnych w nadchodzącym roku ankietowani najsilniej obawiają się "ekstremalnych warunków pogodowych" i "konfrontacji geoekonomicznej". Odpowiedzi te zdobyły odpowiednio 14 i 8 procent ich wskazań. W pierwszej piątce wymienionych przez ekspertów zagrożeń znalazły się też "wprowadzanie w błąd i dezinformacja" (7 proc. odpowiedzi), "polaryzacja społeczna" (6 proc.) i "spowolnienie gospodarcze" (5 proc.). Badani zwrócili też uwagę na ryzyka związane z kwestiami takimi jak "ograniczanie praw człowieka", "przymusowe migracje" czy "wojna cyfrowa". 

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport WEF

W perspektywie następnych dwóch lat za największe zagrożenie badani uznali dezinformację. Duży odsetek ich odpowiedzi odnosił się też do ekstremalnej pogody i eskalacji działań zbrojnych. Odpowiednio na 4. i 5. miejscu ulokowali oni ryzyka dotyczące polaryzacji społeczeństw i prowadzenia cyberwojny.  

Nieco inaczej odpowiedzi ekspertów prezentowały się w odniesieniu do kolejnej dekady. W tym przypadku ankietowani znacznie więcej uwagi poświęcili zagrożeniom klimatycznym. Aż 4 z 5 najczęściej wymienianych przez nich zagrożeń dotyczyło kwestii środowiskowych. Podobnie jak w perspektywie rocznej i dwuletniej zwrócili też oni uwagę na ryzyka związane z dezinformacją. 

Tegoroczny szczyt Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbędzie się w dniach 20-24 stycznia. Weźmie w nim udział blisko 3 tysiące liderów z ponad 130 krajów, w tym około 350 przedstawicieli rządów.

ZOBACZ TEŻ: Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Raport klimatyczny

Autorka/Autor:jdw//a

Źródło: The Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Newscom