USA i Białoruś na linii. Rozmowa o "redukcji ryzyka konfliktu"

Źródło:
PAP, Reuters

Generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, rozmawiał telefonicznie z szefem białoruskiego Sztabu Generalnego generałem Wiktarem Hulewiczem o prowadzonych w tym kraju ćwiczeniach Związkowa Stanowczość-2022. Rozmowa dotyczyła redukcji ryzyka konfliktu. Białorusko-rosyjskie manewry odbywają się na tle zwiększonych napięć wokół Ukrainy i wywołują zaniepokojenie Zachodu.

Jak podał rzecznik Milleya pułkownik Dave Butler, obaj generałowie skupili się na problemach związanych z bezpieczeństwem regionalnym.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

"Rozmowa telefoniczna ułatwiła komunikację między obydwoma dowódcami w celu zmniejszenia ryzyka nieporozumień, a także dla wymiany poglądów na temat obecnego bezpieczeństwa europejskiego. Obaj zgodzili się zachować konkretne szczegóły rozmowy dla siebie" - przekazał Butler w czwartkowym oświadczeniu.

Zaplanowane z Putinem

Ćwiczenia Związkowa Stanowczość-2022 z udziałem sił zbrojnych Rosji i Białorusi rozpoczęły się w czwartek. Są prowadzone na kilku białoruskich poligonach. Zgodnie z planem potrwają do 20 lutego.

Zapowiadając przeprowadzenie manewrów, białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka mówił, że odbędą się one na zachodzie i południu kraju oraz że zostały zaplanowane w grudniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na Białoruś dotarło co najmniej kilkadziesiąt składów kolejowych z rosyjskim sprzętem i żołnierzami. Na terytorium zachodniego sojusznika Rosji przyjechały wozy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, moździerze i inny sprzęt. Rosja przerzuciła na Białoruś także systemy rakietowe S-400, szturmowce Su-25, 12 myśliwców Su-35S, systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S, a także systemy artylerii rakietowej Uragan i rakiety Iskander.

Odpowiedź Kijowa

W odpowiedzi na ćwiczenia Rosji i Ukrainy, na terenie całej Ukrainy rozpoczęły się, również w czwartek, manewry wojskowe Zamieć 2022. Celem jest przygotowanie ukraińskiej armii do działań obronnych.

- Dowódcy ukraińskich wojsk będą mogli doskonalić swoje praktyki obronne, w tym operacje asymetryczne, na poligonach w całym kraju - powiedział dowódca połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew, komentując rozpoczęcie manewrów.

Deklarowanym celem ćwiczeń jest usprawnienie współpracy organów zarządzania działaniami armii w prowadzeniu operacji obronnych. Podczas manewrów ukraińskie siły zbrojne mają przetestować też uzbrojenie, które otrzymały z państw NATO, m.in. tureckie drony Bayraktar TB2 oraz brytyjskie i amerykańskie pociski przeciwpancerne NLAW i Javelin.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: