Sondaż: połowa Ukraińców jest gotowa stanąć w obronie kraju

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, Interfax-Ukraina, tvn24.pl

W obliczu potencjalnej agresji ze strony Rosji znana ukraińska pracownia socjologiczna zapytała Ukraińców, czy są gotowi do obrony kraju. Pozytywnie odpowiedziało na to pytanie blisko 45 procent ankietowanych. Z opublikowanych badań, przeprowadzonych przez kijowskie Centrum Razumkowa, wynika również, że kraju chcą bronić także kobiety.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Ukraińcy są podzieleni mniej więcej na pół, jeśli chodzi o to, czy według nich nagromadzone przez Rosję wojska na granicy ukraińskiej stanowią realne ryzyko interwencji jeszcze zimą lub wiosną. Jako realne zagrożenie oceniło obecną sytuację około 45 procent badanych. Około 44 procent uważa, że interwencji w najbliższym czasie nie będzie.

Mieszkańcy wschodniej i południowej części kraju częściej są zdania, że w najbliższym czasie nie dojdzie do inwazji.

Im wyższy poziom wykształcenia wśród respondentów, tym częściej uważają, że zagrożenie jest realne.

Obrona kraju

Na pytanie: "Czy jesteś gotowy do obrony Ukrainy z bronią w ręku" blisko 45 procent badanych odpowiedziało, że jest gotowych do obrony kraju w jakikolwiek sposób. Podobny odsetek osób jest zdania, że "jest to sprawa wojskowych".

61 procent mężczyzn odpowiedziało, że jest gotowych dołączyć do obrony kraju w jakikolwiek sposób, wśród kobiet ten odsetek wyniósł około 32 procent.

Najczęściej gotowość do obrony kraju w taki sposób deklarują młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 29 lat.

Na zachodzie Ukrainy do obrony kraju z bronią w ręku jest gotowych blisko 74 procent mężczyzn, w środkowej części kraju - 60 procent, południowej - około 48 procent, wschodniej - 58 procent.

Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Razumkowa w dniach 28-31 stycznia wśród 1206 pełnoletnich respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy będących pod kontrolą rządu w Kijowie.

Brat Witalija Kliczki

W środę ukraińskie agencje podały, że znany bokser wagi ciężkiej Władimir Kliczko, brat mera Kijowa, Witalija Kliczki, dołączy do kijowskiej brygady obrony terytorialnej.

- Moją motywacją jest miłość do mojego kraju, do mojego miasta, do mojej córki, która tu chodzi do szkoły, do mojej rodziny. To motywuje mnie do obrony Ukrainy, mojego domu. Więc dzisiaj złożyłam wniosek i dokumenty o wstąpienie do brygady obrony terytorialnej Kijowa i wzywam wszystkich nieobojętnych Ukraińców, by zrobili to samo - powiedział Władimir Kliczko.

150 batalionów

W ramach organizowania systemu obrony terytorialnej na Ukrainie powstanie ponad 150 batalionów, a każdemu żołnierzowi zostanie przydzielona broń - poinformowała we wtorek służba prasowa ukraińskiego ministerstwa obrony.

Siły obrony terytorialnej Ukrainy muszą liczyć do 400 tysięcy uzbrojonych i wyszkolonych ochotników, aby móc skutecznie odeprzeć agresję - powiedział ekspert Centrum Strategii Obronnych w Kijowie Wiktor Kewluk, cytowany prze agencję Interfax-Ukraina.

PAP

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Interfax-Ukraina, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: