Niemiecka minister w Kijowie i "projekt rozwiązania problemu" dostaw broni

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Reuters

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział po spotkaniu z Annaleną Baerbock w Kijowie, że stronom "udało się znaleźć projekt rozwiązania" w sprawie dostaw broni z Niemiec na Ukrainę. - Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz - zapewniła szefowa niemieckiej dyplomacji. W obliczu ewentualnej rosyjskiej agresji Kijów wielokrotnie prosił władze w Berlinie o wsparcie w postaci broni.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

- Rozmawialiśmy nie tylko o tym, czego Niemcy nie mogą zrobić z tego czy innego powodu, ale także o tym, co mogą i zamierzają zrobić, aby wesprzeć Ukrainę, zwłaszcza w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa - powiedział Kułeba. - To była otwarta rozmowa, rzeczywiście nasze stanowiska są różne, ale naszym zadaniem jest znalezienie rozwiązania. Myślę, że dzisiaj znaleźliśmy wspólną płaszczyznę i projekt rozwiązania tego problemu - dodał.

- Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz, suwerenność Ukrainy jest dla nas nienegocjowalna - podkreśliła ze swojej strony Baerbock.

List z Berlina

Wcześniej w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy, cytowany przez ukraińskie media, skrytykował decyzję rządu Niemiec o niedostarczaniu państwu uzbrojenia, nazywając ją "niesprawiedliwą". Wskazał, że temat ten będzie przedmiotem rozmów z jego niemiecką odpowiedniczką.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował tego samego dnia o otrzymaniu od Niemiec oficjalnego listu o planie przesłania na Ukrainę pięć tysięcy hełmów, wyrażając przy tym nadzieję na "pozytywne rozpatrzenie innych nadesłanych przez Ukrainę wniosków".

Minister Kułeba zapowiedział również kolejną rundę negocjacji w tak zwanym formacie normandzkim na temat konfliktu na wschodniej Ukrainie, które jego zdaniem "będą oznaczać utrzymanie Rosji na drodze dyplomacji, co samo w sobie jest bardzo ważne".

Niemiecka minister na tzw. linii rozgraniczenia

Baerbock przybyła w poniedziałek do Kijowa z dwudniową wizytą. Na początku razem z Kułebą oddała hołd ofiarom Hołodomoru - wywołanej w latach 30. XX wieku przez władze ZSRR klęsce głodu na ziemiach ówczesnej Ukraińskiej SRR. "Pracujemy nad tym, aby ludobójstwo Ukraińców spotkało się z międzynarodowym uznaniem, zwłaszcza w Niemczech" - napisał na Twitterze Kułeba.

W planach niemieckiej minister spraw zagranicznych jest również przyjazd na tak zwaną linię rozgraniczenia między ukraińskimi wojskami a wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie. Minister chce zapoznać się z sytuacją militarną i humanitarną panującą na wschodzie Ukrainy.

Spotkanie z Zełenskim. Lub jego brak

Agencja Reutera podała, że w poniedziałek w Kijowie Baerbock miała spotkać się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ostatecznie jednak do tego nie dojdzie. Powodem - jak napisał Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne, są "problemy z harmonogramem". W kolejnej depeszy Agencja Reutera podała, że wokół spotkania Baerbock i Zełenskiego "doszło do zamieszania".

Dwóch rozmówców Agencji Reutera przekazało, że spotkanie zostało odwołane, biuro Zełenskiego poinformowało, że nie zostało zaplanowane, a Kułeba ze swojej strony oznajmił, że "brak takiego spotkania nie powinien być traktowany jako 'objaw czegokolwiek'".

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP

Autor:tas

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości